Povijest izopačene ubojice - ubila je 650 ljudi
Erzsébet Elizabeth Báthory bila je mađarska grofica iz 16. stoljeća i 'najplodniji' serijski ubojica u povijesti. Povjesničari i danas pokušavaju naći smisao u njezinom smrtonosnom pohodu. Prije nekih 400 godina, točnije u kolovozu 1614. godine ozloglašena 54-godišnja plemkinja preminula je u kućnom pritvoru u dvorcu Čachtice u današnjoj Slovačkoj, a bila je optužena za ni manje ni više nego 650 ubojstava, uglavnom djevojaka sa sela i sluga.
Njezin izopačeni život inspirirao je brojne priče, filmove i knjige, uključujući i Drakulu Brama Stokera. Život 'krvave grofice' pun je šokantnog nasilja, okrutnosti i mučenja. U vrijeme u koje je Erzsébet Elizabeth Báthory živjela sve je to bilo vrlo uobičajeno, pa je tako i njena imenjakinja, kraljica Elizabeta I svoje kraljevske godine odradila tako što je bila odgovorna za stotine pogubljenja i mučenja. Srednjovjekovna mučenja bila su praktički dio javnog života, ali Báthoryjeva je uspjela potući sve rekorde.
Njezinih 650 žrtava priskrbili su joj rijetku titulu iz tog vremena, a to je - serijski ubojica. Prema nekim zapisima, njezina je okrutnost čak i za to vrijeme bila prevelika.
Rođena je 1560. godine u jednoj od najbogatijih protestantskih obitelji Europe, a već kao vrlo mala je pokazivala uznemirujuće znakove bijesa i napada, a mentalne bolesti u njenoj su obitelji bile vrlo česte, vrlo vjerojatno kao rezultat incestuoznih odnosa u obitelji. Bila je odlična učenica, zaručila se već s 11 godina, a navodno je bila brižna majka.
Báthory je odrasla u vrijeme kada je plemstvo imalo moć odlučivati o životu i smrti svojih sluga, koji su se nekada smatrali imovinom njihovih gazdi. Brutalno premlaćivanje bilo je najučestalije, ali grofica je s vremenom razvila daleko zlokobnije metode kažnjavanja. Navodno je i njezin suprug sudjelovao u barbarstvima, a razmjeri njezine duboke patološke poremećenosti izašle su na vidjelo tek nakon njezine smrti 1604. godine.
Uz pomoć nekoliko svojih sluškinja i glavnog slugu, inače patuljka koji se zvao Ficzko, Báthory je počela mučiti i ubijati desetine djevojaka sa sela, koje je u svoj dvorac namamila obećanjima da će dobiti posao. Prema pričama svjedoka, čija svjedočanstva se mogu naći u mađarskim arhivima, žrtve okrutne grofice bile su izložene batinama remenjem, bičevima, noževima i toljagama. Neke su polijevali hladnom vodom i ostavili na snijegu da se smrznu, drugima bi nabijali čavle ispod noktiju, a kada bi ih pokušali maknuti morali bi isčupati i nokte.
Mučenja i ubojstva uglavnom su izvršena iz njezinog zadovoljstva, dok neki povjesničari smatraju kako je, osim što je bila psihopata bila i seksualna sadistica. U njezinim mučenjima je bilo seksualnih elemenata, poput rezanja spolovila, a grofica je osobno djevojkama sama znala odgristi komad mesa s lica ili ramena.
Báthory i njezini suradnici su godinama terorizirali seljane i cijelo su to vrijeme prolazili nekažnjeno. Prve sumnje su se pojavile kada su počele nestajati mlade djevojke iz plemstva i tada su prvi put pripadnici visokog staleža počeli obraćati pažnju na glasine koje su kružile o grofici.
Odmah nakon Božića 1610. godine u njezin su dvorac upale lokalne vlasti koji su bili užasnuti kada su unutra otkrili mrtva ili umiruća tijela služavki koja su se nalazila u vrtu i podrumu. Njezini suradnici su završili u zatvoru, sudilo im se, a potom su i sami bili mučeni, te na kraju ubijeni.
Báthory nije nikada ni osuđena ni optužena, vjerojatno zbog svoje grofovske titule i kako joj obitelj ne bi bila osramoćena. Međutim, zato je završila u kućnom pritvoru u jednoj sobi u dvorcu Čachtice u kojem je umrla četiri godine kasnije.
U godinama koje su uslijedile legendaeo grofici Báthory su samo rasle, a pojavile su se i neke nove, poput one da je zapravo bila vampirica koja se kupala u krvi djevica kako bi zadržala svoj mladenački izgled. Nedavno su se pojavili neki povjesničari koji tvrde kako joj je cijelu priču o mučenjima i ubojstvima smjestila njezina obitelj, jer su se htjeli dočepati njezine imovine.
No, krvava grofica nije bila ni vampirica ni žrtva zavjere već poremećno ljudsko biće, koja je zbog svog položaja i utjecaja u društvu mogla ostvariti svoje najmračnije fantazije.