Elbridge Colby, bivši i potencijalno budući dužnosnik Ministarstva obrane u Trumpovoj administraciji, najglasniji je i možda najjasniji zagovornik za potpuno preusmjeravanje pozornosti s Europe, NATO-a i Rusije prema rastućem izazovu iz Kine. Colby je bio zamjenik pomoćnika ministra obrane u Trumpovoj administraciji, gdje je pridonio jačanju dugoočekivanog američkog okretanja prema Aziji.
Ako dobije još jednu priliku u budućoj Trumpovoj administraciji - njegovo se ime spominje u križaljci Ministarstva obrane ili čak u Vijeću nacionalne sigurnosti - nastavit će naglašavati svoju glavnu tezu: Kina je, a ne Rusija, najveći američki problem.
Problem za Colbyja je taj što je njegov potencijalni budući šef, iako ponekad spreman biti prilično neprijateljski nastrojen prema Kini, također izrazito pragmatičan, a Trump je već naznačio spremnost da trguje autonomijom Tajvana.
Rusi s odobravanjem prate Colbyjeve prioritete
Realistički jastrebovi poput Colbyja često se ne osjećaju ugodno s vanjskom politikom koja nema jasno definirani cilj. Još jedan problem su Colbyjevi glasni i učestali pozivi da se ograničeni američki resursi isključivo usmjere na veliki sukob s Kinom koji bi se jednoga dana mogao dogoditi, čak i ako to znači napuštanje Ukrajine usred rata. To ide na ruku Kremlju, ruska državna televizija s odobravanjem prati Colbyjeve vanjskopolitičke prioritete.
Unatoč tome što je dugogodišnji član američke zajednice za nacionalnu sigurnost, Fred Fleitz je čvrsti zagovornik Trumpove antiestablishment MAGA ideologije. Fleitz je, s Keithom Kelloggom, izradio plan za Trumpa usmjeren na okončanje rata u Ukrajini ako Trump ponovno osvoji izbore. Plan uključuje poticanje Ukrajine i Rusije da sjednu za pregovarački stol te posredovanje u privremenom prekidu vatre na trenutnim bojištima, koji bi se održavao tijekom mirovnih pregovora. Trumpova administracija bi pritisnula Ukrajinu s jedne strane prijetnjom da će prekinuti američku pomoć ako ne pregovaraju, a Rusiju s druge strane prijetnjom da će otvoriti vrata američkoj vojnoj pomoći Ukrajini bez mirovnih pregovora. Ovaj prijedlog predstavlja najdetaljniji uvid u to kako bi politika Trumpove Bijele kuće prema Ukrajini mogla izgledati ako Fleitz i drugi u njegovu krugu uđu u administraciju.
Fleitz je proveo više od dva desetljeća radeći u američkoj vladi, prelazeći između različitih pozicija u CIA-i, Agenciji za obrambene obavještajne službe, State Departmentu i Odbora za obavještajna pitanja Zastupničkog doma
Grenell: Ministar vanjskih poslova treba biti ‘tvrd’ i ‘šupak’
Nekoliko sati nakon što je predstavio svoje diplomatske akreditive njemačkom predsjedniku Frank-Walteru Steinmeieru 2018. godine, Trumpov novi ambasador u Berlinu, Ric Grenell, započeo je na Twitteru zahtijevati da njemačke tvrtke koje posluju s Iranom “odmah obustave rad”. Wolfgang Kubicki, potpredsjednik njemačkog Parlamenta, u jednom trenutku optužio je Grenella da se ponaša kao da su SAD “još okupacijska sila”. Kasnije je imenovan za posebnog izaslanika za Balkan - gdje je optužen da je uzrokovao pad vlade Kosova - te za vršitelja dužnosti direktora nacionalne obavještajne službe, postavši prva otvoreno homoseksualna osoba koja je zauzela poziciju na razini kabineta.
- Ministar vanjskih poslova treba biti ‘tvrd’ i ‘šupak’ - rekao je Grenell tijekom pojavljivanja u podcastu Self Centered u ožujku.
Kad je Michael Flynn otpušten s pozicije američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost samo 22 dana nakon početka Trumpova prvog mandata zbog laganja o razgovorima s ruskim ambasadorom u SAD-u, Keith Kellogg bio je jedan od prvih koji su razmatrani kao zamjena. Nije dobio posao. Umjesto toga, Kellogg je savjetovao potpredsjednika Mikea Pencea i služio kao šef kabineta Vijeća za nacionalnu sigurnost. U tim ulogama Kellogg je bio uključen u neke od ključnih trenutaka Trumpova predsjedništva. Kellogg je izjavio kako nije čuo ništa “pogrešno ili neprimjereno” tijekom telefonskog poziva iz srpnja 2019. godine, kad je Trump pozvao ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da istraži Bidena.
Lighthizer mogući ministar financija
Nekolicina članova Trumpove administracije još ima veliki utjecaj na politiku. No Robert Lighthizer, Trumpov trenutni savjetnik i možda budući ministar financija, postao je tako utjecajan ekonomski glas. Dugogodišnji odvjetnik, specijaliziran za trgovačko pravo, koji je karijeru u javnoj službi započeo u administraciji Ronalda Reagana, pretvorio je Trumpove nejasne ideje o trgovini i ekonomiji u više-manje koherentnu politiku.
Sad, s Trumpovom kampanjom za povratak u Bijelu kuću, Lighthizer je spreman udvostručiti svoje napore na politikama koje je provodio prvi put. Trumpove carine - na čelik, aluminij i mnoge kineske proizvode - rezultat su Lighthizerove vizije. Vjeruje da će podizanje poreza američkim potrošačima i tvrtkama za proizvode koje uvoze dovesti do toga da će manje uvoziti, u idealnom slučaju to bi također potaknulo američke tvrtke da više proizvode i izvoze.
U konačnici, njegov cilj je približiti se potpunom “odvajanju” od Kine, a ne mlakom i djelomičnom “smanjenju rizika” koje sad favorizira Bidenov tim. Za Lighthizera i neke druge Trumpove još utjecajne trgovinske savjetnike poput Petera Navarra (koji je pušten iz zatvora u srpnju) ne predstavlja veliki problem što lavina carina i agresivna trgovinska politika nisu postigli svoje ciljeve.
Tko su ostali ljudi na koje bi se Trump oslonio u provođenju svoje politike ako ponovno postane predsjednik najmoćnije države na svijetu pročitajte OVDJE.