U odlomcima iz svoje knjige "Sloboda - sjećanja 1954-2021" na više od 700 stranica, objavljenoj u njemačkom tjedniku Die Zeit, bivša njemačka kancelarka Angela Merkel kaže da je u početku pogrešno protumačila Donalda Trumpa tijekom njihovog prvog sastanka 2017. u Ovalnom uredu, gdje ju je pokušao poniziti odbijajući rukovati se s njom pred kamerama.
- Umjesto da to stoički podnesem, šapnula sam mu da bismo se trebali ponovno rukovati - piše ona.
- Čim su riječi napustile moja usta, odmahnuo sam glavom u sebi. Kako sam mogao zaboraviti da je Trump točno znao što radi… Htio je ljudima dati nešto o čemu će pričati svojim ponašanjem, dok sam se ja ponašao kao da razgovaram s nekim sasvim normalnim...
Knjiga na kojoj je Merkel radila otkako je otišla s dužnosti 2021. držana je u tajnosti prije datuma objavljivanja sljedećeg utorka, piše Guardian. Pokriva njezino odrastanje u komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, njezin nevjerojatni uspon unutar Kršćansko-demokratske unije desnog centra i njezinih 16 godina na vlasti tijekom kojih je postala poznata kao kraljica Europe i "vođa slobodnog svijeta" - oznaka koja se nekoć koristila isključivo za američke predsjednike.
O susretu s Trumpom je zapisala...
- Činilo se da mu je glavni cilj bio da kod osobe s kojom razgovara izazove osjećaj krivnje... Istodobno sam imao dojam... da također želi da se sviđa osobi s kojom razgovara (...) Trump je očito bio fasciniran ruskim predsjednikom. Političari s autokratskim i diktatorskim osobinama očito su ga fascinirali. (...) Trump je na sve gledao kao trgovac nekretnina kakav je bio prije nego što je ušao u politiku. Za njega su sve zemlje bile suparnice u kojima je uspjeh jedne značio neuspjeh druge. Nije mislio da se prosperitet može povećati za sve kroz suradnju.
O Merkel je Trump govorio u kampanji još i tri godine nakon što je otišla s dužnosti.
- Nijemci me nisu voljeli jer sam rekao da morate platiti. Rekao sam Angeli:' Angela, nisi platila.' - govorio je Trump na skupu u Pennsylvaniji, aludirajući na obveze u NATO-u.
Merkel napominje da je Trump ciljao na nju i Njemačku u svojoj uspješnoj kampanji 2016., tvrdeći da je ona primila više od milijun izbjeglica 2015. i 2016. "uništila" zemlju i optužujući Berlin za nepoštenu trgovinsku politiku.
Ni susreti s Vladimirom Putinom nisu bili ništa ugodniji, piše Merkel.
- Za Putina je opće obećanje NATO-a o mogućem članstvu Gruzije i Ukrajine postalo potvrda njihovog budućeg pristupanja, svojevrsni izazov. Kasnije mi je, u jednom drugom kontekstu, kojeg se više ne sjećam u detalje, jednom rekao: “Nećeš zauvijek biti kancelarka. A one će postati članice NATO-a. I to neću dopustiti.” Pomislila sam: "Ni ti nećeš biti predsjednik zauvijek."
Merkel se vraća na Münchensku sigurnosnu konferenciju od 10. veljače 2007.
- Govorio je brzo, dijelom improvizirajući, i vjerojatno je sam napisao većinu, ako ne i svaku riječ govora. Posebno me razbjesnila njegova samozadovoljnost: ni riječi o neriješenim sukobima tik uz njega - u Nagorno-Karabahu, Moldaviji i Gruziji; kritike NATO operacije u Srbiji - ali ni riječi o zlodjelima Srba tijekom raspada bivše Jugoslavije, ni riječi o situaciji u samoj Rusiji...
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Znao sam da je zapravo muškarac