Malo selo Redzikowo na meti je Rusa, Hrvatska u Poljskoj ima još četvoricu vojnika
Dok šeće psa u malom poljskom selu Redzikowo, arheolog i televizijski novinar Tomasz Czescik, kaže, mora itekako paziti gdje je zašao. Naime, okružena visokom željeznom ogradom i bodljikavom žicom u selu na samom sjeveru Poljske nikla je velika NATO-ova baza, službeno - "Vojna potporna baza američke mornarice" ili Aegis Ashore Missile Defense System, specijalizirana za presretanje balističkih projektila. Svečano je otvorena prije malo više od tjedan dana.
Mir i tišinu seoskog jutra, dok pas njuška oko NATO-ove ograde, odjednom prekine strašna buka. Star Spangled Banner. Američka himna trešti iz zvučnika svako jutro. U selu od jedva četristotinjak ljudi smještena je sva sila američkih vojnika i Poljacima i oni i njihova himna idu na živce. Sofisticirani radari, rakete za presretanje balističkih projektila, naoružani vojnici... Remete njihov mir.
Bunili su se mještani protiv izgradnje baze, okupljali se na protestima, ali uzalud. Američki "bunker" je niknuo i posvuda je na ogradi tabla s natpisom "Teren wojskowny, wstep wzbronowony". Vojni teritorij, ulaz zabranjen.
I baš kao što su seljaci strahovali, odjednom je to malo poljsko mjesto u fokusu svjetske javnosti jer ga je jučer, obraćajući se javnost,i spomenula ruska državna tajnica Maria Zaharova kao legitimnu metu.Od svih meta na svijetu, kud baš poljsko selo s 405 stanovnika?! Najbliži veći grad je Slupsk sa sto tisuća stanovnika.
Ako je NATO dozvolio Ukrajincima da na ruskom teritoriju koristi rakete ATACMS i europski Silver Shadow dometa većeg od 250 kilometara, onda je i NATO-ova baza legitimna meta, smatraju Rusi.
Redzikowo se inače nekoć zvalo Reitz i pripadalo je Njemačkoj, ali pripalo je Poljskoj u podjelama nakon Drugog svjetskog rata i do 1950. tamo su bazu imali baš Rusi. Do tad su deportirali praktički kompletno njemačko stanovništvo.
Četvorica hrvatskih vojnika su u Poljskoj
Nekih 400-tinjak kilometara dalje prema granici s Ukrajinom, na poligonu Bemowo Piskie - na ne baš zavidnom položaju - smješten je bio hrvatski kontingent koji se sastojao od 69 pripadnika 13. hrvatskog kontingenta. Glavninu su činili pripadnici Hrvatske kopnene vojske, odnosno Topničko-raketne pukovnije Hrvatske kopnene vojske te pripadnici Hrvatskog vojnog učilišta, Zapovjedništva za potporu, Zapovjedništva za kibernetički prostor i Obavještajne pukovnije. U veljači ove godine posjetio ih je i Ivan Anušić. Prošlog ljeta, nakon sedam mjeseci misije, svih 69 sretno se vratilo kućama.
No Hrvatska u Poljskoj još ima četvoricu vojnika.
- U Poljskoj, u sklopu NATO aktivnosti ojačane prednje prisutnosti (eFP – enhanced Forward Presence) nalaze se četiri pripadnika Hrvatske vojske na dužnostima stožernih časnika. Od toga se trojica hrvatskih časnika nalazi u Zapovjedništvu Borbene skupine Poljska, na vojnom poligonu Bemowo Piskie, a jedan časnik, pripadnik HV-a u Zapovjedništvu multinacionalnog korpusa Sjeveroistok (NATO Multinational Corps North East /NATO MNC NE) u Szczecinu - odgovorili su nam iz Ministarstva obrane.
Poljska baza NATO-a smještena kod sela Redzikowo, opasana bodljikavom žicom i naoružanim stražarima, trn je u oku Putinu jer je udaljena svega oko 150 kilometara od ruskog teritorija i možda 1300 kilometara od same Moskve.
