Ovako Elon Musk misli napraviti grad na Marsu
Prije nešto manje od pet godina milijarder Elon Musk, šef SpaceX-a i mnogih drugih čudesa, objasnio je u govoru ispred Kraljevskog aeronautičkog društva u Londonu svoju viziju samoodržive kolonije na Marsu za 80.000 ljudi. Musk je sada za Forbes dodatno objasnio neke aspekte svoje vizije. Nije to nipošto Muskova originalna ideja, po svoj prilici apsolutno točna, da je čovječanstvo osuđeno na propast ukoliko vrlo brzo ne postane civilizacija koja će kolonizirati druge planete, u najmanju ruku druga svemirska tijela.
O tome sada piše Forbes, unekoliko ne razumijevajući da se ne može tek tako zaključiti da bi to čovjeku omogućilo da opstane sve do samog kraja svemira. Forbes je, međutim, postavio pitanje koje stoji; zašto obavezno Mars, zašto ne bi bio dostatan i b? "Mislim da je izazovno postati multi-planetarna civilizacija na Mjesecu jer je puno manji od planeta. Nema nikakvu atmosferu, nema takve resurse kao Mars, ima dan koji traje 28 dana, za razliku od Marsa kojem dan traje 24,5 sati.
Mars je zato puno bolje mjesto za podizanje samoodržive civilizacije", rekao je Musk i dodao da je tu i "faktor zabave" na Marsu koji ima gravitaciju od samo 37 posto Zemljine, pa se tamo mogu dizati puno teži predmeti. Nevjerojatno je kako je Musk pritom zaboravio da je gravitacija na površini mjeseca samo jednu šestinu Zemljine, pa je tamo sve još i duplo lakše nego na Marsu.
Razgovor je postao ozbiljan, bez takvih nonsensa, kad je Musk stao objašnjavati da se ne može očekivati tehnološki razvoj, Forbes je to protumačio kroz smanjivanje cijena svemirskih putovanja, pukim zafrkavanjem po Zemljinom susjedstvu, samo do Mjeseca. To je još uvijek najobičnija tehnologija Apolla, a to znači da troškovi za takvo putovanje (na Mars) po osobi znače 10 milijardi dolara. "Ne možete stvoriti samoodrživu civilizaciju ako vam je putna karta 10 milijardi dolara po osobi", objasnio je Musk Forbesu.
Umjesto toga SpaceX ima za cilj smanjiti cijenu na 200.000 po osobi, odnosno za 5000 puta. Za to postići, u prvom redu se moraju razviti svemirske letjelice koje su potpuno stalno i iznova upotrebljive, koje je moguće puniti gorivom u svemiru, za koje je moguće proizvesti gorivo na Marsu, slične stvari. U rujnu je Musk objavio da je njegov SpaceX počeo ulagati desetke milijune dolara u razvoj letjelica koje bi mogle prevesti 100 ljudi na Mars.
Uz pretpostavku da je za doista samoodrživu koloniju dovoljno milijun ljudi, što je predmet složenih diskusija, to znači da bi kolonizatorima trebala sva sila letova na Mars, što bi trajalo između 40 i 100 godina dok bi takva kolonija postala stabilna. SpaceX planira poslati na Mars do 2020. svoju letjelicu Dragon. Kompanija je taj plan morala odgoditi za dvije godine zbog rada na raketama Falcon.
Razvoj Dragona, smatra Musk, lako bi se mogao ispostaviti da će imati u sebi takve tehnologije da se ispostavi dijelom primjenjiv na Zemlji. I to u ekstra brzom transportu. "Većina mjesta na Zemlji bila bi nam dostupna u roku od 20 do 25 minuta. Recimo od New Yorka do Tokija. Ili preko Atlantika za 10 minuta", kazao je. Što se tiče kolonije na Marsu, Musk smatra da je izvedivo poslati prve kolonizatore u sljedećih 10 godina.