Ima i kod nas: Doktori upozorili koji su lijekovi i tretmani štetni
Vodeći europski liječnici pozivaju na strože reguliranje tradicionalne kineske medicine, zabrinuti da će nedavno priznanje Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) potaknuti uporabu neprovjerenih terapija koje ponekad mogu biti štetne.
Federacija europskih medicinskih akademija (FEAM) i Savjetodavno vijeće Europskih akademija pozvali su WHO da razjasni kako se treba koristiti tradicionalna kineska medicina i druge komplementarne terapije.
Početkom ove godine WHO je odlučio dodati poglavlje o tradicionalnoj kineskoj medicini u Međunarodnu klasifikaciju bolesti (ICD), u kojoj su navedeni načini liječenja koji su globalno dostupni za medicinska stanja. ICD ima utjecaj na vlade koje razmatraju njegove preporuke prilikom odlučivanja o trošenju zdravstvenih proračuna, piše Guardian.
WHO kaže da dodano poglavlje ne znači i njihovo odobrenje, ali europski znanstvenici strahuju da će ga proizvođači upotrijebiti za promociju svojih biljnih i drugih lijekova - i da će javnost biti obmanuta da postoje čvrsti dokazi da ti lijekovi djeluju i da su sigurni. Postoji rizik, kažu oni, da neki ljudi s ozbiljnim medicinskim stanjem počnu izbjegavati ili odgađati odlazak konvencionalnom liječniku. Liječnici naglašavaju važnost medicine utemeljene na dokazima, rekao je George Griffin, predsjednik FEAM-a.
"Ne dajemo lijekove niti šaljemo ljude na operacije, osim ako nema stvarnih dokaza da djeluju i da ne čine štetu. Mi općenito imamo osjećaj da većina lijekova tradicionalne kineske medicine nije regulirana. Nisu pravilno testirani na toksičnost i otrove i vjerojatno se jako razlikuju između proizvedenih serija, kao što su primjerice morske alge. Ono što je još gore, uzimanje tih lijekova bi moglo pacijente navesti da misle kako uzimaju pravu terapiju za opasne i ozbiljne bolesti", nastavio je Griffin.
Tradicionalna kineska medicina uključuje biljne lijekove, tai chi, kupanje kože i akupunkturu, a sve od toga dostupno je i kod nas. Njegovi praktičari zainteresirani su za cjelovitost uma i tijela i ne postavljaju dijagnozu na temelju izoliranih simptoma. Vjeruju da vitalna energija, zvana qi, kruži tjelesnim kanalima i povezana je s organima i funkcijama. Iako su mnoge terapije u uporabi stotinama godina, malo je znanstvenih dokaza o njihovoj koristi znanstvenih ispitivanja, a postoji i ponešto dokaza o njihovoj štetnosti.
Liječnici koji stoje iza ove inicijative priznaju da je tradicionalna kineska medicina ponekad znala proizvesti koji su u svijetu imali konkretnu vrijednost. Najistaknutija je u posljednje vrijeme terapija artemisininom, koji je u Africi temelj liječenja malarije. Ali, ističu, originalni preparati protiv artemisije kemijski su modificirani i strogo testirani kako bi se dobili lijekovi koji se u raznim kombinacijama danas koriste.
Dodaju kako se slažu s dobrom namjerom WHO-a da potakne strogo testiranje lijekova koje koristi tako mnogo ljudi. Ali, smatraju da će popis tradicionalne kineske medicine biti pogrešno shvaćen.
"O višestrukim rizicima štetnosti biljnih sastojaka postoje dokaz", upozoravaju.
Ponekad su biljni lijekovi pomiješani s kemikalijama, a miješanje s konvencionalnim lijekovima može biti ozbiljna prijetnja. Što se tiče akupunkture, kažu, "ona nije nužno bezopasna". Tijekom 2017. godine otkriveno je mnogo ozljeda, infekcija i nuspojava.
Iako mnogi smatraju da kineska medicina nije velika, te da se njome bave male tvrtke, globalno je to veliki biznis. U izjavi liječnika je navedeno da je proizvodnja kineske medicine postala ogromna industrija koja godišnje okrene 60 milijardi dolara, te ima godišnji rast od deset posto.