Djeco moja! Slušajte Kolindu i gubite se iz domovine
Razdoblje života između djetinjstva i početka zrelog doba u čovjekovu životu obično se karakterizira kao mladost. Mladost je samo jednom, ne traje dugo, mladost ima snage, usudi se, privlačna je, i u osobnim životima, u uspomenama kroz koje pričamo priču o sebi, kasnije prerasta u mitove. Mitovi su univerzalni; da je u mladosti sve bilo bolje, da se živjelo bezbrižnije, čini se da je svega bilo više, pa i kad nije, mladost ima te boje da najcrnja razdoblja u povijesti društva i pojedinca oboji u šareno. Mladost koja je to bila tijekom rata sklona je i najstrašnije periode u jednom društvu prozvati danima ponosa i slave, ne zato što je u njima zaista bilo slavno, nego zato što je to bila njihova mladost, jer su tada bili na vrhu, u naponu snage, jer su život, kakav god da je bio, ispijali naiskap, kako to obično mladost radi.
U neuređenim i korumpiranim društvima političke elite često parazitiraju na tuđoj mladosti, šaljući mladost u rat, tražeći od mladosti žrtvu, ucjenjujući je ispranim domoljubljem, ne bi li mlade ljude natjerali da ostanu živjeti u nepovoljnim uvjetima, dok sami vlastitu djecu školuju u inozemstvu. Traže od drugih ono što sami, dok su bili mladi, nikad nisu dali, pozivaju na ispunjavanje kojekakvih dužnosti naspram apstraktnih pojmova djedovine, kolektiva, suverenosti, baš kao u današnjoj Hrvatskoj, a sve kako bi očuvali sustav u kojem profitiraju.
U svojem dirljivom govoru povodom proslave međunarodnog priznanja Republike Hrvatske posebno se zahvalila svim diplomatima i diplomatkinjama s kojima je u to vrijeme, u danima ponosa i slave, kad je mladima u Hrvatskoj bilo posebno teško, surađivala. Mnogi mladi su u to vrijeme ginuli na bojištu ili bili protjerani iz svojih domova ili dovedeni na rub siromaštva jer su im roditelji ostali bez posla. A što je tada bilo s predsjedničinom mladošću? Iako je ozbiljno posvećena izgradnji dojma da je ona kao predsjednica tu oduvijek, ispada da je tad imala 23 godine, završavala Filozofski fakultet i počela raditi u Ministarstvu znanosti.
Koliko je predano mogla raditi na međunarodnom priznanju Hrvatske ostaje izračunati prvašićima koji broje do dvadeset, i to bez kurikularne reforme. Jer ako je u Ministarstvu počela raditi 1. 1. 1992., kako navode oni koji je brane, a službeno priznanje je uslijedilo 14 dana kasnije, ako oduzmemo neradne dane do Sveta tri kralja, ostaje tjedan dana predanog rada koji je sigurno ostavio neizbrisiv trag u kreiranju vanjske politike kroz, valjda, sustav obrazovanja. Mit je, rekli smo, univerzalan. Jedno od najčvršćih obećanja iz predizborne kampanje pored preseljenja u Visoku, gdje je malo nedostajalo da ode sama s koferom ili lupanja šakom o stol i pozivanja Vlade na red, bilo je posebna briga za mlade kroz najavljivano osnivanje Kabineta za mlade.
Trag o njemu neko je vrijeme postojao na njezinoj internet-stranici, ali prije dva mjeseca doznalo se da on nikad nije bio ustrojen. Uskoro je, kao i mnogi drugi sadržaji, misteriozno nestao sa stranice. Još je nevjerojatniji bio slučaj s takozvanim povjerenikom za mlade Tomislavom Madžarom, koji je neko vrijeme postojao, ali je također isčezao s Pantovčaka još u jesen 2015. Kako bismo dobili jasnu sliku o mladima, tj. o mladima koji su proizvod suverene Hrvatske i koji nemaju potrebu iz nje odlaziti, dovoljno je da proučimo životopis predsjedničina povjerenika. Sigurna sam da on najbolje utjelovljuje distinkciju između mladih koji će ostati i mladih koji odlaze.
Inače, sad već bivši, samozatajni povjerenik ima vrlo prpošnu i mladenačku biografiju u kojoj se može doći do zaključka da mu je briga za mlade, baš kao i predsjednici, upravo na prvome mjestu. Po formalnom obrazovanju Tomislav Madžar je liječnik podrijetlom iz Ljubuškog, a u medijima je postao poznat po svojoj udruzi Mladi u Hrvatskoj, kojoj je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić dodijelio na korištenje stan od 180 kvadrata u strogom centru Zagreba, i to svega dva mjeseca nakon što je udruga osnovana, a da uopće nije bila aktivna.
Doduše, najavljivali su u medijima kompleksne programe različitih sadržaja, kulturnih, športskih, edukativnih, mnoštvo seminara, tribina, projekata, a sve u cilju očuvanja Hrvatskih i hercegovačkih vrednota. Ovo zadnje nije bila ironija. Ako danas posjetite mrežne stranice Udruge, neće vas zasuti informacijama o članovima, aktivnostima, projektima, tek jedan događaj se kočoperi ondje, sudjelovanje u Govorničkoj školi u Crikvenici i božićna čestitka.
Na obrani svojeg doktorata o sportskim ozljedama, kojoj je nazočila i predsjednica, zapjevao je i sam Halid Bešlić. O mladosti, o ludosti! Kako su svi najavljivani projekti za mlade neslavno propali, kako su oni rođeni u slobodnoj Hrvatskoj već sad na pragu zrelosti, predsjednici nije ostalo ništa drugo nego da promijeni ploču, kao što je i učinila u zadnjem intervjuu te mladima poželi sretan put u daleki svijet. I usput se okrene starim prokušanim trikovima, uz obavezan Šeksov savjet.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?