Izumili tkaninu koja vas neće grijati već hladiti
Temperatura kože osobe odjevene u jedan sloj pamučne odjeće prosječno se povisuje za 3,5 stupnjeva Celzija, odnosno za 2,9 kad je riječ o polietilenskoj sintetici. Science sada objavljuje da su znanstvenici pronašli način za proizvodnju tkanine koja osobu odjevenu u nju, zagrijava za samo 0,8 stupnjeva Celzija. U osnovi je riječ o polietilenskoj varijanti pokrova koji se inače koristi kao obloga za litijske baterije kako bi se spriječilo kratke spojeve.
Tkanina je nepropusna za svjetlo iz ljudima vidljivog spektra, ali je nanoporozna u dovoljnoj mjeri da kroz nju bez problema prolazi infracrveno zračenje ljudskog tijela, između 50 i 1000 nanometara. "Dok sjedimo u uredu, između 40 i 60 posto naše tjelesne topline raspršuje se kao infracrveno zračenje", kazao je za Science Shanhui Fan sa Sveučilišta Stanford. Istodobno, navode znanstvenici u izvještaju, tkanina je dovoljno čvrsta na mehanička naprezanja da se može koristiti u tekstilnoj industriji i u dovoljnoj je mjeri vodootporna.
Oni smatraju da bi se odjećom za radnike u radnim prostorima mogla postići velika ušteda u energiji za hlađenje. Svetlana Boriskina s MIT-a komentirala je također u Scienceu da bi se takvim tkaninama moglo postići da se temperatura u klimatiziranim prostorima povisila iza između jedan i četiri stupnjeva Celzija, što bi značilo uštedu energije i do 45 posto.