Milan Basta: Zatvorio je Goli otok i Staru Gradišku

YouTube
Memoari Sime Rajića otkrivaju šokantne detalje novije hrvatske političke povijesti
Vidi originalni članak

Memoari Sime Rajića, koji se pod naslovom "Između Hrvata i Srba" na tržištu pojavljuju ovih dana, izazvat će puno reakcija. Rajić noviju političku povijest Hrvatske opisuje mimo svih kanona, desnih ili lijevih, hrvatskih ili srpskih, posve naturalistički. On je neuobičajeni memoarist i zato što je skrušen, skroman, katkad piše skoro pokajnički, ne pravi se većim herojem nego što je bio, priznaje da je bio oportunist i ne radi spomenik samome sebi, što je dosta čest memoaristički motiv, ne samo kod nas, nego uopće.

Bivši potpredsjednik Izvršnog vijeća SR Hrvatske (današnjim rječnikom rečeno, potpredsjednik vlade Ante Milovića) i potpredsjednik prvog višestranačkog Sabora Republike Hrvatske opisao je svoj život na nekoliko stotina stranica rijetko viđene iskrenosti. Simo Rajić, dijete palog borca iz Like, bio je slučajni suputnik komunizma, ali se, bistar i spretan, na partijskom brodu popeo do kapetanske kabine, doduše, uvijek u funkciji prvog časnika, nikad kapetana.

Bio je član Centralnog komiteta, osnovao je, sa Stipom Šuvarom, Milicijsku školu u Dubravi, inicirao zatvaranje Golog otoka i Stare Gradiške, bio član inicijativnog odbora za autocestu Zagreb - Split, onu iz 1971., družio se s Mikom Tripalom, ostao do danas zahvalan svojem političkome mentoru i prijatelju Jakovu Blaževiću. Rajić se i danas ponosi ordenom Bratstva i jedinstva. Kako je nakon političkog stradanja 1991. postao advokat SPC-a, dobio je i orden Svetog Save, koji također cijeni, iako je, kaže, agnostik.

Rajić je od početka 70-ih važan, iako samozatajan dio nomenklature - s njegove je pozicije pucao lijep pogled na sve labirinite sustava, a on je svoja znanja isporučio u ovoj knjizi. Zapanjujuće je da je službeno uštogljeni, hiperbirokratski jezik Partije u kuloarima posatao normalan, čak sočan jezik običnog čovjeka. Jakov Blažević, koji prema Rajićevim riječima nije volio Udbu, Rajiću ovako objašnjava Udbinu proizvodnju neprijatelja: "Mali, sve ti je to varijabila".

Udbaši su proizvodili neprijatelje zbog plaće

Dakle, službenici Službe državne sigurnosti dobijaju redovitu, neveliku plaću (fiksni dio osobnog dohotka, tj. plaće), a za stimulaciju (varijabilni dio ili "varijabila") moraju pronaći kakvog kvalitetnog neprijatelja. Ako ga nema - oni ga izmisle. Kao u "Krojaču Paname" Johna Le Carea. Sa zlima koja nam je napakirala ta udbaška "varijabila" i danas imamo posla. Unutarnje protivnike u partijskim su kuloarima bez krzmanja nazivali "ustašama" i "četnicima".

Čak je i Tito, kad se obračunavao s Hebrangom i Žujovićem, rekao pripadnicima partijskog ruskovodstva: "Zar hoćete da vam zemlju vode ustaša i četnik", pa je, vidjevši da su se drugovi smrzli, naglo zašutio... Simo Rajić je iznio u svojoj knjizi desetke sočnih anegdota, od kojih su neke zapanjujuće. On se družio s Milanom Bastom, generalom JNA, koji je vodio operacije na Bleiburgu i Križnom putu. Rajić piše:

"Jednom u kavani (Basta) mi reče da će sutra doći kod mene u CK i da je hitno. Neće da mi otkrije temu razgovora. Pijemo kavu, vidim malo je uznemiren. Nešto je smislio očito. 'Što te muči? Nisi mi baš uobičajen' - pitam ga. 'Odlučio sam da zatražim prijem kod Mrtvaca. Ti vjerojatno ne znaš da smo tako zvali druga Vladu Bakarića u ratu'. 'Malo mi je to grubo i to stvarno prvi put čujem', lažem ga.

Dalje on objašnjava kako su ga pazili i mazili u ratu kad je boravio u Lici. Okrene telefon i zove kabinet Vladimira Bakarića na osmom katu. Vidim da pozna tajnicu po načinu komuniciranja. Moli prijem. Objašnjava da ima za njega bitne i važne teme, želi čuti njegovo mišljenje i da mu želi uručiti svoju knjigu. Pitam ga što dogovoriše. Kaže ona ono standardno da će mu prenijeti molbu i da će mu javiti vrlo brzo. Pitam ga radoznalo: 'Što si navalio? Ako nije tajna, koje su to teme?'

