'Kupit ću ti kartu do Splita, valjda ćeš mi tamo naći neku prijateljicu'
U moru dokumenata i digitalne korespondencije koja je isplivala na površinu nakon smrti osuđenog seksualnog prijestupnika Jeffreyja Epsteina, jedan naizgled banalan zahtjev za putovanje baca novo svjetlo na zlokobnu mrežu koju je godinama pleo. Među tisućama poruka koje svjedoče o njegovoj moći i utjecaju, nalazi se i prepiska o ljetovanju u Hrvatskoj. Nije riječ o poslovnom putu niti o dogovoru s nekim od moćnika s kojima se družio. Riječ je o molbi žene po imenu Joanne Stacy, koja je od Epsteina tražila pomoć oko dolaska na Jadran, a cijeli proces otkriva kako su funkcionirali ključni kotačići njegova stroja za zlostavljanje. U središtu te operacije bila je njegova dugogodišnja asistentica, žena koju su mnogi smatrali mozgom logistike - Lesley Groff.
Tko je Lesley Groff?
Lesley Groff bila je više od obične izvršne asistentice. Pridruživši se Epsteinovoj organizaciji 2001. godine, provela je uz njega više od dva desetljeća, postavši, kako je jednom sama izjavila za The New York Times, "produžetak njegova mozga". Njezina odanost i efikasnost bile su nagrađene raskošno. Epstein joj je, osim izdašne plaće, poklonio Mercedes E320 i platio dadilju s punim radnim vremenom kako majčinstvo ne bi omelo njezin rad. "Nije bilo šanse da izgubim Lesley zbog majčinstva", rekao je tada Epstein.
Njezine su dužnosti na papiru bile uobičajene za poziciju u financijskom svijetu: organizirala je sastanke s direktorima, znanstvenicima, političarima i slavnim osobama, vodila je njegove kalendare i brinula se o logistici za sve njegove tvrtke i zaklade. No, iza te fasade korporativne efikasnosti, tužitelji i žrtve tvrdili su da se krila mnogo mračnija uloga. Prema svjedočenjima i sudskim dokumentima, Groff je bila ta koja je navodno zakazivala termine "masaža" za maloljetne djevojke, organizirala njihove letove privatnim zrakoplovima i isplaćivala im novac nakon zlostavljanja. Dvojica Epsteinovih pilota također su potvrdila da je Groff bila ta koja je koordinirala putovanja.
Njezino je ime bilo jedno od četiri navedena u kontroverznom sporazumu o neprogonu iz 2007. godine, koji je Epsteinu omogućio blagu kaznu i zaštitio njegove "potencijalne suurotnice". Nakon Epsteinove smrti 2019. godine, FBI ju je stavio na popis osam "osumnjičenih suurotnika", uz Ghislaine Maxwell, no na kraju, za razliku od Maxwell, protiv Groff nikada nije podignuta optužnica. Federalna istraga protiv nje okončana je 2021. godine, a njezini odvjetnici oduvijek su tvrdili da ona "nikada nije svjedočila ničemu neprimjerenom ili ilegalnom" i da za Epsteinove zločine nije znala. Iako su je neke žrtve tužile u građanskim parnicama, te su tužbe kasnije povučene, često nakon nagodbi s Epsteinovom ostavštinom.
'Jeffrey mi je ponudio da mi kupi kartu za Hrvatsku'
Upravo u kontekstu njezine uloge operativke koja Epsteinove želje pretvara u stvarnost treba promatrati mailove koje je s njom i Epsteinom razmjenjivala izvjesna Joanne Stacy. Prepiska započinje ležernim pitanjem upućenim izravno Epsteinu:
"Bok. Letiš li možda za Europu krajem lipnja? Pitam se mogu li dobiti prijevoz."
Epsteinov odgovor bio je kratak, direktan i demonstrirao je moć koju je imao nad ljudima u svom okruženju: "Kupit ću ti kartu".
Zadovoljna odgovorom, Stacy mu šalje detalje: "Najbolji si. Planiram biti u Hrvatskoj od 28. lipnja do 9. ili 10. srpnja, ali fleksibilna sam."
Nakon toga, proces se prebacuje na operativnu razinu, a tu nastupa Lesley Groff. Stacy joj se javlja s jasnim uputama:
"Bok Lesley. Jeffrey mi je ponudio da mi kupi kartu za Hrvatsku. Predložio je da se javim tebi... možeš li mi pomoći s tim?"
Groff, kao prava profesionalka, prvo traži potvrdu od šefa.
"Molim potvrdite želite li da kupim kartu za Hrvatsku za Joanne Stacy", piše Epsteinu, na što on odgovara s jednostavnim: "Da".
'Nadam se da ćeš u Hrvatskoj naći prijateljicu za Jeffreyja'
Time je logistički stroj pokrenut. Uslijedila je razmjena poruka o datumima, cijenama i najboljim rutama. Stacy predlaže let od New Yorka do Rima, a zatim od Rima do Splita, pedantno navodeći datume. Cijela konverzacija nalikuje na standardni administrativni zadatak u bilo kojem uredu.
No, ono što slijedi otkriva pravu prirodu njihova odnosa. Nakon što su detalji puta dogovoreni, Stacy šalje Epsteinu poruku:
"Nedostaješ mi, Jeffrey".
Njegov odgovor bio je jeziv:
"Nadam se da ćeš naći prijateljicu za Jeffreyja u Hrvatskoj", napisao je.
Čini se da je Stacy vrlo dobro razumjela što se od nje traži.
"Hahaha, možda sam već našla jednu... Radim na tome :)", odgovara mu.
Kad je Epstein zatražio detalje, uslijedio je opis: "Visoka plavuša imenom [REDACTED] u ranim tridesetima"
Njihova daljnja komunikacija prebacila se na komentiranje samoubojstva dizajnerice Kate Spade, kao da je prethodni dogovor o "pronalaženju prijateljice" bio najnormalnija stvar na svijetu. Ova razmjena pokazuje kako je Hrvatska, poput mnogih drugih luksuznih destinacija, trebala poslužiti kao lovište, a Joanne Stacy bila je, čini se, voljna sudionica u tom lovu.
-
SRAMOTA U SARAJEVUNoć kada je Fahro pokrao Kirka Douglasa: 'Nisam ja kriv, nego Mate iz Rijeke'
-
UBIJEN GADAFIJEV SINTko je bio Saif Gadafi: Playboy je u Hrvatsku dolazio s dvije žene
-
MEDICINSKI KARTONIJeffrey Epstein je imao opake spolne bolesti i želio je povećati penis
-
"INSPEKTORICA" IZ MINSKAOvo je zadnja Epsteinova djevojka! Ostavio joj je otok, vilu i milijune dolara
-
EPSTEINOVE PORUKE'Kupit ću ti kartu do Splita, valjda ćeš mi tamo naći neku prijateljicu'