Nesnošljiva vrućina? Spavanje ne mora biti nemoguća misija
Preko 50 posto ljudi ljetne vrućine navodi najvećim razlogom nesanice, otežanog uspaljivanja i čestih buđenja, no zapravo postoje razni načini kako si olakšati to razdoblje. Jedan od jednostavnijih je svakako punjenje plastične bočice hladnom vodom, na sličan način kao što zimi pomaže grijati bočica s toplom vodom. Nakon što napunite bocu, stavite je u zamrzivač te pola sata prije odlaska u krevet ostavite je među plahtama, kako bi ostale svježe i hladne.
Zamrznite svoju pidžamu
Stavite svoju pidžamu ili odjeću u kojoj spavate u nepropusnu plastičnu vrećicu te je odložite u zamrzivač na 15-ak minuta. Tako će vam dati osjećaj svježine i hladnoće.
Tuširanje hladnom vodom
Takvi tuševi možda nisu najugodniji, no po pitanju borbe s vrućinom po noći, vaš su najbolji saveznik te najbrži način da se nabrzinu rashladite.
Improvizirajte klimu
Ako nemate klimu - improvizirajte je tako da ispred ventilatora stavite posudu s ledom ili s hladnom vodom koja će ubrzati hlađenje. Najbolje mjesto za ventilator je uz najveći zid u prostoriji te na pod.
Gašenje aparata
Kućanski aparati čak i u stanju mirovanja proizvode toplinu pa ih je ljeti bolje u potpunosti isključiti. Tako ćete izbjeći nepotrebno grijanje prostora, ali uštedjeti na računima za struju. Tijekom vrućina nemojte bespotrebno zagrijavati zrak paljenjem svjetla u stanu.
Zaštita prozora
Stavite li tendu ispred prozora, temperaturu u prostoriji možete smanjiti za oko 5°C. Za zamračivanje će bolje od roleta ili zavjesa poslužiti i bijeli “venecijaneri” - svjetlo se lakše dozira, a bijela boja dodatno odbija toplinu.
Pametan izbor materijala
Ljeti su lan i svila bolji od pamuka. Rabite lanene plahte koje su dvostruko hladnije od pamučnih. Možete pokušati premjestiti madrac na pod, gdje je često i za stupanj hladnije. Dobra opcija je i svilena posteljina koja koži omogućuje da diše.