Engleski desničari lažnim objavama pokrenuli su brutalne napade na imigrante
Val nasilja izazvao je napad nožem sedamnaestogodišnjaka u primorskom gradu Southportu u blizini Liverpoola, u kojem je prošlog ponedjeljka ubijeno troje djece, a ranjeno deset ljudi. Osumnjičeni je provalio u zgradu u kojoj se održavao sat plesa za djecu uz muziku američke pop-zvijezde Taylor Swift.
Nakon što je ožalošćeni grad na sjeveru Engleske održao mirno bdjenje, grupa ekstremno desničarskih agitatora pokrenula je nerede. Teoretičari zavjere objavili su da je napadač u Southportu musliman i imigrant. Niti jedno nije točno. Osumnjičenik je identificiran kao 17-godišnji Axel Rudakubana. Osumnjičenici mlađi od 18 godina automatski ostaju anonimni, ali suci su odlučili identificirati , dijelom kako bi zaustavili širenje lažnih informacija. Rudakubanu je britanski državljanin rođen u Walesu, navodno od kršćanskih roditelja iz Ruande. Usprkos pokušajima da se razotkriju provokatori, bilo je prekasno. Šteta je već bila učinjena.
U Rotherhamu na sjeveru Engleske nasilnici su napali smještaj za tražitelje azila: izgrednici su razbili prozore, napali policajce i provalili u dijelove zgrade. Ranjeno je deset policajaca. Policija je za nasilje okrivila pristaše takozvane Engleske obrambene lige (EDL), antiislamski orijentirane organizacije osnovane prije 15 godina, a koju se povezuje i s grupama huligana. Na ove nasilne prosvjede je pozivano putem desničarsko-ekstremističkih kanala na online-medijima pod sloganom „Dosta je bilo".
Protudemonstracije
Istovremeno su u brojnim gradovima organizirane i antifašističke protudemonstracije. U Leedsu su prosvjednici marširali gradom uzvikujući: "Nacistički ološe odlazi s naših ulica". Policija ocjenjuje da su ovo najgori neredi u Velikoj Britaniji od prosvjeda 2011. godine kada je policija u sjevernom Londonu ubila crnca Marka Duggana, oca obitelji.
"I ranije smo imali ovakve nerede i sukobe, ali oni su bili ograničeni samo na određene dijelove zemlje", rekla je Tifanny Lynch iz Policijske federacije Engleske i Walesa.
Oni koji su se pridružili neredima skandirali su protiv useljenika i napadali migrante, muslimane i Britance koji nisu bijele puti.
Džamije su vandalizirane. Izgrednici su bacali cigle u domove pripadnika etničkih manjina i razbili im vjetrobranska stakla na automobilima. Zapaljen je sirijski supermarket u Belfastu. Hoteli u kojima su smješteni tražitelji azila okruženi su bijesnom gomilom, od kojih su neki prijetili smrću. Na Holiday Inn Expressu u Tamworthu ispisani su rasistički grafiti: “J..i se”, “Ološ”, “Gubite se iz Engleske”.
Nekoliko istaknutih likova poznatih po svojim krajnje desničarskim stavovima posljednjih je dana dalo glasne komentare na društvenim mrežama, a vlada ih je osudila zbog pogoršavanja napetosti putem svojih objava.
Stephen Yaxley-Lennon, koji djeluje pod pseudonimom Tommy Robinson, u inozemstvu je od 28. srpnja, kada je pobjegao iz Ujedinjenog Kraljevstva uoči saslušanja. Postao je poznat 2009. kao de facto vođa sada službeno nepostojeće Engleske obrambene lige (EDL). Od ubojstava djevojčica na internetu širi lažne informacije o incidentu.
Prema pisanju Daily Maila, Robinson se trenutno nalazi u hotelu na Cipru, odakle objavljuje gomilu videa na društvenim mrežama. Svaki je post pregledan stotinama tisuća puta, a podijelili su ga desničari diljem svijeta, uključujući osnivača United States InfoWars Alexa Jonesa.
Postovi variraju od tvrdnji da se “nedužni Englezi love” do antimuslimanske retorike poput “naše žene nisu halal meso”.
Robinson je objavio video dva dana nakon napada u Southportu u kojem je pozvao pristaše da ostanu mirni, a njegovi su pristaše opetovano tvrdili da je on osudio nasilje. Njegova engleska obrambena liga službeno je mrtva više od desetljeća.
EDL je osnovan 2009. Popularnost mu je značajno porasla između 2010. i 2013., ali je ubrzo počeo gubiti zamah; djelomično zbog unutarnjih sukoba među različitim frakcijama grupe. U tom je periodu otkriveno da je skupina bila povezana s norveškim ekstremno desničarskim aktivistom Andersom Behringom Breivikom, koji je 2011. počinio niz napada u kojima je ubijeno 77 ljudi.
U prosincu 2011. su dvojica pristaša EDL-a osuđena zbog planiranja bombaškog napada na džamiju u engleskom gradu Stoke-on-Trentu. Do 2013. je opao broj ljudi koji su prisustvovali skupovima. Robinson je iste godine napustio organizaciju jer više nije mogao kontrolirati nasilnije pristaše organizacije. Mada EDL više nije službeno aktivan, njegovi pristaše su sudjelovali u organizaciji prosvjeda povodom ubojstava djevojčica.
Robinson je već od ranije poznat po antiimigracijskim stavovima. Skupina Hope Not Hate, koja vodi kampanju protiv rasizma i fašizma, pozvala je britanske vlasti da istraže poslovne poteze Robinsona, koji je proglasio bankrot 2021. nakon što mu je sud odredio da mora platiti 100.000 funti odštete zbog klevetanja učenika iz Sirije.
No, Robinson i dalje dobro stoji financijski, uspio je održati međunarodne veze s desničarima u SAD-u i Kanadi. Guardian je već ranije pisao kako se oslanja na međunarodnu mrežu bogatih pristaša i da prima donacije iz cijelog svijeta.
Njegov kolega agitator Laurence Fox također je tvitao rekavši da je "rat" i da su "desetljećima britanske djevojke silovali barbari imigranti". Taj je pregledan više od tri milijuna puta.
Među onima koji su širili lažne informacije o ubojstvima djevojčica je i kontroverzni influencer Andrew Tate. Tate i njegov brat Tristan uhićeni su krajem 2022. zbog sumnje na trgovinu ljudima, silovanje i formiranje kriminalne skupine za seksualno iskorištavanje žena, stoga moraju ostati u Rumunjskoj dok čekaju suđenje.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?