Želite u Srbiju? Čekaj malo! Ove ljude Vučić ima na piku: 'Rekao je da sam kriminalac'
Slučaj zaustavljanja Severine na granici Srbije i Hrvatske samo je posljednji u nizu incidenata koje su tamošnje vlasti priredile poznatim ljudima iz regije. Bosanskohercegovački glumac i spisatelj Feđa Štukan u lipnju je deportiran za Sarajevo nakon što je zadržan u beogradskoj zračnoj luci "Nikola Tesla", a policija mu je uručila rješenje da predstavlja sigurnosnu ugrozu po Srbiju.
Štukan je trebao gostovati na regionalnom festivalu Krokodil, ali je zadržan u zračnoj luci. Štukanov odvjetnik Sead Spahović tada je rekao kako u formalno-pravnom smislu Štukan, "nije ni priveden, ni uhićen ni pritvoren", samo je izveden iz reda za kontrolu putovnica i izoliran do prvog leta za Sarajevo.
U dokumentu koji se bazira "na procjenama službenih tijela", nije bilo obrazloženo na koji način Štukan ugrožava nacionalnu sigurnost Srbije.
"Bizarno je da je Štukan proglašen opasnim po sigurnost zemlje, a da u rješenju nigdje nije navedena argumentacija na koju se MUP poziva u tom dokumentu, niti kako je to, na koji način i šta je konkretno učinio da bi predstavljao opasnost po nacionalnu sigurnost. Ovo je nesumnjivo politički čin, a način na koji je to izvedeno u pravu se zove - zlouporaba diskrecijske ocjene", ocijenio je Spahović.
Glumac sigurnosna prijetnja?!
Feđa Štukan je i ranije imao skoro identičnu situaciju s policijom kada mu nije bio dopušten ulazak u Srbiju, što je uslijedilo poslije njegovog sudjelovanja na prosvjedima "Srbija protiv nasilja" i podrške stotinama tisuća građana koji su danima demonstrirali ulicama Beograda i drugih gradova poslije dva masovna ubojstva u svibnju 2023. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ga je nakon toga nazvao "kriminalcem", a provladini tabloidi i portal lista "Politika" "muslimanskim ekstremistom", tvrdeći da je "na prosvjedu oporbe pozvao na nasilje i predložio subverzivne akcije".
Štukan je za N1 rekao da smatra besmislenim to što je označen kao "sigurnosna prijetnja po Srbiju", ocijenivši da se radi o "namještenom" procesu.
- Ja sam režimu u Srbiji poslužio kao 'nabačena lopta' za dokazivanje patriotizma. Našli su pogrešnog čoveka na kojem će to da rade. Ja nemam veze ni sa jednom stranom i ne mogu me smjestiti ni u jedan tor - rekao je tada Štukan za Radio Slobodna Evropa.
Ante Tomić: Držali su me četiri sata
Za isti medije je svoja iskustva zadržavanja na granici sa Srbijom opisao i hrvatski književnik Ante Tomić. Tijekom 2022. godine su ga granični policajci u nekoliko navrata držali na granici bez ikakvog objašnjenja.
- Najduže sam bio zadržan četiri sata. Mislim da je najlukavija stvar tu da ne postoji ništa službeno. Kada pitate službenike zašto se to događa, oni vam ništa ne kažu. To vam stvori anksioznu, kafkijansku atmosferu - rekao je Tomić za RSE.
Dodaje da se u tim trenucima čovek neizbežno zapita da li je napravio neku grešku.
- Osjećate se ljuto, bespomoćno, ali shvaćate da je režim jako uvrijeđen i želi vam pokazati kako je moćniji od vas - kaže Tomić i dodaje da se čitava stvar smirila otkako je o tome govorio javno u emisiji kod Zorana Kesića u Beogradu.
Pavliček: To nisu dobrosusjedski odnosi
I hrvatskom saborskom zastupniku i predsjedniku Hrvatskih suverenista Marijanu Pavličeku je prije dva tjedna zabranjen ulazak u Republiku Srbiju. Pavliček je trebao službeno, kao saborski zastupnik i član saborskog Odbora za Hrvate izvan Hrvatske, prisustvovati najvećoj i najstarijoj kulturnoj manifestaciji bunjevačkih Hrvata, Dužijanca u Subotici.
- Saborski protokol obavijestio je njihovu (srpsku) stranu, točno se najavilo u koliko je sati dolazak planiran i da se radi o graničnom prijelazu Erdut-Bogojevo - rekao je Pavliček i dodao kako je srpska strana naknadno zatražila informaciju kad se vraća iz Srbije i na koji granični prijelaz.
„Nakon sat čekanja, srpski granični policajci rekli su mi da nemaju nikakve službene informacije o najavljenom službenom dolasku. Iako je sve odrađeno po protokolu, očigledno njima nije spušteno“, kazao je zastupnik. Kazao je i kako je na hrvatskoj strani pitao policajce da nije možda došlo do neke greške, no da mu je rečeno da imaju najavu da dolazi.
Potvrdio je da se u istoj situaciji našao i prije dvije godine, ali i objasnio da tada njegov dolazak nije bio službeno najavljen, kao sada.
„Nitko ne zna do kada ta mjera traje, dan-dva, mjesec, cijeli život“, izjavio je i dodao da današnje postupanje prema njemu samo pokazuje da su „to sve, samo ne dobrosusjedski odnosi“.
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije