Nije slušao CIA-u: Najavili su mu da će korona 'satrati' SAD
Korona virus se strašnom brzinom širi SAD-om, a Washington Post je nedavno objavio da su američke obavještajne službe mjesecima upozoravale Donalda Trumpa što bi se moglo dogoditi, ali je on ignorirao sva upozorenja.
Kako piše Washington Post, CIA je vrlo brzo nakon što se virus počeo širiti Kinom upozorila da je riječ o potencijalnoj pandemiji, no Trump je u startu odbacivao takve teorije nazvavši ih pretjerivanjem. CIA je od prvog dana motrila situaciju s virusom u Kini i upozoravala da tamošnja vlast zataškava stvarnu sliku koja je vrlo ozbiljna.
Obavještajci nisu predvidjeli kad bi virus mogao pogoditi SAD ni što bi trebalo učiniti u tom slučaju, ali su na vrijeme obavijestili sve ključne ljude u američkoj vladi.
Prvi sastanak na koji je Trump pristao po ovom pitanju sa svojim suradnicima dogodio se 18. siječnja.
Njegov savjetnik za zdravstvo Alex Azar pokušao mu je objasniti što bi se moglo dogoditi, a Trump ga je u jednom trenutku prekinuo i pitao kad će se nastaviti prodaja električnih cigareta. Do kraja siječnja održavali su se redoviti sastanci Trumpova kabineta na kojima se redovito pričalo o korona virusu, ali Trump to nije shvaćao ozbiljno, tvrde visokopozicionirani izvori Washington Posta.
- Umjesto da vjeruje svojim ljudima, Trump je vjerovao kineskom predsjedniku Xiju Jinpingu - navode izvori.
Trump: Nepotrebno širite paniku...
Obavještajci su ga upozorili da Kina manipulira stvarnim podacima i da oni nisu točni, na što je Trump odgovorio da se Kina odlično nosi s epidemijom virusa.
Čak i nakon što se korona virus pojavio na teritoriju SAD-a i postao ozbiljna opasnost, Trump se na povratku iz Indije požalio da Nancy Messonnier iz centra za prevenciju zaraznih bolesti nepotrebno širi paniku izjavom da će virus promijeniti način života Amerikanaca.
Trumpu je najviše smetalo što to odbija potencijalne investitore. Tek nakon što su ljudi zaista počeli umirati, a zaraza se nekontrolirano počela širiti zemljom, Trump je na snagu stavio “Defensive Production Act”, ratni zakon iz 1950. godine, kojim vlada preuzima kontrolu nad proizvodnim procesima u zemlji.
Prave federalne reakcije još nema niti je objavljena nacionalna strategija za borbu s virusom.
“Predvodi ili se miči s puta.” Ovo je bila poruka državnih i lokalnih državnika na prvim linijama borbe protiv pandemije korona virusa u Sjedinjenim Američkim Državama tijekom vikenda, a mnogi službenici su navodili kako su sve više iznenađeni odgovorom savezne vlade na dosadašnji tijek krize.
Veliki dio frustracije se fokusirao na sve veće saznanje kako će bolnice i medicinski centri vjerojatno u sljedećim danima biti prepuni zbog povećanja slučajeva oboljenja te kako nisu točni objavljeni podaci o opremi i zalihama koji su im na raspolaganju.
Demokratski guverner New Yorka Andrew Cuomo, čija je savezna država trenutačno epicentar epidemije u SAD-u, u nedjelju je pozvao predsjednika Donalda Trumpa da iskoristi ovlasti koje su mu na raspolaganju po Zakonu o obrambenoj proizvodnji kako bi natjerao proizvođače da proizvode ključne stvari, kao što su respiratori, maske i oprema za testiranje.
Vodeće medicinske organizacije, kao što su Američka medicinska asocijacija i Američka bolnička asocijacija, pridružile su se pozivima.
Spor između Trumpa i državnih službenika otvoreno je eskalirao u nedjelju, kad je predsjednik uzeo svoj “Twitter megafon” i izjavio kako je demokratski guverner Illinoisa, JB Pritzker, dio klike guvernera i medija koji šire “lažne vijesti” protiv njega iz političkih razloga. Uz to je američki predsjednik Donald Trump na društvenoj mreži Twitter objavio:
“NE MOŽEMO DOPUSTITI DA LIJEČENJE BUDE GORE OD SAMOG PROBLEMA. NA KRAJU 15-DNEVNOG PERIODA DONIJET ĆEMO ODLUKU O TOME U KOJEM PRAVCU ŽELIMO IĆI!”.
Spomenuta Trumpova poruka postavljena je na Twitter ubrzo nakon što je na Fox Newsu, koji pruža veliku potporu predsjedniku, Steve Hilton, bivši savjetnik nekadašnjeg britanskog premijera Davida Camerona, rekao:
“Naša vladajuća klasa i njihovi TV vjesnici šire strah u vezi sa zarazom korona virusom. Oni sebi mogu dopustiti beskrajan ekonomski zastoj. Ostali Amerikanci ne mogu jer će biti uništeni. Znate za poznatu izreku - liječenje je gore od bolesti. To je upravo ono prema čemu se krećemo“.