- Postavljamo li mi projektile u blizini američke granice? Ne. Sjedinjene Države su te koje su došle u naš dom sa svojim projektilima i već stoje pred našim vratima - rekao je Putin još u prosincu 2022. na svojoj godišnjoj konferenciji za novinare, osam mjeseci nakon začetka "specijalne vojne operacije".
Poljska baza, čije je srce sustav poznat kao Aegis Ashore, sadrži sofisticirane radare sposobne pratiti neprijateljske projektile i voditi rakete presretače da ih obore. Također je opremljen raketnim bacačima poznatim kao MK 41, za koje se Rusi brinu da se mogu lako prenamijeniti za ispaljivanje ofenzivnih projektila poput Tomahawka, pisao je britanski Independent.
Kad je postalo jasno da niče baza u Poljskoj, cijena kvadrata u okolici je pala. Mnogi su jednostavno odustali od gradnje strahujući da će ih američka vojska učiniti metom Putinova ludila, i to se upravo sad događa. Slične, praktički "copycat" baze već godinama postoje u Rumunjskoj i Turskoj. Ali Rusi imaju "na piku" baš ovu poljsku.
Beata Jurys, izabrana načelnica Redzikowa, kaže da nikada nije bila u NATO-ovu objektu, postavljenom na tlu bivše baze poljskog zrakoplovstva i zatvorene civilne zračne luke. Teško su joj shvatljivi tehnički argumenti, samo zna da se ubojiti projektili mogu ispaljivati iza ograda u blizini njezine kuće.
- Ako se nešto dogodi, mi ćemo prvi saznati, nažalost - kaže.
Poljska je sad sila, ima tenkova više nego Njemačka i Francuska zajedno
Za sigurnost od mogućeg zračnog udara balističkim projektilima srednjeg dometa poput Orešnika, kojeg je trijumfalno predstavio Vladimir Putin nakon napada na Dnjipro, trebao bi se pobrinuti NATO. A dolje na tlu Poljska je već sila sa svojih preko tisuću tenkova - kad stignu sve narudžbe imat će više glavnih borbenih tenkova nego Njemačka i Francuska zajedno.
Nakon nabave 233 tenka Leopard 2 (2A4 i 2A5) i potpornih vozila od Njemačke, Poljska se okrenula nabavi naoružanja i vojne opreme od SAD i Južne Koreje. Tako će od SAD nabaviti 366 tenkova Abrams u vrijednosti od 4,75 milijardi dolara te 116 rabljenih za 1,4 milijarde dolara. Istovremeno, od Južne Koreje naručeno je tisuću tenkova K2 Black Panther, od čega prva serija od 180 K2 treba biti isporučena za 3,16 milijardi eura do 2025.
Suočena s ruskom prijetnjom s istoka, Poljska planira sa 122.500 vojnika i preko 40.000 vojnika Teritorijalnih obrambenih snaga planira doći na 300.000, od toga 250.000 profesionalnih vojnika i 50.000 'teritorijalaca'. Dakle od 38 milijuna stanovnika tek nešto manje od jedan posto činili bi profesionalni vojnici i teritorijalci.
Kako su pisala 24sata 2022. godine, s ovim brojnim stanjem vojnika u NATO-u bi bili samo iza SAD (1,34 milijuna) i Turske (447.000). Kada se usporedi s drugim europskim NATO zemljama, onda bi bili daleko ispred Francuske (207.000), Njemačke (188.000), Italije (175.000), Velike Britanije (156.000), Španjolske (118.000), Grčke (111.000), Rumunjske (78.000) i Nizozemske (42.000).
S tolikim brojem tenkova i profesionalnih vojnika Poljska bi, nema nikakve dvojbe, u slučaju sukoba bila ozbiljan izazov čak i za Rusiju.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
KOLUMNA IVANA PANDŽIĆADabrin krug: Vratio si zemlju državi? Naravno da će biti opet zapuštena i neobrađena
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra