Vrijedne bilješke Marie Curie još uvijek su radioaktivne
Marie Curie, majka moderne fizike, umrla je od aplastične anemije, rijetke bolesti koja nastaje uslijed gubitka prekursora krvnih stanica, a koju je Curie dobila zbog velikog izlaganja radioaktivnim elementima, poloniju i radiju.
I danas, nakon više od sto godina otkako su ona i njezin suprug Pierre otkrili polonij (ime su mu dali po Poljskoj, domovini Marie Curie), sve su njezine stvari - odjeća, bilježnice, namještaj, bilješke iz laboratorija još uvijek radioaktivne, i tako radioaktivne će ostati još barem 1500 godina.
I tijelo Marie Curie je još uvijek radioaktivno, zbog čega je njezino tijelo spremljeno u poseban kovčeg, napravljen od olova debljine 2.5 centimetra.
Marie i Pierre Curie su znali da postoji radijacija u radiju i poloniju, ali u to vrijeme nisu znali koliko je to opasno. Oboje su koristili samo standardnu laboratorijsku odjeću, a radioaktivne materijale su imali i u svojoj kući, koji su, prema autobiografiji Marie Curie, po noći svijetlile.
Nakon njezine smrti, kuću u kojoj je živjela sa suprugom koristio je do 1978. godine institut nuklearne fizike Sveučilišta u Parizu. Stan je bio pod stalnim nadzorom, a nakon nekog vremena vlasti su shvatile da je stan potencijalno opasan nakon što je u njegovoj blizini porasla stopa oboljelih od karcinoma.
Laboratorij je sa zgradom dekontaminiran 1991. Godinu dana nakon toga omogućen je pristup Curienim materijalima i bilješkama koji su nedugo nakon toga uklonjeni iz kuće.