Gotovo trećina Amerikanaca živi u izolaciji
Hilton je upozorio da će recesija, koja bi mogla pratiti zarazu, biti pogubna. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) rekla je u utorak da se u SAD-u “korona virus vrlo ubrzano širi” i da bi mogao postati novi epicentar zaraze.
U protekla 24 sata je 85 posto novih slučajeva iz Europe i SAD-a, rekla je glasnogovornica WHO-a Margaret Harris novinarima.
Na pitanje bi li SAD mogao postati novi epicentar, Harris je rekla: “Sad vidimo veliko ubrzanje u slučajevima u SAD-u. Dakle, ima taj potencijal”.
Najgore je u New Yorku, koji je u ponedjeljak imao 12.000 zaraženih, što je trećina ukupnog broja u SAD-u. New York je potvrdio gotovo 100 umrlih od ukupno 560 Amerikanaca koji su podlegli bolesti Covid-19.
Gotovo trećina Amerikanaca živi u izolaciji. Države Washington, Michigan i Novi Meksiko zadnje su u nizu koje su naredile stanovništvu da ostane u svojim domovima, a guverner Kalifornije čak je pooštrio ograničenja. Na prvi pogled, špijunaža i pandemija korona virusa nemaju nikakve veze jedno s drugim.
Ali glavne svjetske obavještajne agencije uvijek imaju “na radaru“ i globalne bolesti. Zašto je tako i što one rade te zašto Trump nije vjerovao njima iako je znao da su njihove utemeljene činjenicama?
Krajem 2002., prva pandemija na samom početku 21. stoljeća, izbila je s teškim akutnim respiratornim sindromom (SARS), bliskim rođakom korona virusa.
Iz južne Kine virus se proširio na globalizirani svijet usmrtivši oko 800 ljudi.
Međutim, vlada i Komunistička partija Kine u početku su sve držali u tajnosti.
Imaju agenciju za špijuniranje na području medicine i zdravstva
Kako je sad objavio njemački dnevnik Die Welt, tjednima prije službenih izvještaja, njemačka obavještajna služba za inozemstvo BND dostavila je informacije o SARS-u i njegovu širenju saveznoj vladi u Berlinu i njemačkim zdravstvenim vlastima.
Prema informacijama iz sigurnosnih krugova, BND je prisluškivao telefonske razgovore i radio komunikaciju kineske vlade. Njemački agenti su tako došli ne samo do informacija o samoj bolesti, nego i o početnoj strategiji kineske vlade za zataškavanje epidemije. Slično se ponašaju američke obavještajne agencije sad, kad se radi o korona virusu.
Novinska agencija Reuters i Yahoo News objavili su da nacionalni direktor obavještajnih agencija SAD-a, koji je odgovoran za svih 17 američkih obavještajnih agencija i koji obavještava Bijelu kuću, prikuplja i analizira aktualne podatke o podrijetlu, razvoju, širenju i kontroli korona virusa. Time se ne bavi samo CIA.
Sjedinjene Američke Države su jedna od rijetkih zemalja koje imaju agenciju za špijuniranje na području medicine i zdravstva - National Center for Medical Intelligence (NCMI), koja je pod nadležnošću vojne tajne službe DIA (Defense Intelligence Agency).
Kako bi prikupile informacije o koronavirusu - naveli su izvori - američke službe koriste širok spektar sredstava.
Jednostavno rečeno, to znači da se relevantne informacije ne traže samo u službenim izvještajima, medijima, na internetu ili društvenim mrežama. Koriste se svi obavještajni instrumenti, od zračnih i satelitskih snimaka pa do informanata, agenata i prisluškivanja, piše Deutsche Welle.
Špijunaža i tajne službe ne mogu izliječiti koronu niti je spriječiti, ali onima koji donose odluke mogu pružiti bolje informacije i, u idealnom slučaju, omogućiti im bolje donošenje odluka. Tako se može smanjiti neizvjesnost, širenje bolesti može se bolje razumjeti, a planovi i kapaciteti za provedbu mjera u inozemstvu mogu se bolje procijeniti. I, naravno, radi se i o procjeni i priznavanju političke i ekonomske štete.
To se također odnosi na rasprostranjene kampanje dezinformiranja i sve oštrije uzajamno optuživanje za izbijanje pandemije.
Dakle, u i ovoj krizi tajne službe rade upravo ono što uvijek rade: pribavljaju informacije kojima nitko drugi nema pristupa. A zatvaranja granica, zabrane kretanja i karantene koje se trenutačno uvode širom svijeta zatvaraju službene ili otvorene kanale informacija i komunikacija.
Glasnogovornici CIA-e i Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe odbili su dati bilo kakav komentar, a glasnogovornik Bijele kuće kategorički je odbacio kritike na Trumpovu (ne)reakciju.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?