Kolinda: Trenutno ne planiram preuzeti vođenje HDZ-a

Marko Lukunić (PIXSELL)
Između predsjednice i Vlade nižu se sukobi, od "Istanbulske" do "Marakeške deklaracije", a zapravo je to samo borba za vlast
Vidi originalni članak

Nakon što je između Pantovčaka i Markova trga izbio još jedan sukob (onaj zbog sudjelovanja predsjednice Kolinde Grabar Kitarović na međunarodnoj konferenciji o migracijama u prosincu u Marrakechu), počelo se u političkim kuloarima intenzivno govoriti kako predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović mnogi nezadovoljni članovi stranke nagovaraju da preuzme HDZ. Odnosno, traže da barem ozbiljno počne razmišljati o tome.

Naime, u razgovoru s nekoliko visokopozicioniranih članova stranke, Expressu je rečeno da, iako premijer i šef HDZ-a Andrej Plenković trenutačno djeluje jako i moćno te se nitko ne usuđuje javno ga kritizirati, puno je, upozoravaju, onih (pa čak i u predsjedništvu stranke) koji bi na njegovu mjestu željeli vidjeti nekog drugog vođu najveće stranke u zemlji. Oni to, kaže nam jedan HDZ-ovac, neće otvoreno reći, što iz straha što iz čistog pragmatizma, ali će u uskom, provjerenom krugu, zagovarati ideju da je HDZ-u potreban novi lider.

Generator sukoba Kolindin čovjek: S Pantovčaka za Karamarka ruši Vladu

Navodno ta grupa nezadovoljnih Plenkoviću daje šansu do europskih izbora. Iako je na prvu vrlo nejasno kako bi se ti nezadovoljni HDZ-ovci riješili Plenkovića i postavili novog vođu, odnosno koji su to mehanizmi koji bi omogućili smjenu, Expressu je rečeno da ništa nije nemoguće. Samo je potrebno ugrabiti pravi trenutak, odnosno iskoristiti prvi promašaj Andreja Plenkovića.

"Nikad HDZ nije rušio svoje šefove dok su bili na vlasti. Njima ne pada glava dok god osiguravaju mnogima da ugodno žive, ali čim ne dobiju jedne od prvih izbora (bili to lokalni, europski ili predsjednički , da ne govorim o parlamentarnima), više nisu nedodirljivi. Tad kreće njihovo rušenje. To je taj princip. Zato se Plenković zaista treba dobro pripremiti za europske izbore ako ne želi da oni budu njegov put prema dolje. Naime, ako bi osvojio samo jedan mandat manje nego Tomislav Karamarko 2013. godine, Plenković će imati problema. Tad počinje operacija destabilizacije", kaže nam sugovornik iz HDZ-a.

Dodaje da će, ako HDZ na čelu s Plenkovićem osvoji manje mandata nego 2013. godine, biti dovoljno da se u stranci pokrene njegovo rušenje, pogotovo jer se u stranci na izbore za Europski parlament gleda kao na isključivo Plenkovićevu utakmicu gdje bi on trebao pokazati najbolje od sebe i od stranke.

"I tad se pojavljuje predsjednica Kolinda Grabar Kitarović, koja je i sama rekla da će se o kandidaturi za drugi predsjednički mandat izjasniti tek nakon europskih izbora na proljeće. Zar to nije znakovito", pita se naš sugovornik, koji se već nagledao rušenja šefova u HDZ-u i baš zato smatra da Plenković, ako ne želi otići s mjesta predsjednika, mora stranku ozbiljno pripremiti za europske izbore.

Nije tajna da desno krilo HDZ-a nikako ne može prihvatiti građanski umjerenog Plenkovića za šefa stranke te im je po svemu puno bliža Kolinda Grabar Kitarović. Stoga bi oni, kaže nam naš sugovornik, sigurno stali uz nju baš kao i svi glasači Milijana Brkića ili Zlatka Hasanbegovića koji su 2016. u II. izbornoj jedinci zajedno osvojili više od 20.000 glasova. A ako bi se Kolinda Grabar Kitarović odlučila za preuzimanje HDZ-a, u tome bi dobila podršku i izvan HDZ-a, što uključuje Zlatka Hasanbegovića, Brunu Esih, Željku Markić, članove Mosta, pa čak i Živog zida, što joj, ističe naš sugovornik, otvara mogućnost stvaranja velike desne koalicije na parlamentarnim izborima.