'Zašto da ti ne kažem, želim nastaviti pisati, ali me muče još neke stvari oko Bleiburga i Križnog puta, ustanka u Srbu i njegove i Hebrangove uloge u prvoj godini ustanka. Predložit ću mu da odvojimo Bleiburg od Križnog puta, jer to nije isto, i da ovim mučenicima s Križnog puta se odužimo jednom lijepom gestom - javnim priznanjem, a zašto ne i spomenikom".

'Ideja ti je za pozdraviti - hrabra i humana, ali čini mi se preuranjena - znam odnos snaga u vrhu države i zato sam malo skeptičan. Sumnjam ako te i primi da ćeš nešto više znati od onog što znaš'. Vidim da je Basta optimist. 'Da mi je još to malo rasvijetliti ne bih žalio umrijeti' - onako žarko to izreče...

Nakon nekoliko dana dolazi ponovo i saopćava mi da nema ništa od prijema jer se drug Vlado mora hitno podvrgnuti nekim medicinskim pretragama. Komentar je bio: 'Nastavlja se ratna priča'. Uvijek je bolest bila Bakarićev izgovor kod važnih odluka. Ipak, ovaj naziv 'mrtvac', koji mu nadjenuše, zaslužuje. On se tako mrtav-živ igra s našim sudbinama skoro četrdeset godina", ljutito završi monolog general Basta.

Navečer smo se sastali, ali general je potonuo. Poslije mi je priznao da je teško doživio ovo, kako on kaže NE druga Vlade, a imao je, uvjeren sam, iskrene namjere... Đoku Jovanića, legendarnog zapovjednika Šeste ličke, kojega su Nikola Ljubičić i Stane Dolanc umirovili pod optužbom da je spremao puč protiv Tita, Rajić je dobro poznavao. Opisuje ga kao političkog naivca. U jednom razgovoru koji je vodio s njim u okolici sela Suvaja iskreno je razgovarao s njim. Nakon jednosatnog razgovora upitah ga:

Nastavak na sljedećoj stranici...

"Generale, nosite li u sebi za sve to imalo krivice?". "Da", odgovori vrlo odrješito. "Nisam trebao na kraju svoje, kažu uspješne, vojničke karijere otići u političke vode (članstvo u CKJ i podsekretar za kadrove u Ministarstvu odbrane). Nisam ja za to. Treba čovjek znati procijeniti kad će po svojoj volji otići, a ne po nečijoj tuđoj."

Na kraju tog razgovora ne bi ni jedne ružne riječi o Titu, iako je rješenje o penzioniranju, s Titovim potpisom, našao na stolu. Nije ni telefonski razgovor obavio. Čak i za Dolanca i Ljubičića, glavne aktere svoje sudbine, rekao je samo: "Ne bih o njima. Ne zaslužuju ni sekundu našeg vremena". Taj je dojam Rajić potvrdio 90-ih, neposredno prije rata.

" Kad kažem naivac, prisjećam se jednog sastanka s njim u Zagrebu 1991. godine. Hrvatska gori, Jugoslavija puca po svim šavovima, Partija se ugasila, a on mene pita: 'Simo, što Vi radite? Gdje je Savez komunista?' Nemam odgovora. Gledam ga, tužan je, iz njega izvire neka nemoć. Vidim hoće da mi nešto kaže, a susteže se. Ušao strah u njega. Mislim, evo i Đoko lički 'gorostas', slavni komandant 6. Ličke divizije se boji. Kakav horor. Znam da je fobija imanentna normalnom čovjeku, ali taj skoro opći strah s kojim se živi nagriza opće vrijednosti i čini društvo bezvrijednim. To me čini nesretnim..."

SK nije trpio mijenjanje dogmi

Simo Rajić je bio nesretan zbog nacionalnog sastava policije u Hrvatskoj i Partije u Lici, gdje su Hrvati bili podzastupljeni. Kasnije se isto to ponovilo sa Srbima. On je pokušao promijeniti tu nacionalnu strukturu, ali i omogućiti unucima "narodnih neprijatelja" da se upisuju u milicijsku školu.

"Drugi smion potez", piše Rajić, "bio je da djecu i unučad domobrana i ustaša te četnika probam provući kroz kriterije, i da im dam šansu da se upisuju u sva tri stupnja osmišljenog školstva. Stavio sam djecu iako sam znao da to neće proći, ali za unučad sam bio uvjeren da će moji argumenti biti jači od onih čija je zadnja. Normalno da sam imao namjeru informirati nadležne u partiji, jer nisam ja toliko hrabar da idem prije u javnost, a da oni to ne amenuju."

