Angela Merkel krije prljavu tajnu Njemačke
Njemačkoj kancelarki Angeli Merkel, često zvanoj i "klimatska kancelarka" zbog snažnog forsiranja obnovljivih izvora energije, CNN je izvukao "ugljičnog kostura" iz ormara. A posljedice se tiču cijelog svijeta. Njen prijelaz na obnovljivu energetiku doveo je do toga da Njemačka danas počiva čak jednu trećinu na zelenoj energiji, u danima kad je posebno sunčano ili vjetrovito čak i do 85 posto cjelokupne energetske potrošnje.
To je i dobar biznis, samo, kad se sve zbroji i oduzme, uočava se da Njemačka od 2009. nije bitnije smanjila emisiju ugljičnog dioksida. Njemačka stagnira na emisiju 900 milijuna tona CO2 godišnje, što je daleko najviše u Europi. Francuska, navodi CNN, ispušta manje od pola toga. CNN je zaboravio navesti da to nije posljedica ekološke agende u Francuskoj, nego nuklearnih elektrana čija gradnja uvijek znači jezivo zagađenje s CO2, kao i zatvaranje.
U Njemačkoj svakog dana otvaraju se sve nove najmodernije vjetro- ili neke druge turbine i realni cilj Berlina je da ta nacija do 2050. ima udio zelenih energenata od 60 posto. Samo, istodobno Njemačka je u ogromnoj opasnosti da ne ispuni ciljeve niti za 2020. niti za 2030. iz Pariškog klimatskog sporazuma.
A ako Njemačka to ne uspije, onda cijelom svijetu apsolutno prijeti da neće uspjeti ispuniti uvjete za zadržavanje zagrijavanje Zemlje na do 2°C. CNN tu ispravno zaključuje da je to doista njemačka prljava tajna, da obnovljivi izvori energije očito nisu dovoljni, nego je neophodno planski i pod hitno izbacivati ugljen kao energent, štedjeti energiju, oporezivati emisiju CO2, elektrificirati prijevozne sustave. U tim područjima Njemačka nije predvodnik, nego loš primjer.
Njemačka doista ima najviše termoelektrana na ugljen u Europi, neke stare joj se već raspadaju, gradnju već započetih ne zaustavlja, i to ne samo zbog industrijskih lobija konzervativaca, nego i zbog zabrinutosti SPD-a da će izgubiti potporu ako se izgube radna mjesta u tim, u pravilu njihovim glasačkim bazenima. Njemačka je stoga još uvijek ovisnija o ugljenu, nešto malo preko trećine, nego o obnovljivim izvorima energije. Njemački Zeleni zalažu se pak za potpuno izbacivanje do 2030., no vlada u Berlinu ih ne sluša.
CNN jedino nije jasan u prijedlogu rješenja. Navodi da "Berlin nije jedini koji ili ne uspijeva smanjiti emisije CO2 ili živi u iluziji da će više solarnih panela, hidroelektrana i vjetroturbina riješiti problem, a da će istodobno razvojem industrije stvarati i radna mjesta i profit". Ostalo je otvoreno smatra li CNN da su rješenje i energetska tranzicija i štednja u energetskoj potrošnji, sve odjednom, ili samo oporezivanje CO2.
Inače je u pravu kad njemačkoj automobilskoj industriji predbacuje jezivo spor razvoj električnih automobila, iako su Tesla i drugi proizvođači odavno otišli vrlo daleko u tome. VDA, organizacija proizviođača automobila, objavila je nedavno da je "zabrana motora s unutarnjim sagorijevanjem pogrešan potez", te da je davanje prednosti automobilima s niskim emisijama CO2 "nepošteno i štetno za njemačku industriju".
Berlin, još i gore, intervenirao je na razini EU da snižavanje razina emisije CO2 ne ide onako oštro kako se moglo. A tu je i skandal s VW-om i drugim auto-proizvođačima da su varali u testovima emisije dizela, dok je njemačka vlada na to žmirila. CNN predlaže ozbiljno oporezivanje industrije i automobila koji ispuštaju visoke razine CO2. Određeno oporezivanje već postoji, ali je ono prenisko da bi imalo utjecaj.
CNN točno navodi i to da sustav trgovanja emisijama u EU nije bio učinkovit, ali da bi direktan udar na konkretnog zagađivača bio vjerojatno presudan korak. I Njemačka i ostatak razvijenog svijeta moraju strogo preispitati razine zagađenja svojih društava. Trenutna svjetska potrošnja i ekonomski rast potpuno su neodrživi, oko čega se slažu i ekonomisti i znanstvenici
Samo, ogroman dio političara s tim se ne želi suočiti niti o tome govoriti javno, strahujući od gubitka glasova kad dođe do mijenjana stila života. Njemačka možda nije lider demokratskog svijeta, kao što se nekad tvrdi, ali je europska vodeća snaga i može biti predvodnik u klimatskoj zaštiti, kao što je u globalnoj obnovljivoj energiji. Samo, prvo to mora učiniti kod kuće kako bi je slijedili ostali, zaključuje CNN.