Hitlerova kušačica hrane: Proživjela sam užase

Bundesarchiv
Margot Wölk bila je jedna od 15 kušačica hrane koja se dostavljala Hitleru i najvišim časnicima u 'Vučjoj jazbini'
Vidi originalni članak


Tek nedavno sakupila je snagu da ispriča svoj život kao Hitlerova kušačica hrane. Nije bila jedina koja je to radila, bilo ih je 15-ak, ali je Margot Wölk jedina preživjela i dočekala duboku starost. Svoju priču prvi je put ispričala novinaru koji ju je posjetio prije nekoliko godina.

- Rođena sam u Berlinu 1917. godine u obitelji u kojoj je otac bio službenik njemačkih željeznica. Imala sam bezbrižno djetinjstvo sve do 1933. godine kad su na vlast došli nacisti. Do tad nisam ni znala da su mnoge moje prijateljice bile Židovke, prisjetila se Wölk, kojoj je, kako kaže, svaki obrok mogao biti posljednji. 

Hitlerova kušačica postala je nakon što je 1941. godine, nakon bombardiranja, pobjegla iz Berlina. Suprug Karlo bio je u njemačkoj vojsci, a ona je preselila njegovoj majci u grad Partsch, današnji grad Parcz u Poljskoj. Smješten oko 600 kilometara istočno od Berlina, grad je zapravo bio nadomak čuvenog Hitlerovog bunkera 'Vučja jazbina', gdje je bilo njegovo zapovjedništvo za Istočni front. 

Silovane

- Gradonačelnik Partscha bio je gorljivi nacist i odabrao je nas 15-ak da postanemo kušačice hrane za Hitlera i njegove visoke generale koji su se tamo skrivali. Svaki dan SS-ovac nas je posebnim autobusom vozio u jednu školsku zgradu gdje smo dobivale obroke. Hitler je bio jako dobro čuvan i nikad ga nismo vidjele. Jedino sam znala da je tamo jer sam vidjela njegovog njemačku ovčarku Blondi, prisjetila se Wölk koju je jedne noći, kako je rekla, u toj školi silovao časnik SS-a. 

Na pitanje kakvu hranu su obično jele, bivša Hitlerova kušačica hrane se prisjetila da je to bila vegetarijanska hrana:
- Nikad na jelovniku nije bilo meso. Dobili bismo rižu, rezance, paprike, grašak, cvjetaču. 

                                                                       NASTAVAK NA IDUĆOJ STRANICI...

Hitlerovi strahovi za život bili su opravdani. Pokazalo se to  20. srpnja 1944. kad je skupina časnika njemačke vojske pokušala izvršiti atentat. 

Napokon mrtav

- Sjedili smo na drvenim klupama i odjednom smo čuli stravičnu eksploziju, od koje smo popadali s klupa. Sjećam se da je netko viknuo:'Hitler je mrtav!', ali to se ipak nije dogodilo. No, nakon tog događaja i mi smo morale preseliti u bunker, a nacisti su postrijeljali 5000 ljudi za koje su sumnjali da su umiješani u pokušaj atentata. Sjećam se da smo iz dana u dan ,nakon svakog obroka ridale jer smo bile svjesne da bi nam to moglo biti posljednje jelo. Satima nakon toga osluškivale smo svoj organizam i čekale smrt.

Živjele smo tako sve do kraja rata, ispričala je Margot Wölk, koja je preživjela zahvaljujući jednom SS časniku koji ju je izveo iz bunkera i našao joj mjesto u vlaku za Berlin. 

Nad njom se 14 dana iživljavali

- Ni tamo nisam bila pošteđena užasa rata. U svibnju 1945. u Berlin su jedinice Crvene armije, pa smo se preodjenule u starice da nas ne odvedu na strijeljanje, ali su nas otkrili i zatočili gdje su nas 14 dana silovali, prisjetila se tog užasa koji je prestao tek 1946. kad se na vratima njenog stana pojavio suprug Karl.

- Bio je sasvim ispijen, mršav do neprepoznatljivosti. Imao je 45 kilograma. Pokušali smo nastaviti normalan život, ali i on i ja smo imali previše trauma i noćnih mora, pa smo se na kraju razveli, završila je svoju priču. 

Posjeti Express