'Protiv pušenja e-uređajima, ne poskupljivanjem cigareta'
Čim s običnih, klasičnih cigareta pređete na uređaje za zagrijavanje duhana, prestajete biti pušač. To više nije pušenje, već parenje, tvrdi doc. dr. sc. Ognjen Brborović, docent na katedri za Socijalnu medicinu Medicinskog fakulteta u Zagrebu, komentirajući nam proizvode nove generacije.
Jedan takav električni uređaj, nešto poput science-fiction lule, jest i Glo, koji je početkom rujna tvrtka British American Tobacco (BAT) predstavila i u Hrvatskoj, a već je prethodno dostupan na tržištu Japana, Južne Koreje, Švicarske, Kanade, Rusije, Rumunjske, Italije i Srbije. Brojna istraživanja diljem Velike Britanije već su potvrdila kako upravo ti proizvodi bitno manje štete ljudskom organizmu te kako je njihov dim do 95 posto zdraviji od dima klasičnih cigareta.
"Ako već pušača ne možemo natjerati da prestane pušiti ili mu nekako pomoći, onda mu barem možemo dati te nove proizvode jer su puno manje štetni, od deset do gotovo 100 puta", kaže doc. dr. sc. Brborović.
Iz tvrtke BAT koja je Glo uređaj lansirala u Hrvatskoj poručuju kako su izrazito ponosni što mogu ponuditi potencijalno manje rizičnu alternativu. Vladimir Trkulja, profesor farmakologije na Medicinskom fakultetu u Zagrebu objašnjava kako je u uređajima koji samo zagrijavaju, a ne sagorijevaju duhan, šteta neupitno manja.
"U uređajima koji zagrijavaju štete je gotovo nepostojeća. Kod običnih cigareta, u procesu sagorijevanja, od konzervansa, punila, papira i sličnih tvari nastaje čitav niz nezasićenih ugljikovodičnih i kojekakvih spojeva i stvara se jako visoka temperatura. Tako ljudi kod pušenja klasičnih cigareta uvlače dim koji ulazi u dišne puteve i uzrokuje niz problema", kaže Trkulja.
Dodaje kako je s novim sustavima rizik za pojavu brojnih bolesti, od organskih oštećenja, funkcionalnih poremećaja i malignih bolesti, znatno smanjen.
"Prema određenim pokazateljima, testovima, animalnim modelima i slično, čini se da ne bi trebalo biti razlike između ovih novih tvari i nepušenja. Baš zato jer nema sagorijevanja", ističe.
Parenje uz pomoć uređaja nove generacije, kaže Trkulja, znatno smanjuje i mrlje na zubnoj caklini i zubima, što je dokazano i najnovijim laboratorijskim istraživanjem.
"Normalno da je manje mrlja. Katran je taj koji maže zube, a u uređajima za grijanje, katrana nema, pa to ni ne čudi. Možemo sada pričati i o kometici primjerice. Naime, cigaretni je dim grozan za kožu. Ima milijun fenomena gdje sagorijevanje duhana uzrokuje veliku štetu. Kod parenja, u suštini, taj dim ne smrdi pa to znači da to i nije pušenje", zaključuje Trkulja. Dodaje i kako je poskupljenje cigareta koje čelnici našeg zdravstva neprestano žele nametnuti, presmiješno.
"To je isprika za budale i punjenje proračuna", ističe Trkulja, navodeći primjer Švedske gdje cigarete nisu poskupile posljednjih 15 godina, a pušenje progresivno pada. Stvar je, kaže, u edukaciji.
Iako naše vodeće zdravstvene institucije poput Ministarstva zdravstva te Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo još uvijek ne priznaju manju štetnost ovih proizvoda, brojni liječnici, profesori i sami korisnici uređaja za zagrijavanje duhana neprestano ističu brojne benefite. Docent Brborović smatra da otpor institucija u RH nije izraz nezadovoljstva, već neznanja.
"To je lijenost i ignorancija naših političara, od ministra do saborskog Odbora za zdravstvo. Ljudima se jednostavno ne da ni pročitati o čemu je riječ i upoznati se s temom. Tupe po svom starom uvjerenju i smatraju kako je sve to isto. Načelno je hrvatsko zdravstvo spremno ponavljati jedne te iste pogreške po 25, 30 godina, uvjereni su da će se sutra desiti nešto revolucionarno ako to ponavljamo", oštro poručuje Brborović. Dodaje kako Hrvatska od osnutka do danas nema nikakav učinak u smanjenju pušenja, sa svim kampanjama i pokrenutim mjerama.
"Nemamo se čime pohvaliti, ne možemo reći da smo imalo smanjili broj pušača. Uređaji poput Glo doslovno su dar s neba koji naši političari ne vide ili ne žele vidjeti. Hrvatska se sustavno trudi ništa ne napraviti oko prestanka pušenja. Od osnutka države do danas imali smo dvije nacionalne kampanje za prestanak pušenja u kojima praktički nismo dali ni kune. Toliko o našim porivima da smanjimo pušenje u Hrvatskoj", kaže Brborović koji smatra i kako bi europski poticaji mogli biti ključ koji će potaknuti naše političare da poduzmu nešto po tom pitanju.
I sam je godinama bio strastveni pušač, ali u posljednje je vrijeme prešao na alternativne cigarete. Kaže da je nedvojbeno svako pušenje samo po sebi štetno, no napominje kako jepušenje, odnosno parenje pomoću uređaja koji ne sagorijevaju duhan neminovno manje štetno.
"Po znanstvenim kriterijima, one sekunde kada ste prestali pušiti klasične cigarete i prešli na proizvode za parenje, vi više niste pušač.- tvrdi Brborović. Zaključuje kako se nada da će proizvodi koji griju duhan i pritom ispuštaju zdraviju paru nego obične cigarete, uskoro u poptunosti, u praksi, zaživjeti i kod nas."