Kolika je u stvari mirovinska rupa?
Ne razumijem kakva bi točno trebala biti predložena reforma mirovinskog sustava, pa ne ju bih ni komentirao.
Međutim, pokazujem problem kojeg ona pokušava riješiti. Pogledao sam kako kreće manjak u Hrvatskom zavodu za mirovinsko ‘osiguranje’ (kao što ste već valjda shvatili, niste si uplaćivali nikakvo osiguranje, nego se nadate da će u tom sustavu netko sutra uplaćivati za vas).
Napomene:
– Iz HZMO se isplaćuju i dječji doplatci, trenutno oko 1,4 mlrd. kuna godišnje
– sam HZMO ima rashode, oko 300 mil. kn godišnje — obje te stavke su (naravno) zbrojene u rashode
– podaci za prethodne godine su iz fin. izvješća HZMO, projekcije proračuna za 2018.-2020. su Ministarstva financija
– 2014. je djelomično ‘zakprpana’ prebacivanjem imovine osiguranika s beneficiranim stažem
Ovaj grafikon prikazuje rashode HZMO, njegove prihode od doprinosa za mirovinsko ‘osiguranje’ i rupu koju direktno krpa državni proračun, kroz tzv. ‘Izvor financiranja opći prihodi i primici’, a unutra su i neke manje zanemarive stavke.
Ako niste vidjeli, ovdje je i jučerašnji članak Nevjerojatna ulaganja mirovinskih fondova.
Mirovinci su se donedavno hvalili velikim prinosima, iako su oni bili ostvareni praktički slučajno (zbog ‘quantitative easing’ u EU epskih razmjera koje nitko nije mogao predvidjeti, a ako oni tvrde da jesu, pitajte ih zašto ih nisu regrutirali da ta svoja znanja primjene za globalne igrače za 10 ili 100 puta veću plaću), ali opet i tu su rezultati daleko slabiji nego su trebali biti: Obveznički i mirovinski fondovi: a gdje su novci?
Ova će godina za OMF-ove skoro sigurno završiti oko nule ili negativno, a zbog strukture njihova portfelja slično će biti i u idućima. Bit će zanimljivo pratiti rasplet ove priče.
(Tekst je u cijelosti preuzet s portala Eclectica.hr, autora Nenada Bakića)