Najveće američke tvrtke ukinule 200.000 radnih mjesta
Zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva, niskih cijena sirovina i visokog tečaja dolara, najveće američke kompanije ukinule su u trećem tromjesečju više od 200.000 radnih mjesta, a najavljuju i nova otpuštanja jer ni u idućoj godini ne očekuju poboljšanje poslovnih uvjeta.
U prva tri tjedna listopada 165 američkih kompanija navelo je u procjenama budućih poslovnih rezultata da su zabrinute zbog usporavanja rasta globalnog gospodarstva. U istom lanjskom razdoblju to je navelo 108 kompanija, a godinu dana prije 97, pokazuju podaci Thomson Reutersa.
Protekla dva tjedna sezone objava kvartalnih poslovnih rezultata američkih kompanija pokazuju da bi njihova dobit mogla pasti po prvi puta od globalne financijske krize 2009. godine.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je dobit kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u trećem tromjesečju pala za 2,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Očekuje se, također, pad prihoda kompanija, i to za više od 3 posto na godišnjoj razini.
Posljedica je to visokog tečaja dolara, što negativno utječe na prihode američkih kompanija u inozemstvu i smanjuje konkurentnost njihovih proizvoda na svjetskom tržištu.
Od oko 35 posto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile poslovne rezultate, njih 59 posto ostvarilo je manje prihode nego što se očekivalo.
Doduše, zarade tih kompanija nešto su bolje nego što se očekivalo, no to se u većini slučajeva ne zahvaljuje pojačanoj prodaji, nego restrukturiranju i smanjenju investicija.
Prema izvješću analitičke tvrtke Challenger, Gray & Christmas, velike američke kompanije izvijestile su o ukidanju 205.759 radnih mjesta u trećem tromjesečju, što je najveći gubitak radnih mjesta od trećeg kvartala 2009. godine i financijske krize.
Među ostalim, to su objavili industrijski konglomerati, kao što su General Electric i United Technologies, tehnološki div Hewlett-Packard, najveća svjetska uslužna naftna kompanija Schlumberger...
Čak je i društvena mreža Twitter najavila otpuštanja, pa i biotehnološka grupa Biogen.
Doduše, zaposlenost u SAD-u već dulje vrijeme raste, a stopa nezaposlenosti pada, no posljednjih mjeseci ti su trendovi oslabili.
"Kompanije imaju razloga za zabrinutost. Ne radi se o snažnom gospodarskom usporavanju, ali je ipak riječ o značajnom globalnom usporavanju. A jednom kada splasne sklonost prema riziku, splasnut će i rast", kaže Paul Hoffmeister, portfelj menadžer u fondu Quaker Funds.
Doduše, nije ista situacija u svim sektorima. Tehnološki divovi, ako što su Microsoft, Amazon i Alphabet, nova holding kompanija Googlea, prošloga su tjedna oduševili svojim poslovnim rezultatima u trećem kvartalu.
Međutim, slabost zemalja u razvoju, posebice recesija u Brazilu i Rusiji te usporavanje rasta kineskog gospodarstva, snažno je pritisnula cijene nafte i sirovina, pa rudarske i naftne kompanije bilježe oštar pad prihoda i dobiti.
No, i tu se razlikuju rezultati po sektorima. Dok je, primjerice, tehnološki div IBM u Kini u proteklom tromjesečju zabilježio pad prihoda za 17 posto, kompanije usmjerene potrošačima, kao što su proizvođač igračaka Mattel i najveći svjetski proizvođač sportske opreme Nike, ostvarili su u Kini snažan rast prihoda.
Zbog svega toga, analitičari nisu baš optimistični, no nitko ne očekuje recesiju globalnog gospodarstva.
"Smatramo da je rizik od recesije u globalnom gospodarstvu prilično malen. Ako se cijene nafte i tečaj dolara stabiliziraju, izgledi za mnoge kompanije mogli bi se brzo poboljšati", kaže Alan Gayle, portfelj menadžer u fondu RidgeWorth Investments.
Međutim, "smanjio sam izloženost mog portfelja u Kini i zemljama u razvoju dok ne vidim jasne naznake da se gospodarski rast prestao usporavati. Dok ne dođe do toga, američke kompanije teško će ostvariti rast prihoda", kaže Gayle.
Stoga mnogi analitičari očekuju pad prihoda, a time i zarada američkih kompanija i u četvrtom tromjesečju ove godine. A ako se doista ostvari pad dobiti u trećem kvartalu, američkim kompanijama, upozoravaju neki analitičari, prijeti 'recesije zarada', po uzoru na gospodarsku recesiju, odnosno pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) dva kvartala zaredom.
No, treba reći da analitičari obično procjene zarada i prihoda postavljaju vrlo nisko. Na taj način, naime, omogućuju kompanijama da lakše prebace očekivanja, pa tako otvaraju prostor za rast cijena njihovih dionica.
Stoga treba pričekati završetak sezone objava kvartalnih izvješća, kada će se točno vidjeti jesu li zarade američkih kompanija u proteklom tromjesečju doista pale.