Asistirano umiranje: 73 posto Britanaca je za legalizaciju 'smrtonosnog koktela'
Prođe li zakon koji omogućava pomoć pri umiranju za osobe s terminalnom bolešću i manje od šest mjeseci života, podložno odobrenju dvoje liječnika i suca visokog suda, vrijedit će na području Engleske i Walesa.
Prema Sky Newsu, javna podrška eutanaziji stalno raste i prema zadnjim anketama iznosi oko 73 posto.
Oboljeli moraju imati mentalnu sposobnost odlučiti o kraju svog života i smatrati se da su izrazili jasnu, ustaljenu i informiranu želju - bez prisile ili pritiska - da okončaju svoj život. Uz uzburkane emocije s obje strane, oni koji vode kampanje za i protiv potpomognutog umiranja rekli su da je ishod glasovanja članova parlamenta neizvjestan.
O potpomognutom umiranju nije se glasovalo u Donjem domu gotovo desetljeće. Posljednji put je išao pred zastupnike je išao 2015 godine., a zastupnici su ga odbili. Također je 2022. godine u Domu lordova predložen zakon koji je došao do drugog čitanja u domu.
Keir Starmer, koji je bio neutralan po pitanju prijedloga zakona, rekao je da će glasovati u petak i aktivisti su uvjereni da će ga podržati. Očekuje se da će Liz Kendall, tajnica za rad i mirovine, i Ed Miliband, ministar za energetiku, biti među onima koji će glasati za prijedlog zakona, dok su Wes Streeting, tajnik za zdravstvo, i Shabana Mahmood, tajnica za pravosuđe, nagovijestili da će glasati protiv.
Zakon je podijelio parlament
Zakon je podijelio parlament jer su zastupnici dobili pravo glasa, što znači da mogu sami donositi odluke umjesto glasovanja po stranačkoj liniji. Ako zakon danas prođe, ima još mnogo mjeseci parlamentarnih aktivnosti prije nego što postane zakon - ako bude odbijen, to je kraj puta.
Kim Leadbeater je za Guardian rekla da je borba za potpomognuto umiranje slična pokretu za ženska prava da se ženi omogući pravo da izabere pobačaj - i da terminalno bolesnim osobama treba dati slična prava nad svojim tijelima. Obećala je zastupnicima da će državni službenici i ministri započeti s detaljnim radom na potencijalnom učinku prijedloga zakona, rekavši da je "imalo vremena za rad na tome da se ovo ispravi". Mjere iz prijedloga zakona imat će se za provedbu dvije godine.
Rečeno je da je najmanje 100 zastupnika još uvijek neodlučno o glasovanju, a očekuje se da će određeni broj biti suzdržan ili će svoj izbor donijeti u samom domu. Mnogi od protivnika zakona izrazili su značajnu zabrinutost oko procesa donošenja zakona, rekavši da je vrijeme za raspravu u Commons-u skraćeno zbog prirode zakona privatnog člana.
Prema Nacrtu zakona o neizlječivo bolesnim odraslim osobama (na kraju života), neizlječivo bolesnim osobama starijim od 18 godina kojima je ostalo manje od šest mjeseci života dat će se pravo okončati vlastiti život. Liječnik bi pripremio tvar kojom bi se pacijentu oduzeo život, ali bi je osoba sama uzela.
Novinar BBC-a Harry Farley je tijekom posljednjih nekoliko tjedana razgovarao s desecima zastupnika o njihovim stavovima o potpomognutom umiranju. Mnogima je jasno da su njihovi stavovi utemeljeni na osobnim iskustvima, ali i argumentima.
Catherine Fookes, laburistička zastupnica u Monmouthshireu, ispričala mu je o njezinom tati koji je umro prije nešto više od godinu dana.
“Prošle godine se jako razbolio. I dobio je terminalnu dijagnozu. Posljednjih nekoliko dana bilo je nevjerojatno teško. Jako ga je boljelo. Bilo je stvarno, jako, jako teško vidjeti nekoga koga stvarno volite kako prolazi kroz to. Borio se da diše. Kad sam ga vidjela takvog, shvatila sam da nam je potrebna promjena zakona. Moramo moći birati i to je ono što bih želio za druge ljude.”
Ali slična iskustva dovela su druge do drugačijih zaključaka.
Melanie Ward još je jedna novoizabrana laburistička zastupnica. Izgubila je i oca od raka. Ali rekla je da će glasati protiv pomoći pri umiranju.
“Ovaj bi zakon iz temelja promijenio odnos pacijenta i liječnika. Moj tata je umro od terminalnog raka prije nekoliko godina. Znam da bi ga to prestravilo da mu je liječnik predložio da razmisli o samoubojstvu jer je neizlječivo bolestan, kao što bi bilo dopušteno prema ovom zakonu.”
Jedan od najliberalnijih zakona o potpomognutom samoubojstvu ima Švicarska. On dopušta pojedincima da si oduzmu život, pod uvjetom da to učine bez vanjske pomoći ili sebičnih motiva. Međutim, korištenje "samoubilačke kapsule", poznatu kao Sarco izazvala je dvojbe. Prijave za korištenje Sarca zaustavljene su nakon njezine prve uporabe u rujnu. Uređaj je prvi put upotrijebila 64-godišnja Amerikanka 23. rujna, u sjevernoj švicarskoj regiji Schaffhausen, blizu njemačke granice. No izgleda da nije umrla bezbolno. Švicarske vlasti dovršavaju kriminalističku istragu vezanu za taj događaj.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
KOLUMNA IVANA PANDŽIĆADabrin krug: Vratio si zemlju državi? Naravno da će biti opet zapuštena i neobrađena
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra