Otkrili Trumpove laži o siromašnim Amerikancima
Izvješće UN-a pokazalo je kako 40 milijuna Amerikanaca živi u uvjetima siromaštva a pet milijuna njih u uvjetima sličnima zemljama Trećeg svijeta. Šokantno izvješće nije zabrinulo već 'nasmijalo' Trumpa i njegovu administraciju. Izdali su svoj odgovor pa u priopćenju napisali kako je izvješće UN-a "netočno i neodgovorno". Predstavili su zato svoje podatke o siromaštvu građana SAD-a.
No ekonomski analitičari koji su detaljno pregledati njihovo izvješće sumnjaju u točnost u njemu napisanih podataka. Dio njihove prepiske sa administracijom, s komentari napisanima na marginama teksta, uključeni su emailove koje je vidio Foreign Policy. Komentari analitičara potpuno su ignorirani. Kao rezultat toga u izjavu administracije iz srpnja uključen je i niz neprovjerenih podataka koji su prikazali američku ekonomiju pozitivnijom nego što ona to je.
Pored rečenice u kojoj stoji: "SAD ulazi u novu eru ekonomskog rasta i prosperiteta", jedan je ekonomski savjetnik napisao kako je ekonomski rast potaknut i prije dolaska Trumpa i naglasio kako ta putanja možda neće potrajati.
"Već traje 8 ili 9 godine...i počela je za vrijeme Obame, naslijedili smo ju i raširili. Ali najvjerojatnije će završiti za godinu ili dvije", napisao je.
Iako posljednja verzija izvješća Trumpove administracije u većoj mjeri nije uvažila njihove komentare, u nekim slučajevima komentari analitičara doveli su do promjena u tekstu.
"Plaće se nisu baš podigle, osim u slučaju supervizora", bio je to komentar na dio teksta u izvješću o rastu plaća. Ta rečenica izbrisana je iz finalne verzije izvješća uz komentar: "Okidač je to za ostalo pa je bolje izostaviti taj dio".
Ured visokog povjerenika UN-a za ljudska prava oštra osuđuju ekonomsku politiku Trumpove administracije, pa su u jednom dijelu izvješća naglasili kako su smanjenje poreza i smanjenja u socijalnoj potrošnji samo potaknule nejednakost u zemlji. Ovaj ih ured oštro kritizira već godinama, prvenstveno zbog kroničnog odnosa sa Izraelom. Izvješće o siromaštvu nacije čini se, samo je još više podiglo tenzije.
I dok su službenici pripremali radnu verziju odgovora na izvješće, Mari Stull, savjetnica u Trumpovoj administraciji, zatražila je da uvid u njega dobiju i predstave i ekonomski savjetnici. Što su oni i učinili unatoč kratkom roku koje su dobili za komentiranje izvješća. U jednom dijelu u njemu piše kako "se ljudima koji prolaze kroz stambenu krizu u društvu pristupa pošteno i jednako. Povezani su sa mogućim zbrinjavanje i imaju asistenciju utemeljenu na njihovim potrebama i mogućnostima".
Na margini je ekonomski savjetnik napisao: "Golema, masovna lista čekanja za vaučere, nisam siguran da nam je ovo jača strana", što se čini kao referencija na program američke vlade kako bi pomogao obiteljima s manjim primanjima da riješe svoje stambeno pitanje.
U radnoj verziji je pisalo kako je 18 milijardi dolara poslano u Puerto Rico nakon razornih potresa u 2017. godini. U odgovoru je savjetnik napisao: "Mislim kako je riječ o sitnišu u usporedbi s onim što imamo, pa bi možda trebali razmisliti o tome".
No zamjenica tajnice za medije Bijele kuće Lindsay Walters rekla je kako je vijeće "u potpunom suglasju s ekonomskom procjenom američkog pobijanja UN-og izvješća o siromaštvu". Čini se kako je tako State Department ignorirao statistiku američkog Census Bureau, vladine agencije koja se bavi prikupljanjem podataka o životu stanovnika, poslovanju i ekonomiji. Umjesto toga oslonio se na istraživanje s početka ove godine kojeg je provela konzervativna fondacija Heritage, koja tvrdi kako samo 250.000 ljudi živi u ekstremnom siromaštvu.
Najmanje jedan od ekonomista u Census Bureau sumnja u te prikazane podatke.
"Tko je vaš izvor koji potvrđuje izjavu kako su materijalni problemi pali za oko 77 posto od 1980. godine?", napisala je Trudi Renwick u emailu. Po ostalim dokumentima nije jasno da li je dobila odgovor. No verzija je pomalo modificirana pa tako u finalnoj verziji administracije stoji kako je siromaštvo opalo za 77 posto od 1980. godine a ti podaci su utemeljeni na "nekim mjerama potrošnje".
Izvješće citira ono kojeg je napravio Heritage Foundation u kojem stoji da većina obitelji koja žive u velikom siromaštvu "imaju klima uređaje, mobitel, računalo i DVD ili neki sličan uređaj. Nekoliko njih izbačeni su iz svojih domova ili su im isključene struja ili voda zbog ne plaćanja računa. Glad je rijetka".
U američkom izvješću koje pokušava pobiti izvješće UN-a također stoji kako je nezaposlenost na najnižoj razini u 50 godina. No po podacima tajnika ministarstva rada Alexandera Acoste i statističkih podataka Bureau of Labor, nezaposlenost je na najnižoj razini u samo 18 godina.
U novom emailu Mari Stull izvještaj UN-a nazvala je "propagandom". Ismijala je rečenice da SAD imaju najveću razinu dječjeg siromaštva među zemljama s najvećim prihodima.
"Po mom osobnom iskustvu moji su sinovi siromašni i žive od pomoći njihove majke, pa pretpostavljam kako su oni doprinijeli toj krizi "siromaštva mladih" u SAD-u", napisala je.
Mnogi su bili šokirani tim njezinim komentarom.
Također sugerirala je u jednom emailu kako je upravo to izvješće potaknulo odluku Trumpove administracije da se povuče iz Vijeća za ljudska prava UN-a u lipnju. Tada su Trumpovi službenici rekli kako njihovo povlačenje ima s njihovom sklonošću Izraelu.
Stull je prije nego što je postala voditeljica State Department’s Bureau of International Organization Affairs bila blogerica koja je pisala o hrani i piću. U lipnju je FP pisao kako je Stull potiho provjeravala stranice na društvenim mrežama diplomata i američkih zaposlenika međunarodnih institucija kako bi provjerila njihovu odanost Trumpovoj administraciji.
Pronalaske FP okarakterizirala je "činjenično netočnim" i seksističkim.
Bivši ambasador SAD-a u UN-om Vijeću za ljudska prava Keith Harper objasnio je kako nije neuobičajeno da se SAD ne slaže sa izvješćem Vijeća UN-a, no da bi se na njih trebalo odgovoriti "trezveno i bez strasti".
"Trebali bi reći da podržavamo rad, cijenimo analizu, izvješće, te predstavljamo nekoliko stvari u kojima se ne slažemo u potpunosti...što ovdje nije bio slučaj. Ovakav ton očekivali bi prije od zemalja poput Kine ili Sjeverne Koreje, Egipta ili Bahraina", naglasio je.