Djeci je smartphone poput šuta kokaina
Kada svom djetetu dajete smartphone, istoje kao da ste mu dali dozu kokaina, kazao je za Independent terapeut za ovisnost. Novinari Independenta pratili su konferenciju za učitelje u Londonu gdje su im objasnili da se o Snapchatu ili Instagramu može postati doslovno jednako ovisan kao i o drogama ili alkoholu. "Uvijek kažem ljudima, kad svom djetetu dajete tablet ili mobitel, zapravo im dajete bocu vina ili gram kokaina", kazala je Mandy Saligari.
"Želite li da oni doista ostanu sami s takvim nečim iza zatvorenih vrata? Zašto tako malo pažnje posvećujemo stvarima u odnosu na droge i alkohol, ako je činjenica da sve te stvari funkcioniraju na isti način?", kazala je ona. Mandy Saligari ne govori napamet, njene riječi u javnost dopiru u doba kad u klinike za odvikavanje od ovisnosti o digitalnim aparatima stižu već i 13-godišnjaci, kad je prosječno doba za djecu da dobiju vlastiti pametni telefon samo sedam godina.
Zabrinutost javnosti i stručnjaka posebno je porasla otkako se pokazalo da je sve veća izloženost djece pornografskim sadržajima na internetu, pa čak i u direktnoj komunikaciji. Sligari inače vodi kliniku za odvikavanje od ovisnosti u Londonu, te kaže da su joj dvije trećine pacijenata u dobi od 16 do 20 godina. A ima i mlađih, puno mlađih. Ona navodi da mnogo 13- ili 14-godišnjakinja smatra slanje vlastitih golišavih slika po društvenim mrežama sasvim normalnim.
Statistike kažu da je čak dvije trećine djece najnižih razreda osnovne škole u Velikoj Britaniji izloženo neprimjerenim sadržajima. Jedno istraživanje Ofcoma navodi i to da u toj zemlji čak 80 posto roditelja imaju velikih problema s kontroliranjem onoga što po internetu prate njihova djeca u dobi između 12 i 15 godina. Čak i trogodišnjacima se događa da dnevno na internetu provode u prosjeku šest sati.