Ani Karamarko ne cvjetaju ruže otkako muž nije na vlasti
Praktički je uvriježena činjenica da je agencija Drimia koštala Tomislava Karamarka njegove političke karijere. Agencija za odnose s javnošću u vlasništvu je njegove supruge Ane Karamarko, a prema podacima dostupnima preko servisa Poslovna.hr, Drimia je 2016. godine zabilježila pad prihoda od nekih 200.000 kuna u odnosu na prethodnu godinu. U postocima je to pad prihoda od oko 6,3%. Kad je riječ o dobiti nakon oporezivanja, neto dobiti, i tu bilježi pad, a riječ je o gotovo 17% padu dobiti.
Iako te brojke zvuče jako nepovoljno, bitno je napomenuti da i dalje uspješno posluje pa su tako prihodi premašili brojku od 3,8 milijuna prihoda dok je čiste dobiti bilo nešto manje od pola milijuna kuna. Godinu dana ranije, prihodi su premašili četiri milijuna kuna dok je čista dobit iznosile oko 560 milijuna kuna.
Podsjetimo, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdilo je u lipnju prošle godine da je Karamarko doista i bio u sukobu interesa. Utvrđivalo je Povjerenstvo je li na Karamarkovo odlučivanje u Vladi kao njenog prvog potpredsjednika, mogla utjecati činjenica da je tvrtka Drimia njegove supruge Ane Karamarko dvije godine poslovala s tvrtkom Peritus savjetovanja Josipa Petrovića.
Petrović je Karamarkov prijatelj odranije, a poznat je i kao zastupnik i savjetnik mađarske naftne kompanije MOL, s kojom je Republika Hrvatska u dva spora oko Ine. Povjerenstvo kojem predsjeda Dalija Orešković, zaključilo je da je na Karamarkovo odlučivanje u Vladi utjecao njegov privatni interes. Točnije, riječ je o drugom stavku drugog članka o Zakonu o sprečavanju sukoba interesa. "Iznošenjem osobnih stavova i prijedloga kojima se zalagao za povlačenje Republike Hrvatske iz arbitražnih postupaka s MOL-om, osobito na sastanku Vijeća za suradnju održanom 5. svibnja 2016., između predstavnika Domoljubne koalicije i Mosta, dužnosnik Tomislav Karamarko bio je u sukobi interesa", navelo je povjerenstvo u zaključku.
Povjerenstvo je zaključilo i to da Karamarko nije postupao u skladu s obvezom očuvanja svoje vjerodostojnosti i povjerenja građana u njega kao savjesnog, odgovornog i nepristranog potpredsjednika Vlade. "Osobito u situaciji kad su ga novinari pitali da pojasni svoj odnos s Josipom Petrovićem", pojasnilo je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa. U zaključku je navelo da je time Tomislav Karamarko kao prvi potpredsjednik Vlade prekršio Zakon o sprečavanju sukoba interesa i u prvom i četvrtom stavku četvrtog članka. Karamarku će nakon ovakve odluke povjerenstva biti slaba utjeha to što su Dalija Orešković i suradnici odlučili da za pokretanje postupka protiv njega i u slučaju tvrtke Soboli nema osnove.
"Zadovoljan sam i nezadovoljan onim što je reklo Povjerenstvo za sukob interesa. Mislim da je odluka isforsirana pritiskom i na Upravom sudu ću je pobiti. Ne mogu se složiti s odlukom Povjerenstva. Dobivam brojne poruke potpore", rekao je Karamarko istog dana na izvanrednoj konferenciji za novinare u središnjici stranke gdje je komentirao odluku Povjerenstva, ali i objavio kako je dao ostavku na mjesto potpredsjednika Vlade. "Odluka o ostavci donesena je prije tjedan dana i nema veze s odlukom Povjerenstva", rekao je Karamarko. Rekao je i da je dao ostavku na mjesto potpredsjednika Vlade i da se ide u preslagivanje Vlade. Pozvao je i Tihomira Oreškovića i Božu Petrova da daju ostavke i da se ova situacija konačno završi. "Ova disfunkcionalnost je neodrživa", poručio je tom prilikom Karamarko.
U međuvremenu se i Tomislav bacio u konzultantske vode osnivanjem Instituta za sigurnost i prosperitet Hrvatske. "Iako u proteklih 11 mjeseci nisam aktivno sudjelovao u političkom životu Hrvatske, nisam se distancirao od problema koji opterećuju našu zemlju i njezine građane. Jedan od načina da i dalje budem angažiran i koristan svojoj zemlji je djelovanje kroz formu think tanka ili, kako smo ga mi nazvali, instituta. Postojanje takvih ustanova u svijetu je uobičajena praksa. U takvim institucijama, neopterećeni stranačkim podjelama i interesima, slobodni od bilo kakvih kompromisa koji vrlo često opterećuju i čak onemogućuju normalan rad vlada, vrhunski stručnjaci nude najbolje rješenje za pojedini problem", ispričao je on u razgovoru za Jutarnji.
Prilikom osnivanja Instituta najavio je da će u njemu sudjelovati najveći svjetski stručnjaci, ali na prvom okruglom stolu sudjelova je samo jedan stranac i to James Jay Carafano s Heritage Foundationa, nevjerojatno konzervativnog američkog think tanka poznatog po velikoj podršci Donaldu Trumpu nakon pobjede na izborima.
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
ARHEOLOŠKO BLAGOOd Pompeja pa do danas elita je imala spa kupke. A tu je i stilizirani falus na zidu...