Dado Milinović, koji je nedavno izbačen iz HDZ-a, pa treba imati na umu da njegova snaga u stranci više nije kao nekad, u emisiji "Bujica" rekao je da bi on podržao Kolindu Grabar Kitarović kao novu šeficu stranke ako bi se odlučila za tu utakmicu.

"Vjerujete mi, dobila bi ona veliku podršku unutar i izvan stranke", kaže nam naš sugovornik iz HDZ-a.

Udar s desna Kolinda i desnica: Kako im se sve do sada ulizivala

No što o svemu tome misli predsjednica Kolinda Grabar Kitarović? Ona je za Express kratko poručila: "U ovom trenutku ne razmišljam o preuzimanju HDZ-a nego sam koncentrirana da predsjednički mandat privedem kraju".

Svu energiju, kaže nam sugovornik blizak predsjednici, ulaže u to da mandat privede kraju, da završi započeto.

"Predsjednica još nije javno rekla ni hoće li ići u utrku za drugi mandat, a kamoli da se sad bavi zakulisnim igrama i zavjerama da preuzme stranku. Ona zaista sad ne razmišlja o kandidaturi za predsjednicu HDZ-a. Također želi suradnju, a ne sukobe s premijerom Plenkovićem", kaže nam sugovornik. Stoga bi, kaže nam naš sugovornik, predsjednica bila sretna kad bi krenula bolja komunikacija između dva brda.

"Zaboljelo ju je što je i za sudjelovanje na međunarodnoj konferenciji o migracijama u Marakešu 10. i 11. prosinca nije postignut dogovor Pantovčaka i Markova trga. Naime, predsjednica je rekla da je bolje da na konferenciju ode netko od ministara, odnosno najbolje bi bilo da joj prisustvuje ministar Davor Božinović upravo zbog problematike na konferenciji, s kojom je on dobro upoznat. A onda je najednom objavljeno predsjedničino pismo glavnom tajniku UN-a. To je nezabilježen presedan u diplomatskoj i državnoj praksi. Navodno u svemu tome prste ima i predsjedničin savjetnik Mate Granić, koji je ujedno blizak premijeru Andreju Plenkoviću. Morate znati da nisu, naime, samo predsjedničini savjetnici Vlado Galić i Mate Radeljić kamen spoticanja između dva brda, nego i Mate Granić", kaže nam bliski suradnik predsjednice Kolinde Grabar Kitarović.

Što se tiče predsjedničina savjetnika za nacionalnu sigurnost, Vlade Galića, koji je iznimno blizak generalu Anti Gotovini, ali i zamjeniku predsjednika HDZ-a Milijanu Brkiću, njime, saznajemo, nisu zadovoljni na Pantovčaku. Kažu da se ne razumije u sektor, nije dobar u analitici te je, nakon što je izbila afera SMS, zbog koje je upitna politička budućnost zamjenika šefa HDZ-a Milijana Brkića i s kojom je povezano i ime Vlade Galića (u međuvremenu je DORH objavio da Galić nije predmet istrage), došlo do laganog distanciranja predsjednice od nekadašnjeg šefa HDZ-ova ureda za analitiku iz vremena Karamarka.

Što se tiče odnosa Milijana Brkića i predsjednice, naš sugovornik kaže da predsjednica nije ni u kakvim posebno dobrim odnosima s Brkićem, osim što je činjenica da su njen suprug Jakov i Brkićev brat Jozo prijatelji dugi niz godina.

"Pa neće ona Jakovu braniti da se druži sa svojim prijateljem, Ali gotovo nikad tema razgovora nije Milijan Brkić", kaže nam naš sugovornik.

Iako je, nakon izbijanja afera SMS i Prostitutka, upitna politička budućnost Milijana Brkića, a on se pritajio i čeka epilog istraga, Brkić je još legitimni zamjenik šefa HDZ-a, koji u slučaju prijevremenih izbora ili rušenja predsjednika vodi glavnu riječ u stranci. Stoga u stranci dobar dio smatra da je do eliminacije Milijana Brkića došlo kako bi se birao novi zamjenik, ili barem v.d. zamjenika koji bi bio odan Plenkoviću.

Čelični zagrljaj Kujica Kika u raljama opasne psine Kolinde

To je u uskoj priči s onim što se posljednje vrijeme učestalo pušta u medije, a tiče se ponovno europskih izbora. Naime, ako Europska pučka stranka, kojoj pripada i HDZ, na izborima na proljeće osvoji dobar rezultat, Plenković bi mogao nastaviti svoju karijeru u Bruxellesu (europski kolege otvoreno ga hvale i govore kako žele s takvim kalibrom političara poput njega surađivati), a stranku prepustiti u sigurne ruke svog odanog zamjenika Gordana Jandrokovića.

