Nitko ne zna gdje je slika vrijedna 3 milijarde kuna
Za koji dan cijeli će svijet obilježiti 500 godina od smrti Leonarda da Vincija. Najveći genij iz razdoblja renesanse umro je 2. svibnja 1519. i u njegovu čast mnogi muzeji širom svijeta pripremaju izložbe. No, sudbina jedne slike zasjenila je ovu obljetnicu. Riječ je o slici 'Salvator mundi', odnosno 'Spasitelju svijeta' , za koju su povjesničari umjetnosti 2008. godine utvrdili da je zagubljeno da Vincijevo djelo. Slika je, kako su rekli, nastala u razdoblju između 1506. i 1513., a tri godine kasnije restaurirani portret Isusa Krista, koji u lijevoj ruci drži kristalnu kuglu, dok desnom blagoslivlja, prvi je put izložena u londonskoj Nacionalnoj galeriji. Zatim je slika obišla svijet. Izložena je u Hong Kongu, San Franciscu i New Yorku, a onda je prije dvije godine na dražbi aukcijske kuće Christie's prodana za vrtoglavih 450.300.000 dolara, odnosno oko tri milijarde kuna i tako je postala najskuplja na svijetu.
Pretpostavljalo se da je kupac bio saudijski princ Bader bin Abdulah bin Muhamed bin Farhan al Saud i najavljivalo se da će biti izložena u rujnu 2018. godine u velebnom muzeju Louvre u Abu Dhabiju, koji je otvoren godinu dana ranije. No, uoči otvaranja izložbe postavljanje slike 'Spasitelja svijeta' naglo je otkazano, a nikad se nije saznao razlog.
Početna cijena slike bila je samo 1.175 dolara, a kad je peteročlani tim stručnjaka 2008. godine proglasio umjetninu da Vincijevim djelom, cijena joj je naglo porasla, da bi se danas sve to dovelo u pitanje. Naime, saznalo se da stručnjaci nisu bili jedinstveni oko procjene autorstva. Dvojica su tvrdili da je autor slike da Vinci, jedan je tvrdio da to nije rad slavnog slikara, a dvojica su bila suzdržana.
Povjesničar umjetnosti Ben Louis objavio je ove podatke u knjizi 'Posljednji Leonardo: Tajni život najskuplje slike na svijetu' , a rezultati glasanja i danas su predmet velikih rasprava. Naime, svi povjesničari umjetnosti slažu se da je slika nastala doista oko 1500. godine, ali i dalje se polemizira oko imena autora. Naime, sliku je mogao naslikati i Leonardo ali i netko od njegovih učenika, ili pak netko od njegovih sljedbenika.
Pretpostavlja se da je slika u prvoj polovici 17. stoljeća bila dio kolekcije engleskog kralja Charlesa I, a onda je nestala iz povijesnih arhiva potkraj 18. stoljeća. Tijekom 19. stoljeća pronađena je u privatnoj zbirci jednog britanskog industrijalca.
Zato je 1958. godine prodana za svotu koja bi danas odgovarala iznosu od 1.350 dolara, a 2005. na aukciji u New Orleansu, trgovci umjetninama Robert Simon i Alex Parish otkupili su ju za 1.175 dolara. Odnijeli su sliku Dianne Modestini, konzervatorici, povjesničarki umjetnosti i profesorici na Institutu za likovnu umjetnost na sveučilištu u New Yorku.
Ona je uklonila sve naknadne slojeve na slici, popravila oštećenja i pukotine na drvenoj ploči i restaurirala detalje. A onda je 2008. peteročlana komisija pripisala sliku Leonardu da Vinciju, pa je izložena u Nacionalnoj galeriji u Londonu.
Već iduće godine Simon i Parish prodali su ju ruskom tajkunu Dimitriju Ribolovljevu za 127,5 milijuna dolara, a on ju je 2017. prodao za 450,3 milijuna dolara saudijskom princu. Stručnjaci sad moraju riješiti dvije zagonetke – prvo gdje se sad nalazi 'Spasitelj svijeta' i drugo – tko je njezin pravi autor.
Profesorica Modestini kaže da je posljednja informacija o slici do nje stigla u jesen prošle godine. Jedna osiguravajuća kuća zamolila je jednog velikog stručnjaka za procjene slika, da pregleda sporno djelo u Zurichu, no i ta je procjena otkazana. Nakon toga slici se gubi svaki trag i gotovo je sigurno da ulje na drvu dimenzija 66X45 cm neće biti dio izložbe posvećene smrti slavnog genijalca.