Više od 370.000 Rusa ušlo je u Srbiju bježeći od Putina, 30.000 ih ima boravišne dozvole
U sparno beogradsko jutro, profesionalni ruski klizač Vadim Moris trenira na vanjskom klizalištu, 1600 kilometara od rodne Moskve. U glavnom gradu Srbije počeo se osjećati kao kod kuće.
Pobjegao je iz Rusije sa svojom zaručnicom 2022. godine, poput desetaka tisuća sunarodnjaka koji su došli u Srbiju nakon ruske invazije na Ukrajinu. Put je dug, no mnogi su odabrali Beograd zbog njegovih kulturnih i religijskih veza s Moskvom.
"Malo je klizača u Srbiji koji mogu biti i treneri pa za imam puno srpskih učenika“, rekao je 24-godišnji Morus. Otkako je u veljači 2022. godine započeo rat u Ukrajini, Rusi koji bježe od sukoba, novačenja ili politike predsjednika Vladimira Putina, stvorili su živu zajednicu u Srbiji.
Premda je ukupan broj Rusa u Srbiji manji od onih koji su otišli u zemlje poput Njemačke, njihovo se prisustvo snažno osjeća u Beogradu, gradu s manje od dva milijuna ljudi. Rusi su otvorili noćne klubove, dječje vrtiće i ordinacije. Kupuju hranu u ruskim trgovinama, ruski sastavi, pjevači i komičari nastupaju u ruskim lokalima, a ruski umjetnici izlažu djela u ruskim galerijama.
Između veljače 2022. i sredine 2023. godine više od 370.000 ruskih državljana ušlo je u Srbiju, rekli su iz srbijanskog MUP-a za BBC na srpskom lani, a više od 30.000 Rusa prijavilo se a boravišnu dozvolu u Srbiji. Tijekom ovog priljeva, Rusi su osnovali 11.081 poduzeća u raznim sektorima, od uslužnih djelatnosti na internetu, do ugostiteljstva i sportskih škola, prema registru poslovnih subjekata.
Pobjegao od mobilizacije
Četrdesetdvogodišnji Viktor, veterinar iz Sankt Peterburga, pobjegao je od ruske mobilizacije u jesen 2022. godine. Bez potrebnih kvalifikacija da obavlja veterinarsku praksu u Srbiji, radi kao kućni majstor u Beogradu, ali isključivo za Ruse.
„Popravljam vodoinstalacije, elektroinstalacije, prozore, a izrađujem čak i pokućstvo. Zapravo mi ni ne trebaju srpski klijenti“, kazao je Viktor, koji nije htio da se objavi njegovo prezime jer se boji za sigurnost svoje obitelji u Rusiji.
Dobri odnosi između Srbije i Rusije traju više stoljeća te ostaju takvi unatoč tome što se Srbija pokušava pridružiti Europskoj uniji, koja osuđuje rusku invaziju na Ukrajinu.
Nakon Prvog svjetskog rata, tisuće takozvanih Bijelih Rusa je bježeći od komunista za vrijeme građanskog rata stiglo u tek osnovano Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca. Ipak, mnogi imaju poteškoća s integracijom te radije ostaju u "Maloj Rusiji“ unutar Srbije. Ironično, mnogi Srbi podržavaju Putina i ne dijele stavove ruskih useljenika.
„Zov ruske kulture je presnažan za ruske emigrante prve generacije da bi htjeli uklopiti se u društvu u kojem su se našli, neovisno o tome radi li se o srpskom ili zapadnom“, rekao je politolog Aleksandar Đokić. Klizač Morus oklijevao je objasniti svoje razloge za odlazak iz Rusije, no ubacila se njegova zaručnica Aleksandra Maškanova.
„Otišli smo zbog ideoloških razloga. Nekoliko dana nakon 24. veljače, pokušavali smo dokučiti što se događa, a zatim smo odlučili otići“, kazala je.
-
DRUŠTVO MASONATajni život Beroša: Krio je i od Plenkovića da je slobodni zidar, član lože 'Pravednost'
-
NOVA ISTRAGAVinska omotnica: Petračima dodijelili EU-potporu, ali nisu uzeli novac. Vrlo neobično
-
ZLOKOBNA PRIJETNJANjemačka se sprema za rat?! Imaju aplikaciju, a mjesto u skloništu ima svaki 10. Hrvat
-
ZAPISI ALEKSEJA NAVALJNOGPutin ga se bojao kao vraga, ovako ga je trovao: 'Ništa me ne boli, a na rubu sam smrti'
-
JUNAK IZ SJENENa vječnu plovidbu otišao je vjerojatno najpoznatiji podmorničar u Hrvata