Iako se ovaj scenarij već dugo spominje, Plenkovićevi suradnici to su više puta demantirali, uključujući i Gordana Jandrokovića. Ističu kako Andrej Plenković premijerski mandat želi odraditi do kraja te da nema govora o tome da prekine mandat zbog pozicije u briselskoj administraciji.

Nastavak na sljedećoj stranici...

Nekako se podudarno s pričom da Plenković odlazi u Bruxelles pojavila informacija da i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović mogla karijeru nastaviti u Bruxellesu. I to na mjestu glavne tajnice NATO-a , nakon što Šveđaninu Jensu Stoltenbergu istekne mandat, što se podudara s istekom njenog predsjedničkog mandata.

"Amerikanci ozbiljno razmišljaju da predlože Kolindu Grabar Kitarović za glavnu tajnicu NATO-a. To nije nešto bezveze, čuo sam to iz provjerenih dobro obaviještenih diplomatskih izvora. Također, to je možda čak i izgledno", rekao nam je sugovornik iz HDZ-a koji je ovu informaciju čuo ima već nekoliko mjeseci te smatra da je ona čak i izvediva.

Tko je on? Galić, Kolindin špijun: Pratio građane, namještao izbore...

"Kolinda Grabar Kitarović uživa podršku Donalda Trumpa zbog inicijative Tri mora, ali nije samo dovoljan glas Amerike kako bi ona postala glavna tajnica NATO-a. Potrebno je postići suglasnost s drugim članicama o tome pogotovo jer je i Italija najavila da ima kandidata. Važno je i da se predsjednica oglasi želi li u tu utrku ili ne", kaže nam naš sugovornik, koji zaključuje da Hrvatskoj treba biti čast što se intenzivno govori o nastavku karijere naših visokih dužnosnika poput premijera Plenkovića ili predsjednice Kolinde Grabar Kitarović na tako visokim pozicijama u institucijama kao što su Europska komisija ili NATO.

No za sada oboje, i predsjednica i premijer, odbacuju mogućnost da napuste svoje dužnosti zbog osobnih ambicija u međunarodnim institucijama. Predsjednica je istaknula kako je usredotočena na zadnju godina mandata, a premijer Plenković kako želi svoj mandat odraditi do kraja. S tim sigurno neće biti sretni oni pripadnici desne struje u HDZ-u koji bi ga rado vidjeli u Bruxellesu, ali i pripadnici novog pokreta, odnosno stranke u Hrvatskoj koja iz dana u dan okuplja sve više mladih koji su protiv politike Plenkovićeve vlade.

Riječ je o stranci Generacija obnove, iznimno desničarskih i homofobnih stavova čiji je osnivač Frano Čirko, nekadašnji član Hrvatske čiste stranke prava. On se više puta pohvalio kako je pokrenuo hrvatsku verziju "alternativne desnice". No ono što je važno jest činjenica da je Čirko povezan sa Zlatkom Hasanbegovićem, da je s njim u vrlo čvrstim odnosima te da im u posljednje vrijeme, osobito na ovome migracijskom valu u Hrvatskoj, raste popularnost iz dana u dan.

"Čirko je javno rekao da on nema ništa protiv HDZ-a, ali da ima protiv ovakvog vodstva HDZ-a na čelu s Plenkovićem. Tako da i s te strane Plenković može očekivati udarce. Generacija obnove povezuje se preko društvenih mreža, ali više-manje se poznaju iz pravaških krugova", kaže nam naš sugovornik blizak Generaciji obnove.

Financira ih, pak, ultradesničarska mađarska stranka Jobbik, koja je tamo druga po snazi. Članovi Generacije obnove ugostili su Jobbik negdje u ovo vrijeme prošle godine u Zagrebu te ne kriju da se međusobno podupiru. A u Hrvatskoj su jako naslonjeni na Zlatka Hasanbegovića, s kojim se mladi Čirko poznaje još od vremena dok su obojica bili u HČSP-u. Hasanbegović je, naime, još 1996. ušao u HČSP, gdje je preuzeo mladež stranke i gdje se zapravo i počeo baviti politikom.

