Sigurni lijekovi za mamurluk koje možete isprobati već ovog tjedna
Svima nam se dogodio onaj dan kad samouvjereno tvrdimo da nećemo više nikad piti. Da, dan poslije, kad mislimo da večer prije stvarno nije vrijedila današnje muke, bez obzira koliko smo se dobro proveli.
Iako ne postoji jedan lijek koji će vas u potpunosti, trenutačno izliječiti od mamurluka, postoje načini kako si možete olakšati život nakon večeri provedene uz obilje alkohola. No prije svega važno je da razumijete prirodu mamurluka.
"Najznačajnija stvar koja se događa u vašem tijelu tijekom mamurluka jest upala", objašnjava dr. Jason Burke, liječnik iz Las Vegasa koji je karijeru započeo kao anesteziolog, a u međuvremenu je postao specijalist za mamurluk i otvorio kliniku "Hangover Heaven".
U klinici je dosad liječio 25.000 pacijenata, te je razvio brojne metode kao nadomjestak vitaminima i intravenozno liječenje kojim se možete riješiti glavobolja i mučnine koje prate mamurluk.
"Zbog upale dolazi do glavobolje, mučnine i povraćanja. Dehidracija samo pojačava simptome, no nije glavni uzročnik svega što se događa", objašnjava Burke.
Prije nego proučite kako liječiti, trebali bi znati i kako spriječiti, tj. tko je krivac za najgore slučajeve mamurluka. Ako niste znali, to je šampanjac, tj. pjenuša, koji prolazi kroz dvije fermentacije i sadrži tvar koja uzrokuje mamurluk - acetaldehid.
"Ono što se događa jest da se alkohol pretvara u acetaldehid i to uzrokuje mnoge simptome mamurluka. A u slučaju šampanjca, automatski u sebe trpate 'gotov proizvod'", objašnjava Burke.
Nakon pjenušca, na crnoj listi se nalaze tamna pića poput bourbona i viskija, jer su najmanje čiste vrste alkohola.
Najbolje bi bilo da se držite džina i votke, jer oni ne sadrže kofein, što znači da dobivate više tekućine, a i votka je primjerice destilirana četiri do pet puta, te je iz nje izbačena većina nečistoća.
Evo na što biste trebali pripazati prije i nakon vesele večeri provedene uz čašu ili bocu alkohola, piše Mashable:
1. Tablete i preventivne mjere
U svakom slučaju je puno bolje pokušati spriječiti mamurluk nego ga se pokušati riješiti.
Vjerovali ili ne, preporučuje se da "tablete koje biste popili kad osjetite mamurluk popijete večer prije, znači prije nego legnete u krevet", tvrdi dr. Burke.
2. Masna hrana
Upravo je začuđujuće kako tijelo žudi za onim što mu treba, pa ako poželite nešto masno, slobodno navalite na to, jer masne namirnice su upravo ono što će vam pomoći. U slanini recimo ima puno B vitamina, dok vas omlet od sira s malo majoneze može "dignuti" u trenutku.
Iako je ta hrana nezdrava, puno će vam više pomoći u kriznoj situaciji nego bilo kakve zdrave bobice.
3. Zdravije opcije
Iako smo već naveli da će vam najviše pomoći masna hrana, ako ste recimo vegan ili samo preferirate zdravu hranu, morat ćete naći neke zdravije opcije, pa u toj situaciji posegnite za tamnim lisnatim povrćem, voćem koje je bogato antioksidansima (primjerice, šipkom) ili bjelanjkom.
4. Coca Cola
Prošle godine je Sprite postao trendi lijek za mamurluk, ali činjenica je da će bilo kakav gazirani napitak pomoći.
Coca Cola ili neko slično piće koje sadrži listove koke, bogato je antioksidansima i kofeinom, koji će sjajno pomoći u liječenju glavobolje.
5. Smooothie
Iako nije toliko učinkovit kao masna hrana, i smoothie je dobar odabir da unesete potrebne hranjive tvari.
Dr. Burke preporučuje miksanje bademovog mlijeka, šipka, acai bobica, špinata i vitaminskog praha.