I Putina su optuživali za plagijat doktorata
Tema koja se na Zapadu povlači svako toliko. Od Melanije Trump jer je kopirala govor Michelle Obama, do političara. CNN je sredinom prošle godine objavio top listu 10 najvećih skandala s plagiranjem diplomskih radova i doktorskih disertacija, pri čemu je na drugom mjestu spomenuo slučaj Vladimira Putina. U njegovom slučaju bila je to 1997., on je bio na mjestu šefa osoblja predsjednika Rusije Borisa Jeljcina, kada je, kako mu stoji u biografiji, "unatoč tome našao vremena za obraniti doktorsku tezu iz ekonomije na Institutu za rudarstvo u Sankt Peterburgu".
"Strateško planiranje regionalnih resursa u kreiranju tržišnih odnosa" bio je naziv njegove teme na 218 stranica. Novinarska njuškala dugo su pokušavala doći do dokumenta, institut im je to odbijao, a kada su se 2000. toga ipak dočepali, navodno je neimenovanom novinaru netko od službenika instituta kopiju koju je ovaj iskopao, oteo. Tezu iz disertacije mnogi su ocijenili briljantnom, i to diljem svijeta, te s te strane nije sporno baš ništa. No, pet godina poslije The Brookings Instituteu to je konačno uspjelo, dokument je javno objavljen, a onda je krenula paljba.
Izvještaj je navodio da je 16 od 218 stranica disertacije iskopirano iz udžbenika profesora sa Sveučilišta u Pittsburghu iz 1978. Zatim da Putin nema iskustva iz tog područja, da je skinuo i šest dijagrama, da je napisao samo nekoliko desetaka stranica, jer se 140 stranica odnosi na navođenje različitih minerala i smjernica i tome slično. I dok su teze disertacije mnogi hvalili, samu disertaciju mnogi su ocijenili kao loše organiziranu, loše obrađenu i loše napisanu. Jedna od težih optužbi bila je i da Putin uopće nije pohađao Institut za rudarstvo.
Jedna od blažih bila je, pak, da nije riječ o akademskom stupnju koji bi se na Zapadu smatrao doktorskim, nego prije magisterijem. Brookings Institute su američki mediji, inače, ocjenjivali i kao liberalni think thank i kao republikanski i kao centristički, dok sam institut za sebe tvrdi da je nestranački. U svakom slučaju, kako je rastao sukob između Putina i Zapada, teza o plagiranom doktorskom radu nije se smirivala. Pitanje s plagijarizmom u akademskom svijetu u Rusiji čak se i kompliciralo, sve dok 2013. u veljači ruski premijer Dmitri Medvjedev nije objavio istragu i čistku plagiranih radova.
U čistku su doista riješeni mnogi slučajevi, neki i vrlo visokih dužnosnika, ali za Putinovu disertaciju, službeno, nije pronađeno elemenata zbog kojih bi mu oduzeli akademsku titulu. Što se Zapada tiče, broj jedan kojega je CNN naveo na svojoj listi sredinom prošle godine, bio je Joe Biden, potpredsjednik SAD-a u mandatima Baracka Obame, koji je 1987. u predsjedničkoj kampanji ukrao govor britanskog laburista Neila Kinnocka. Biden je iz kampanje izletio, ali je osam godina bio uz Obamu.
Bivši njemački ministar obrane Karl Theodor zu Guttenberg 2011. je imao iskustvo s objavom da je njegova doktorska disertacija plagirana, kao i njemačka ministrica obrazovanja 2013. Annette Schavan. Zu Guttenberg je tada bio politički gotov, dok je Schavan danas veleposlanica Njemačke u Vatikanu. 2008. je čak Howard Wolfson, šef predsjedničke kampanje Hillary Clinton, optužio Baracka Obamu da je ukrao govor guvernera Massachusettsa Devala Patricka.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?