Čirko se svojedobno u razgovoru za Al-Jazeeru pohvalio kako osnovao ekstremno desnu Generaciju obnove u nadi da će stvoriti hrvatsku verziju "alternativne desnice" i anti-imigrantskog pokreta utemeljenog na europskom identitetu. Samo dva mjeseca nakon pokretanja stranke članovi Generacije obnove, uključujući Čirka, ušli su u lokalna gradska vijeća nekoliko četvrti na zapadu Zagreba. No na lokalnim izborima doživljavaju debakl te ne ulaze u Skupštinu grada Zagreba.

Jak kao Tuđman Desničari na koljenima: Nikako ne mogu srušiti Plenkija

Generacija obnove razlikuje se, pak, od dosadašnjih desničarskih stranaka koje su se, usput rečeno, u Hrvatskoj gotovo sve raspale. Čirko je rekao da su te stranke koristile zastarjele metode rada te uvijek govore o Drugom svjetskom ratu i Domovinskom ratu, što je dosadno. 
"Stariji političari s desnice se bore samo protiv komunista, što je OK, ali ne bore se protiv socijalizma u ekonomiji i načinu na koji država funkcionira", rekao je svojedobno Čirko.


Generacija obnove protivi se istospolnim brakovima i pravima LGBT osoba, ali i reproduktivnim pravima. Povezani su s ekstremnim desničarima širom Europe, od Mađarske i Latvije preko Estonije pa sve do Bugarske.
Okupljaju se i na obilježavanju pogibije hrvatskih i mađarskih branitelja u slavonskom Laslovu, gdje su prisutni sa spomenutim pripadnicima mađarskog Jobbika, gdje znaju isticati zastave i simbole povezane s ustaštvom. Sad se na svojim stranicama hvale kako su prosvjedovali ispred Hrvatskog zavoda za zapošljavanje protiv subvencija migrantima.

"Ova mjera se donosi usred velike imigrantske krize te se time imigrantima šalje poruka da nastave svoj put prema Hrvatskoj, da ih mi ovdje čekamo raširenih ruku te da ćemo ih sve uključiti na hrvatsko tržište rada. Nema dvojbe da se ovdje radi o pripremanju terena za masovnije prihvaćanje imigranta po nalogu Europske unije, a u skladu s Marakeškom deklaracijom, koju Vlada RH namjerava usvojiti", rekao je Čirko.

Uvjeren je da se radi o orkestriranom guranju priče da Hrvatska mora zapošljavati imigrante zbog nedostatka radnika te da Hrvatska u tome nema alternative.


"To nije istina. Postoji ogroman bazen ljudi u kojemu se nalazi i više nego dovoljno radnika, a taj bazen se zove državna i javna uprava, koja trenutačno ima minimalno 100.000 ljudi viška. Umjesto da dovodi radnike iz Bangladeša, Nigerije i Pakistana, Vladi poručujemo da posegne za enormno velikom i neefikasnom javnom upravom", nastavio je.

Subvencije koje su navodili, poput 1700 kuna, plaćeni prijevoz, zdravstveno osiguranje i slično zapravo se odnose na uvjete koje HZZ omogućava za azilante. 
S obzirom na to da su desni stavovi u Hrvatskoj pripisani HDZ-u, teško da se kod nas ekstremno desna stranka može uspeti u politički mainstream. Možda baš zbog toga Generacija obnove udara na premijera Plenkovića, a iz izvora bliskih njima može se čuti da bi rado vidjeli predsjednicu na mjestu Plenkovića te da bi takav HDZ prihvatili.

Referendumi Manipulatori u Vukovaru: Ne zanimaju ih žrtve, samo Plenki


No pitanje je zašto se oni uopće dovode u vezu s predsjednicom. I od kakvog su uopće oni značaja da utječu na vodstvo unutar HDZ-a. Možda se iza toga kriju skrivene neostvarene ambicije Zlatka Hasanbegovića, koji pomoću njih želi ponovno postati nekakav faktor u politici. Jer, realno, on to više nije, bez obzira na broj preferencijalnih glasova koje je dobio prije dvije godine. To je jedino logično objašnjenje za sada.

I za to mu treba predsjednica koju kako nam je rečeno bezuvjetno podržao ako bi se ona odlučila ići u utrku za predsjednicu HDZ-a.
 Pitanje je samo treba li njoj ta podrška i hoće li joj to dugoročno donijeti više štete nego koristi bez obzira na njegov kapital u broju preferencijalnih glasova, pogotovo što je predsjednica za Express naglasila da je trenutačno ne zanima preuzimanje stranke.

Posjeti Express