Doušnici su bili revniji. Pročulo se što ja smjeram. Jedan dan nenajavljeno dođe Lucijan Benulić, izvršni sekretar u partiji, inače blagi i razumni Istranin, i malo onako s visine reče: "Simo, pobogu, što je s tobom? Igraš se vatre, pretjeruješ. Stanko (misli na Stojčevića, tad sekretara CK) je poludio, zaustavi to".

Nisam uspio u obrani mojih uvjerenja. Odustao sam jer bi to bio Sizifov posao Stojčeviću, koji je objektivno bio potkapacitiran za tu funkciju, nešto tako duboko politički, etički i humano vrijedno objašnjavati. Bitka je izgubljena. Rajić je, inače, dosta polagao na ravnopravnost naroda. Na Pravnom fakultetu u Beogradu pobunio se zbog diskriminacije Albanaca, u Hrvatskoj je do 1991. nastojao popraviti disbalanse u korist Hrvata, a nakon 1991. u korist Srba.

Rajić je mislio da je glupo i provokativno da krajem osamdesetih šef hrvatske Partije bude Srbin Stanko Stojčević, a direktor Televizije Zagreb Srbin Veljko Knežević. Nakon političke smjene s mjesta potpredsjednika Sabora, na koje ga je uz Račanovu podršku postavio Franjo Tuđman, Rajić je demisionirao jer je shvatio da je misija uzaludna. Na njega se izlio bijes s obje strane: SDS-ovci su ga smatrali izdajnikom, Vukom Brankovićem, a HDZ-ovci trojanskim konjem.

No Rajić ipak "pamti samo sretne dane" - na mnogo mjesta iznio je dojmljiva sjećanja o ljudima koji su mu pomagali kad je bilo teško, a i on njima. Miko Tripalo, nesuđeni Titov nasljednik, koji se povukao iz politike nakon sukoba s Titom, iz moralnih razloga, godinama je bio nadziran od Službe državne sigurnosti. Rajić mu je bio sklon, a Tripalo je na dobro vraćao dobrim, pomogao mu je da dobije odvjetnički ured sredinom devedesetih, kad je Rajić bio na samom dnu.

Neka se Goli otok više nigdje ne ponovi

Kao potpredsjednik Izvršnog vijeća Sabora Rajić je inicirao zatvaranje Golog otoka i Stare Gradiške. U jednom obilasku Golog otoka shvatio je da su na njemu maloljetnici:

"Posebno me rastužila ta mladost koja je sad dvostruko kažnjena jer tu, na takvom mjestu krvavih zločina, ispašta za svoje nepodobštine. Taj obilazak otoka kod mene je prelomio i odmah sam rekao prisutnima: 'Predložit ću odmah na idućoj sjednici da vlada donese odluku o ukidanju ovog zatvora'.

Svi su se jednoglasno složili. Nasreću, po zakonu, to je u nadležnosti vlade, pa nije trebalo Saboru objašnjavati. Ali trudio sam se da objašnjavam mnogima mlađima od mene, ali i onima koji odlučuju, a nemaju vremena ni volje da se udube u problem, što je Goli otok, a pogotovo da to stavljaju na dnevni red svojih organa.

Izabrao sam metodu da s tim jezivim činjenicama bombardiram sugovornike, ostavim ih zamišljenim i natjeram da budu na trenutak s tim žrtvama, pa ističem: 'Na Golom otoku ubijan je čovjek u čovjeku, svaki osuđenik proglašen je banditom i nije smio izgovoriti 'nisam kriv', jer to je značilo da je po njima Udba kriva, a ona to ne smije biti. Tjerali su zatvorenike da sami vrše torture jedni na drugima, civilima nije ni suđeno, a vojnim osobama su bili iscenirani procesi. Sve je bilo brutalno i moralno degradirajuće'.

Kazne su bile od tri do dvadeset godina. Uvijek se morala ponavljati mantra osnivača s kojom se nisam slagao, da je Goli nastao poslije Titova razlaza sa Staljinom i da je bio opravdan. Strah od pristalica Staljina koji je u toku rata veličan skoro više od Tita, a sad bilo koji kompromis s njim ugrozio bi Titov ego, a po vladajućima i opstanak Jugoslavije ako se ti 'banditi' ne bi izolirali.

1986. godine nosim odluku na potpis predsjedniku Miloviću i govorim mu: 'Ante, ti ulaziš u povijest na velika vrata. S ovim potpisom od danas nema zatvora na Golom otoku'. Njegov komentar je bio: 'Sretan sam zbog toga čina'. Laknulo je i meni jer sam i sam tome doprinjeo. Sjetih se onoga grafita kad sam boravio na Golom: 'Svršeno je'. Mislim u sebi, i na ovaj način poručujem - učinimo svaki od nas, i oni poslije nas, da se nikad i nigdje ne ponovi ova i slična tragedija."

Posjeti Express