Kako je Trump šokirao svijet i obojio Ameriku u crveno: Vladimir Putin 'likes this'
Nazivaju ih swing states ili seven battleground states, ali ovaj put ništa od toga. Kad je oko pet sati ujutro po hrvatskom vremenu Donald Trump službeno zgrabio Sjevernu Karolinu, prvu od sedam država i njenih 16 elektronskih glasova, ušao je u prema svemu sudeći u dobitnu završnicu. U tom trenutku na kladionicama je već koeficijent na njegovu pobjedu iznosio 1,05. Dakle, za deset eura dobitak je mizernih pet centi. Valjda najsigurnija oklada ikad.
"Donald Trump overperforming in Pennsylvania, Georgia, Michigan...", ponavljao je kao papagaj čovjek koji pritišće one tipke na CNN-u, i sam šokiran što su praktički sva ključna polja u crvenom. Republikanci prema svemu sudeći vraćaju kontrolu i u Senatu.
- Znate, kad se čovjeku upali lampica u autu koja pokazuje da nešto nije u redu, i mora kod mehaničara, a nema novca. Onda ga boli briga za sve drugo. Prosječni Amerikanac ne želi tako živjeti - objašnjavao je plastično analitičar u studiju CNN-a.
Na užas američke inteligencije, Republikanac gazi prema 270 glasova, potrebnih za povratak u Bijelu kuću. Oko šest sati ujutro već je imao 230 u džepu. Predizborne ankete su, sad je to već posve jasno, katastrofalno promašile izglede u "swing statesima" - možda ne u Wisconsinu gdje je bilo relativno tijesno, ali definitivno u Sjevernoj Karolini, Michiganu, Georgiji i prije svega ključnoj Pennsylvaniji s 19 elektorskih glasova gdje su najavljivali neizvjesnu izbornu utrku, a Trump je vodio praktički od prvih rezultata pa sve do jutrošnjih, s više od stotinu tisuća glasova prednosti.
Trump ima nevjerojatnih pet milijuna glasova više
Rano jutros vodstvo je u Pennsylvaniji naraslo na 206 tisuća glasova. Imao je cijelo vrijeme vodstvo od tri posto pa i više u Pennsylvaniji, koju su i jedan i drugi tabor smatrali ključnom državom. Jako, jako teško dostižno u završnici. Kamali je sad trebala pobjeda u Wisconsinu, Michiganu i Pennsylvaniji, ali gubila je u sve tri države.
Čak i u mjestima gdje je pobijedila poput New Jerseya Kamala je dobila pet-šest posto glasova manje nego Joe Biden prije četiri godine. Katastrofa demokrata je neizbježna.
Generalno gledajući - predviđala se sigurna pobjeda Kamale Harris barem kad je ukupan broj glasova, na nacionalnoj razini u pitanju. I to je bila potpuno pogrešna pretpostavka, Trump i tu rano jutros vodi. I to za pet milijuna glasova!
Čini se da kutu Kamale Harris, u kojem su Beyonce Knowles, Obame i sva sila hollywoodskih zvijezda, preostaje samo da baci ručnik.
"Ako Trump pobijedi, selim iz Amerike", rekla je odavno Sharon Stone. Nažalost, čini se da je taj trenutak došao...
Pa kako je osuđeni Trump šokirao sve i došao pred vrata, prema svemu sudeći, prilično uvjerljive pobjede, koju ni najveći stručnjaci nisu mogli očekivati? Izlazne ankete obavljene nakon izlaska s birališta zapravo su rekle sve onome tko je želio vidjeti - birači su rekli, njih 59 posto, da nisu zadovoljni mandatom Joe Bidena. Nikad u američkoj povijesti niti jedan predsjednik, u ovom slučaju neka to bude njegova Demokratska stranka, nije ponovno izabran kad je ocjena njegova mandata među biračima, dakle ljudima koji su upravo zaokružili listić, bila tako loša. Samo 41 posto podrške, to je najavljivalo katastrofu demokrata.
Malo prije šest sati javili su - Trumpu ide još i tri od pet glasova iz Nebraske. U Pennsylvaniji je digao prednost na 206 tisuća glasova s više od 70 posto prebrojanih glasova! Ma kakav plavi zid, sve je obojio u crveno. U tom trenutku vodio je i u Michiganu za više od sto tisuća glasova.
