Kako su se 24 godine zatvora pretvorile u samo četiri

JONATHAN ERNST/REUTERS/PIXSELL
Bio je optužen prema 18 točaka optužnice - za utaje poreza, pronevjere i razne druge prijevare, te za šurovanje s ukrajinskim i ruskim oligarsima
Vidi originalni članak

Sjedio je u invalidskim kolicima, odjeven u zeleni zatvorski kombinezon na čijim leđima je pisalo 'Alexandria Inmate'. Kad je sudac počeo čitati presudu, prije nego je izgovorio na koliko ga osuđuje, Paul Manafort bio je sasvim miran. Ipak, zatvorio je oči i kaznu dočekao žmireći. Kad je čuo da će u zatvoru provesti samo idućih 47 mjeseci, ovaj 69-godišnjak nije bio zadovoljan.

"Ja sam samo kolateralna žrtva istrage Roberta Muellera i sumnji da su Rusi utjecali na američke izbore i Donalda Trumpa", rekao je bivši bliski savjetnik američkog predsjednika, piše Washington Post.

Cohenovo svjedočenje Najšokantnije stvari koje je o Trumpu rekao bivši odvjetnik

Sad kad se zna presuda, Amerikanci su u šoku jer su očekivali da će bivši Trumpov savjetnik ostati u zatvoru do duboke starosti. Kalkuliralo se s kaznom i od 24 godine. A evo i zašto.

Bio je ožujak 2016., kratko prije nego što će Donald Trump angažirati Paula Manaforta kao šefa svoje predsjedničke kampanje, kada je službenik popularnog bejzbol kluba NY Yankees obavijestio Manaforta da će mu uskoro dostaviti ulaznice iz godišnje pretplate. Godišnja pretplata za četiri mjesta, i to kakva, odmah iza klupe domaćeg kluba i s pristupom raskošnoj loži vlasnika kluba, koštala je 216.000 dolara.

Manafort tada nije imao taj novac, iako je ulaznice preuzeo i iskoristio. Novac nije imao niti šest mjeseci poslije, kao što ga nije imao niti za otplatu kredita od 5,3 milijuna dolara za svoju kuću u Brooklynu, a ništa bolje nije stajao niti dok je vodio Trumpovu predsjedničku kampanju, pisali smo svojedobno i u Expressu.

Trumpov šef predsjedničke kampanje bio je optužen po 18 točaka od utaje poreza, preko financijske prevare i skrivanje svojih tajnih bankovnih računa. Samo nekoliko godina ranije primio je više od 60 milijuna dolara od nekoliko ukrajinskih oligarha koji su podržavali proruskog predsjednika Viktora Janukoviča, za kojeg je radio nekoć i Manafort. Američki mediji pisali su da je priča o Manafortu priča o 'pohlepi, prevari i egu'.

ZLATO I KRISTAL Trumpov resort: Gosti su mu se seksali u vrtu

FBI-jev istražitelj Mueller zapravo je istraživao sasvim nešto drugo. Njegov cilj istrage bio je Donald Trump i njegove veze s Kremljom. No pronašli su da Manafort, iako u financijskim dubiozama, uživa u luksuzu nekretnina s bazenima na krovu zgrade u središtu New Yorka.

Protiv Manaforta je tužiteljstvo prikupilo zavidnu količinu optužbi za koje se inače dobiva i po 80 godina zatvora.

Do 2005. Manafortovi klijenti bili su i ruski oligarh Oleg Deripaska, magnat blizak Putinu, pa se pričalo da je on Manafortu posudio 10 milijuna dolara koje ovaj navodno nikad nije vratio.

Drugi klijent bio mu je Rinat Ahmetov težak 12 milijardi dolara i navodno također Manafortov financijer. Trumpovog savjetnika teretilo se da je sakrio po poreznim oazama širom svijeta oko 60 milijuna dolara koje je rasporedio na 15 ili više paravan tvrtki, što bi značilo da je utajio najmanje 16,5 milijuna dolara.

S padom Janukoviča u Kijevu počeo je i Manafortov pad. Otkrilo se da su mu iz Ukrajine uplatili 1,5 milijuna dolara koji su prikazani kao posudba.

Dežurni krivac Tko je Roger Stone - uhićeni Trumpov "muljator"

Konačno 2015 godine počeo je raditi za Donalda Trumpa i njegovu kampanju. Radio je to navodno besplatno zato da bi Trumpa mogao držati u šaci. Radio je za njega pet mjeseci, no Trump mu je otkazao usluge kad su mediji objavili da su Ukrajinci otkrili ukupno 12,3 milijuna dolara uplata na Manafortov račun.

Unatoč svemu, Paul Manafort može odahnuti. Mnoge od tih točaka očito su pale u vodu, a sudac je zaključio presudu riječima:"Sve kalkulacije o visini zatvorske kazne bile su pretjerane."

Posjeti Express