Doing Busines: Hrvatska gora od Makedonije, Srbije i Crne Gore
Hrvatska je u najnovijem godišnjem izvješću Svjetske banke o regulativi poslovanja “Doing Business” zauzela 51. mjesto među ukupno 190 zemalja svijeta, U odnosu na prošlogodišnje izvješće Hrvatska je pala za osam mjesta, objavila je u utorak Svjetska banka.
Hrvatska je na najnovijoj ljestvici o regulativi poslovanja zauzela 51. mjesto, sa 71,70 DTF bodova od maksimalnih 100, pokazuje izvješće “Doing Business 2018: provedba reformi radi otvaranja radnih mjesta” objavljeno u srijedu.
U prošlogodišnjem izvješću Hrvatska je sa 72,99 DTF bodova zauzela 43. mjesto.
Bodovanje se temelji na udaljenosti od najboljih u pojedinoj kategoriji, pri čemu najbolji imaju 100 DTF bodova, a oni s najslabijim rezultatom u određenom području nula bodova.
Najlošiji plasman u ovogodišnjem izvješću Hrvatska je ponovo zabilježila u kategoriji izdavanja građevinskih dozvola, potonuvši s prošlogodišnjeg 126. na 159. mjesto.
Najveći pad u odnosu na lanjsko izvješće zabilježen je u kategoriji pokretanja poslovanja – s 87. na 123. mjesto.
Hrvatska je nazadovala i u kategoriji dostupnosti kredita. Sa 77. mjesta je potonula na 85. mjesto. Pogoršanje je zabilježeno i u kategoriji zaštite prava manjinskih dioničara, s padom s 29. na 38. mjesto.
Za dva mjesta nazadovali smo u kategoriji izvršenja ugovora (pad s 23. na 25. mjesto).
U kategoriji prekogranične trgovine imamo maksimalnih 100 bodova.
Poboljšanja su zabilježeno u kategorijama uknjižbe imovine, u kojoj smo skočili s 59. na 51. mjesto, dostupnosti električne energije gdje je Hrvatska napredovala sa 75. na 61. mjesto, te plaćanja poreza, gdje smo sada 89. a lani smo bili 95. (uz značajan pad u odnosu na 2016.).
Novi Zeland i ove godine vodeći
Vodeće tri zemlje na listi zemalja s povoljnom poslovnom regulativom su iste kao i lani. Novi Zeland potvrdio je vodeću poziciju na ovogodišnjoj rang listi s 86,59 DTF bodova. Na drugom je mjestu Singapur, a treća je Danska.
Hong Kong je napredovao za jedno mjesto i potisnuo je Južnu Koreju na 5. mjesto. Gruzija je napredovala za tri mjesta i ove godine je šesta.
Norveška je napredovala za jedno mjesto, zauzevši 7. poziciju., a Sjedinjene Države pale su za dva mjesta, na 8. mjesto. Identičan je pad zabilježila i Velika Britanija koja je deveta na ovogodišnjoj listi.
Makedonija se vratila među vodećih 10, pomaknuvši se za jedno mjesto i istisnuvši s 10. pozicije Švedsku koja je sada na 12. mjestu.
Među vodećim hrvatskim trgovinskim partnerima najbolje je plasirana Njmečka na 24. mjestu. Slovenija je 40., a Italija 51. Sve tri nazadovale su za tri do pet mjesta.
Od zemalja u hrvatskom okruženju bolje su palsirane Srbija (48.), Crna Gora (50.) te Mađarska (53.). Iza Hrvatske su Rumunjska na 52., Bugarska na 59. te Bosma i Hercegovina na 89. mjestu.
U najnovijem, 15. izdanju izvješća o uvjetima poslovanja “Doing Business” Svjetska banka navodi da je 119 gospodarstava širom svijeta provelo 264 reforme kako bi “otvorilo radna mjesta, privuklo ulaganja i postalo konkurentnije”.
“Otvaranje radnih mjesta spada među bitne prednosti koje zemlje i zajednice mogu ostvariti kada se privatnom sektoru dopusti uspješno poslovanje”, naglasila je izvršna direktorica Svjetske banke Kristalina Georgieva.
U prošlogodišnjem izvješću naglasak je bio na olakšanom osnivanju malih i srednjih poduzeća i njihovom lakšem poslovanju.
Najviše je reformi prema aktualnom izvješću provedeno u zemljama u razvoju, ukupno 206 ili 78 posto. Prednjačila je regija subsaharske Afrike s 83 provedene reforme, navodi Svjetska banka.
Napominju također da je veliki broj reformi bio fokusiran na bolji pristup kreditima i osnivanje novih poduzeća, po 38 reformi. Slijedi stvaranje uvjeta za nesmetanu prekograničnu trgovinu s 33 reforme.