Klimatske promjene započele su već u 19. stoljeću
Znanstvenici su pronašli dokaze da su se klimatske promjene na Zemlji počele događati još u 19. stoljeću. Victor Venema sa Sveučilišta u Bonnu objasnio je za The New Scientist da su se promjene u klimi najviše osjetile u Europi i u Sjevernoj Americi. Do sada se uglavnom smatralo da klimatskih promjena u prvih pola stoljeća industrijske ere nije bilo. Ili da su bile neznatne.
Venema je, međutim, detaljno proučio meteorološke podatke za razdoblje od 1850. do 1920. i izračunao da se zatopljenje dogodilo, i to za 0,4 stupnjeva Celzija. Na prvi pogled ne čini se puno, posebno kroz toliki broj godina. Ipak, riječ je o razdoblju koje se u svim dosadašnjim proračunima smatralo polazišnom točkom za računanje klimatskih promjena danas.
Uz to, u odnosu na to doba, Zemljina atmosfera zagrijala se za dodatni jedan stupanj Celzija. U odnosu na predindustrijsko doba danas se jezera i rijeke uoči zime diljem svijeta počinju u prosjeku zamrzavati 20 dana kasnije. Također, 20 dana ranije od prosjeka iz prethodnog stoljeća sva ta područja se u proljeće ranije počinju otapati. A to odstupanje, uočio je Venema također, u Europi i u Sjevernoj Americi u 19. stoljeću je iznosilo između četiri i pet dana u odnosu na predindustrijsko doba.
Njemu u prilog ide i prošlogodišnja primjedba Međunarodnog panela za klimatske promjene da postoje znakovi da su se europski glečeri počeli polako otapati već u 19. stoljeću. Tadašnje nacionalne vlade ništa od toga nisu primijetile jer nisu raspolagale meteorološkim statistikama iz prethodnih desetljeća.