Agent CIA-e: Tito je akronim od Tajna Internacionalna Teroristička Organizacija

YouTube
Plan je da Tito pokrene napad na Italiju i Francusku, a onda i na ostatak zapada, piše “Duboko grlo” koje je pratilo sovjetski politbiro u izvještaju iz 1948. godine što ga objavljuje Express
Vidi originalni članak

Nedavno deklasificiranje dokumenata CIA-e o Rusiji - izvor je “Duboko grlo” koje je pratilo sovjetski politbiro 4. listopada 1948. godine, na vrhuncu sukoba Tita i Staljina - otkrilo je kako su u vrhu sovjetske države Tita navodno znali pod pseudonimom Maršal Fjodorovič Kumarev. CIA-in agent u izvještaju iznosi tezu kako je Tito bio u insceniranom a ne stvarnom sukobu sa Staljinom, a taj je režirani sukob trebao doprinijeti infiltraciji komunizma na zapad.

“Drugi balkanski disident je Georgi Dimitrov”, piše agent. “Moj dojam je da je mudriji od Ždanova jer je tih, oprezan i ne napada Tita. Događaji na Balkanu bit će vam jasniji kada saznate da je maršal Ivan Fjodorovič Kumarev (Tito) imao dva sastanka sa Staljinom i šest s generalom Antonijevim otkako je Jugoslavija izbačena iz Kominforma. S Antonijevim se sastajao na nekoliko otoka u Dalmaciji. Uspio sam saznati da su Kumarev i Antonijev raspravljali o operativnom planu, o kojemu očekujem da ću uskoro moći dostaviti više pojedinosti. Moj je dojam da će se Tito uskoro vratiti svom starom poslu u SSSR-u pod svojim pravim imenom – maršal Sovjetskog Saveza Ivan Fjodorovič Kumarev”, piše agent CIA-e, a njegove tvrdnje predstavljaju ili bajku, posvemašnju izmišljotinu, ili tešku senzaciju. Prije će biti da je ovo prvo. Agenti su morali opravdati svoje honorare, pa su priče koje su slali u centralu - ionako teško provjerljive - mogle biti prilično fantastične.

Kontekst: Dimitrov je bio predsjednik bugarske vlade. S Titom je pregovarao o stvaranju Balkanske federacije (ujedinjenje Jugoslavije i Bugarske). Do razlaza s Titom došlo je zbog Makedonije jer je Dmitrov, kao i bugarski nacionalisti, vidio Makedonce kao Bugare a ne kao zasebnu naciju. Balkanska federacija, pomaganje partizana u građanskom ratu u Grčkoj, koja je bila u interesnoj zoni Zapada, te vođenje samostalne politike bili su razlog razlaza Tita i Staljina 1948. Prema ovom dokumentu iz 15. rujna 1948., Tito nije bio Josip Broz, hrvatski bravar iz Kumrovca, nego fantomski Rus imena Ivan Fjodorovič Kumarev. Takve teorije kružile su povremeno u raznim obavještajnim i propagandnim krugovima tijekom Hladnog rata, a poznate su i danas.

TAJNI DOSJE (1) Iz sovjetskog Politbiroa špijun javlja: Josip Broz je Ivan Fjodorovič Kumarov?!

Sljedeći dokument je iz 1. srpnja 1948. “Maršal Kumarev (Tito) se protivi podršci Izraelu i smatra da je podrška opasna. Tito je završio sve pripreme slanja pomoći Izraelu (vojska je spremna i oružje i municija su u brodovima), ali se u zadnjem trenutku predomislio. Čini se da je Kumarev bio prvi koji je prozreo američki plan da izazove agresiju protiv SSSR-a putem sukoba u Palestini.

Kontekst: Izrael je proglasio neovisnost 1948. i zaratio s arapskim susjedima: Egiptom, Sirijom, Jordanom, Palestinom i Saudijskom Arabijom. Jugoslavija je tad još imala barem službeno dobre odnose sa SSSR-om i odmah te sudbonosne 1948. priznala Izrael, iako će Tito kasnije biti veliki prijatelj Jasera Arafata i s Gadafijem podržavati Palestince. Jugoslavija je imala važnu ulogu u formiranju Izraela. Naime, Sovjeti su isto podržavali Izrael i dopustili satelitima, prvenstveno Čehoslovačkoj, da proda oružje Židovima tijekom Operacije Balak. Oružje se iz Čehoslovačke preko aerodroma u Zemunu i Nikšiću dopremalo u Izrael. Izraelci su kupovali oružje (avioni Avia, puške Mauser itd.) proizvedeno u Čehoslovačkoj, a Jugoslavija je omogućila prijenos i tehničku potporu. Iako je Tito odbio slati jugoslavensku tehniku i naoružanje, dopustio je da se preko njenih aerodroma doprema pomoć Izraelu.

NOVI EXPRESS Potraga za Titovim DNK: Ključ misterija iz groba u Kući cvijeća

U grupi intimnih prijatelja, nakon sukoba Tito-Kominform, Staljin je rekao: Ždanov je smislio briljantan cirkus i Fjodorovič (Tito) ga izvodi sjajno. Potrebnost za tim bit će očita za nekoliko tjedana. Fjodorovič je naš kamen-temeljac i najbolji gerilac na cijelom svijetu - rekao je Stalin. Dodao je da je Ranković u Sinaiji (sjedište Kominforma) kao Fjodorovičev predstavnik, a ne kao predstavnik Jugoslavije. U Politbirou se komentira da je Kumarevu dopušteno da organizira sve što je potrebno kako bi uvjerio zapadne sile u ‘iskrenost’ Kominformove optužbe i razlaza između Kumareva i Kominforma. Napad Kominforma na Kumareva (Tita) je tek trik. Đilas, Bebler, Kardelj i Velebit su osobe od povjerenja. Ako se svi planovi provedu, Zapad će biti potpuno obmanut.”

Kontekst: Ovdje se navodi teza da je cijeli raskol Tita i Staljina zapravo farsa kako bi se zavarao Zapad. Cilj je Jugoslaviju prikazati kao komunističkog odmetnika koji se usudio odmaknuti od Staljina i dobiti zapadnu podršku, a SSSR bi se preko Jugoslavije infiltrirao u Zapad.

Što je još tajni agent CIA-e "saznao" o Titu pročitajte OVDJE

Posjeti Express