Procurilo: Trump većinu dana ne zna što bi radio
Osim što će sintagma "alternativne činjenice" sigurno nadživjeti Donalda Trumpa, njegov mandat će ostati upamćen i po načinu na koji provodi radne dane. Na web stranici Axios iscurilo je da Donald Trump većinu radnog vremena ne radi ništa. Dokumenti koji su ovaj tjedan procurili u javnost otkrili su da većinu radnog dana troši na tzv. 'izvršno vrijeme' - kovanicu koju je zbog njega smislio bivši šef osoblja John Kelly, da bi prikrio činjenicu da je Trump obična danguba.
Za tzv. "izvršno vrijeme" Trumpovi su kritičari ubrzo pronašli objašnjenje - to je samo eufemizam za ljenčarenje u Bijeloj kući. Trumpovi suradnici odmah su krenuli braniti Trumpa i rekli da je to vrijeme kad on vrlo produktivno telefonira i ima vrlo važne sastanke, ali nisu objasnili zašto o svemu tome osoblje Bijele kuće nema pojma.
Rasprava se rasplamsala prošli vikend kad je procurio raspored Trumpovih obaveza za posljednja tri mjeseca i detaljno opisuje svaki njegov radni dan, a papire je objavila web stranica Axios. Dokumenti su pokazali da predsjednik provede oko 60% svog planiranog dana u Kellyjevoj izmišljotini koja se zove "izvršno vrijeme". To obično uključuje prvih pet sati u danu, od buđenja oko 6 ujutro do njegovog prvog sastanka oko 11 sati ujutro.
Axios je izvijestio: “Predsjednik ponekad održava sastanke tijekom izvršnog vremena jer ne želi da za njih zna osoblje Zapadnog krila zbog njihove tajnosti. A njegova jutra ponekad uključuju pozive šefovima država, sastanke o raznim političkim temama, s odvjetnicima u rezidenciji... "
Na te sastanke obično dolaze voditelji emisija s Trumpu i republikancima odane FOX TV, zatim Trumpovi dugogodišnji prijatelji, poput odvjetnika Rudyja Giulianija, pa njujorški poduzetnik Richard LeFrak, konzervativni medijski poduzetnik Chris Ruddy i bivši tjelohranitelj Keith Schiller te članovi Kongresa uključujući senatoricu Lindsey Graham i Marka Meadowsa. Zatim, obično zivka novinare iz raznih medija i žali se na njihov rad.
Chris Whipple, autor knjige 'The Gatekeepers: Kako šefovi stožera Bijele kuće definiraju svako predsjednikovanje' kaže:
“To vam govori da ti pozivi nemaju nikakve veze s državničkim poslovima. Čavrlja s prijateljima, tvita i gleda televiziju. Da su pozivi imali bilo kakvu svrhu, to bi bilo u rasporedu."
Dodao je: “To je vjerojatno najdramatičniji dokaz koji govori zašto je ova Bijela kuća tako neučinkovita."
Ali bivše i sadašnje osoblje Bijele kuće tvrdi da nema ništa lošeg u tome što predsjednik radi u 'izvršnom vremenu'. Cliff Sims, Trumpov bivši direktor strategije kaže:"Sve te stvari su, naravno, dokumentirane: zapisnici poziva i sve te stvari ", rekao je Guardianu.
"Nemoguće je ispisati unaprijed njegov raspored i svima ga poslati na uvid. Kako bi to bilo kad bi svaki dan svim djelatnicima stigao dopis u kojem piše - predsjednik se probudio i jutros odlučio da će obaviti ovih 10 telefonskih poziva".
Sims, autor knjige:"Tim of Vipers: Mojih 500 izvanrednih dana u Trumpovoj Bijeloj kući", također tvrdi da je predsjednik ovisan o televiziji.
"Mislim da su informacije o tome da veliki dio radnog vremena provodi bez plana, točne. No ne bi bilo pošteno reći da ne radi naporno."
"Po mom iskustvu, oni dijelovi izvršnog vremena kad sjedi u privatnoj blagovaonici odmah pored Ovalnog ureda ili u njemu, on stalno telefonira."
Sims je primijetio da njegovo nepredvidivo ponašanje zapravo opisuje njegov način rada u Bijeloj kući, koju vodi kao što je vodio svoju tvrtku. Trump smatra da previše organizacije smanjuje i guši kreativnost, pa radije improvizira.
"To ima svoje nedostatke i prednosti. Mislim da mu nestrukturirano vrijeme dopušta da stvori taj kreativni kaos, ako baš hoćete. Ta ideja da cijele dane sjedi i gleda televiziju nije točna slika" kaže Sims.
Oni koji simpatiziraju Trumpa kažu da je "Izvršno vrijeme” u skladu s učinkovitim stilom upravljanja razvijenim tijekom 30-ih i 40-ih godina prošlog stoljeća. Ruddy, izvršni direktor Newsmaxa i Trumpov dugogodišnji prijatelj, kaže:
"Kad sam prvi put čuo priču, pomislio sam: Je li to šala? Donald Trump je vjerojatno najmarljiviji čovjek kojeg sam upoznao u životu. Njegov žrvanj kreće već u 6 ujutro ili ranije i ne staje do ponoći. Naravno, uzme predah za golf i neke društvene aktivnosti, ali to je iznimka."
Kao i u mnogim drugim domenama, Trump razbija norme u poslu u kojem je vrijeme jedno od najdragocjenijih resursa. George W. Bush i Barack Obama bili su poznati po svojoj disciplini. Iako se smatralo da Ronald Reagan ima pristup 'ne želim se miješati' tijekom svojeg mandata odgledao je 363 filma i za svoj radni stol uvijek je sjedao točno u 9 ujutro. Bill Clinton, noćna ptica koja stalno kasni, promijenio je svoje prioritete nakon što mu je načelnik osoblja predočio studiju o tome kako bi trebao provoditi radni dan.
Sidney Blumenthal, bivši Clintonov pomoćnik i viši savjetnik, prisjetio se: “Clinton je bio noćna ptica, ali zato je mogao usred noći razgovarati sa stranim državnicima na drugom kraju svijeta, imao informacije gdje da šalje ljude u misije."
Blumenthal je dodao: "Ne vjerujem da Trump uzima telefon u ruke da bi vodio konstruktivne razgovore s bilo kojim stranim čelnikom. On razgovara sa svojim istomišljenicima i narcisoidno žudi za afirmacijom. Izvršno vrijeme je gubljenje vremena."