Nadalje. Koje im je najvažnije pitanje - ekonomija, imigracija, demokracija, abortus ili vanjska politika, pitali su Amerikance na izlasku s birališta? Njih 51 posto reklo je da ih primarno zanima ekonomija, njih 20 posto imigracija. Dakle skupa 71 posto za ekonomiju i imigraciju. A to su područja na kojima je Trump gradio cijelu kampanju. U svim anketama, onim predizbornim, Trumpu su Amerikanci više vjerovali kad su ta dva polja u pitanju.
Svaki peti Amerikanac kaže: "U teškim smo fnancijskim problemima"
Na pitanje kakvo je stanje nacionalne ekonomije, 35 posto odgovorilo je "not so goood", a 32 posto "stanje je jadno". A 53 posto Amerikanaca odgovorilo je da teško žive, da je inflacija njihovoj obitelji uzrokovala poteškoće, njih 21 posto je reklo - "teške probleme". Samo 24 posto glasača reklo je da im to nije uzrokovalo poteškoće.
Na pitanje kakva je financijska situacija u odnosu na prije četiri godine, 45 posto ljudi reklo je "lošija", a 30 posto otprilike ista. Samo 24 posto Amerikanaca živi bolje nego prije dolaska demokrata na vlast.
Posebno je porazan podatak da se 71 posto anketiranih boji nereda nakon objave rezultata izbora. Nema dvojbe da Amerikanci žive u strahu i lošije nego prije četiri godine, da nisu zadovoljni stanjem ekonomije i zbog toga su očito kaznili demokrate na izborima.
Što je jako dobra vijest za čovjeka udaljenog osam tisuća kilometara od Washingtona. Negdje u Moskvi, Vladimir Putin mora da si je natočio votku do vrha pa rekao "Zdravstvujte!" i ispio do kraja. Vladimir Putin "likes this". Rezultati točno kakve je priželjkivao. Dok rat bijesni u Ukrajini on spava kao beba. Pričekat će ipak službene rezultate i prva stvar koju će napraviti ujutro - poslati čestitku starom prijatelju Donaldu Trumpu. Slao mu je potajno i cjepiva protiv Covida-19, sjećate se?
Trump big time
Ovako je pisao Trumpu neskloni New York Times u svojhoj projekciji četiri moguća scenarija američkih izbora, onom u kojem Trump pobjeđuje "big time", lakoćom:
Ako Trump pobijedi, trebali smo to unaprijed očekivati. Na papiru bi ovi izbori trebali biti pobjeda republikanaca. Naposljetku, ocjena odobravanja predsjednika Bidena zapela je u višim 30-ima, glasači su uvjereni da zemlja ide u pogrešnom smjeru i ne misle da je gospodarstvo u dobrom stanju. To su gubitnici za predsjednikovu stranku, a vladajuće stranke su rušene na izborima za izborima diljem svijeta. Znakovi republikanske pobjede stvaraju se godinama. Prvi put od 2004. najkvalitetnije ankete pokazuju da republikanci imaju prednost u stranačkoj identifikaciji. Brojke stranačkih registracija također su značajno krenule prema republikancima, pri čemu su registrirani republikanci spremni nadmašiti demokrate u biračkom tijelu u studenom u svakoj državi bojnog polja sa stranačkom registracijom: Pennsylvaniji, Sjevernoj Karolini, Arizoni i Nevadi.
Iako su demokrati dobro prošli na nedavnim izborima s nižim odazivom, to je uglavnom zbog njihove podrške među glasačima s visokim odazivom. Vjerojatnije je da će se neangažirana baza g. Trumpa pojaviti na ovim izborima s visokim odazivom. I doista, u svakoj državi, prijevremeno glasovanje daleko je više republikansko nego što je bilo u prošlosti. Demokrati se nadaju da će se suprotstaviti većim odazivom na dan izbora nego u posljednjim ciklusima, ali ako ne učine izbori bi brzo mogli postati neuspjeh. Ne, ankete ne pokazuju Trumpovu propast, ali što može biti manje iznenađujuće od anketa koje podcjenjuju gospodina Trumpa, baš kao što su to činile 2016. ili 2020.?
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec