Najbogatiji čovjek na svijetu mogao bi od Kineza kupiti TikTok. Treba mu 40 mlrd. dolara
Kako doznaje Bloomberg, dužnosnici u Pekingu preferiraju da TikTok ostane u vlasništvu matične kompanije ByteDance Ltd., no kompanija se trenutno bori protiv prijedloga zakona kojim bi se u SAD-u zabranila popularna mreža. Iako je vodstvo ByteDancea više puta naglašavalo da američki zakon koji zahtjeva prodaju ili gašenjem mreže krši zakone o slobodi govora prema Prvom amandmanu Ustava, no situacija trenutno ne ide njima u korist.
Prije nekoliko dana američki Vrhovni sud je, podsjećamo, signalizirao da bi mogao podržati zakon o zabrani ako kineska matična tvrtka ne proda aplikaciju do 19. siječnja. Upravo je taj pritisak razlog zašto su kineski dužnosnici žurnim postupkom počeli raspravljati o planovima za TikTok te se počeli spremati za razgovore o suradnji s administracijom Donalda Trumpa, navodi Bloomberg.
TikTok bi mu mogao privući oglašivače
Navodno bi, prema jednom scenariju, Muskova kompanija X, odnosno bivši Twitter, preuzela kontrolu nad TikTokom u SAD-u i upravljala tim poslovima zajedno, otkrivaju Bloombergovi izvori. S obzirom na to da TikTok u SAD-u ima više od 170 milijuna korisnika, TikTok bi mogao ojačati X-ove napore da privuče oglašivače.
Također, Musk je osnovao zasebnu tvrtku za umjetnu inteligenciju, xAI, koja bi mogla imati koristi od ogromne količine podataka generiranih putem TikToka. Izvori ipak navode da razgovori u Pekingu sugeriraju da sudbina TikToka možda više nije isključivo pod kontrolom ByteDancea s obzirom na to da su kineski dužnosnici svjesni da će se suočiti s teškim pregovorima s Trumpovom administracijom o carinama, izvoznim kontrolama i drugim pitanjima te vide pregovore o TikToku kao potencijalno područje za pomirenje.
"Po mom mišljenju, TikTok ne bi trebao biti zabranjen u SAD-u, iako bi takva zabrana mogla koristiti platformi X. To bi bilo suprotno slobodi govora i izražavanja. To nije ono za što se Amerika zalaže.", napisao Musk na X-u u travnju.
Kineska vlada posjeduje tzv. "zlatnu dionicu" u pridruženoj tvrtki ByteDance koja joj omogućuje utjecaj na strategiju i poslovanje kompanije.
Analitičari Bloomberg Intelligencea prošle su godine procijenili da bi američke operacije TikToka mogle biti vrijedne oko 40-50 milijardi dolara. To je znatan iznos čak i za najbogatiju osobu na svijetu. Nije jasno kako bi Musk mogao realizirati takvu transakciju, hoće li to zahtijevati prodaju drugih udjela ili hoće li američka vlada odobriti dogovor. Musk je 2022. godine platio 44 milijarde dolara za Twitter i još uvijek otplaćuje znatne zajmove.
Prema osobi upoznatoj sa situacijom, Musk ima pozitivnu reputaciju među mnogim zaposlenicima ByteDancea u Kini. Smatra se vrlo uspješnim poduzetnikom, koji ima iskustva u suradnji s kineskom vladom putem svog poslovanja s Teslom Inc.
O glasinama se oglasio i TikTok koji je odbacio kao "čistu fikciju" izvješća koja tvrde da kineska vlada razmatra dopuštanje prodaje platforme Elonu Musku kako bi mogla nastaviti s radom u Sjedinjenim Državama, objavila je Al Jazeera.
-
ISPORUČENA PRVA ČETIRIVelika analiza Bradleya: Ako je ekspert Banožić tvrdio da ne valjaju, onda su vrhunski
-
POVIJEST KUPNJI SAD-aKoliko bi koštao Grenland? Možda i 77 milijardi dolara, led krije bakar, litij i naftu
-
NEPOZNATI PREDSJEDNIKZoran Milanović nikad ne pleše, opsjednut je biciklima, nekoć je prodavao usisivače
-
TROŠKOVNIK PORAZAEvo tko je zaradio na porazu Primorca: Spiskao 854.000 €, plaćao tamburaše i pjevača
-
NOVA FRANJINA KNJIGATajna Papine bijele kutije: U njoj su spisi o monstrumima u mantiji, Vatikan je sve znao