Ovo je princ koji je u S. Arabiji ugrabio vlast bez premca

REUTERS
U svojoj zemlji kontrolira sve, jahtu kupuje iz hira za pola milijarde dolara, prinčeve suparnike je pohapsio...
Vidi originalni članak

Uz takvo gomilanje moći u rukama saudijskog princa prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, bilo je pitanje vremena kad će se po medijima na Zapadu početi izrađivati njegovi profili. Business Insider podsjeća da 32-godišnji član samog vrha kraljevske obitelji danas upravlja vojnom, vanjskom, ekonomskom politikom, čak je utjecajan i u svakodnevnom vjerskom i kulturnom životu.

Njega se smatra onime koji je pokrenuo nedavnu protukorupcijsku čistku, što je posljednji komad slagalice u okrupnjavanju moći u Saudijskoj Arabiji kakvo nije viđeno desetljećima.

O najranijem dijelu njegovog života malo je poznato. Ne više od toga da je on najstariji sin treće supruge kralja Salmana i da je jako puno vremena proveo prateći svog oca. New York Times je 2015. iznio detalje o tome koliko je neočekivan bio njegov uspon na vlast, jer princ Mohammed bin Salman al Saud ima tri polubrata koje se do tada smatralo kandidatima za najviše uloge u vlasti. Sve ih je preskočio.

Business Insider navodi da princ Mohammed ima diplomu prvostupnika iz prava sa Sveučilišta Kralj Saud u Rijadu, te da je prošao nekoliko savjetničkih pozicija uz svog oca. Ono što list ne navodi jest da je riječ o sasvim drugačijem pravu nego u najvećem dijelu ostatka svijeta.

Koracima predaka Saudijski princ Mohammed: Najopasniji čovjek na svijetu

Ono se bazira na šerijatskom pravu, no krajnje specifičnim čini ga to da je pravo u toj zemlji još uvijek nekodificirano. Suci su slobodni mnoštvo stvari tumačiti i provoditi po svom nahođenju. A kazne poput javnog kamenovanja, odsijecanja glave, udova, vješanja predviđene su, među ostalim, i za stvari poput "vještičarenja", preljuba, krivovjerja...

Business Insider našao je shodnim primijetiti da princ voli vodene sportove poput vodenog skijanja, da voli iPhone i druge Appleove aparate. Te da mu je omiljena zemlja Japan gdje je 2008. proveo medeni mjesec sa svojom suprugom, princezom Sarah. Za njega je neimenovani član dinastije Saud svojedobno kazao za New York Times da je odavno bilo jasno da se priprema za budućnost u vladi. "Uvijek je jako pazio na svoj imidž", kazao je. A to je značilo da nikada nije pio alkohol, pušio niti je do kasno lumpovao.

Nedavno je ipak pokazao određenu strast. Tijekom odmora na jugu Francuske, primijetio je veliku jahtu "Serene" bivšeg ruskog tajkuna Jurija Šeflera koji se svojedobno obogatio na votki. Princ je ponudio 500 milijuna eura (!) za nju, Šefler se s jahte pokupio istog dana. To je bio i jedan od argumenata onih koji su kritizirali njegovu "sječu prinčeva" od prije nekoliko dana, da zaključe kako je u progonu korumpiranih prinčeva postojao još barem jedan istaknuti kandidat.

Princ prijestolonasljednik Mohammed na velika vrata u zapadnim medijima pojavio se u siječnju 2015. kad ga je kralj Salman imenovao ministrom obrane, odmah nakon što je naslijedio prijestolje od svog upravo umrlog oca kralja Abdullaha. Tada je imao 29 godina. Danas ima 32 i još uvijek je najmlađi ministar obrane u svijetu.

Kao ministar obrane bio je glavna osoba za ulaska Saudijske Arabije u rat provi šijitskih pobunjenika Hutija u Jemenu. BI ne navodi da je u tom ratu Jemen razoren, da Zapad, bez obzira na politički sukob iza tog rata, vrlo često kritizira Saudijsku Arabiju zbog brojnih tisuća pobijenih civila u bombardiranjima, kao i zbog izbijanja gladi, pa i epidemije kolere u toj zemlji.

Princ prijestolonasljednik Mohammed je i pokretač diplomatskog juriša zaljevskih monarhija u izoliranju Katara. BI nije naveo da je takvim udarom na Katar sredinom ove godine Saudijska Arabija, točnije princ Mohammed, uspio ono što se do tada smatralo nemogućim; u obranu Katara skočili su i Turska i Iran i SAD, dakle uspio je protiv sebe ujediniti mislilo se dozlaboga sukobljene zemlje, zbog čega je i ovaj plan princa Mohammeda zapravo propao.

Nastavak na sljedećoj stranici...

BI dalje navodi niz izvještaja da je princ prijestolonasljednik Mohammed imao veliku ulogu u navođenju prosaudijskog premijera Libanona Saada Haririja na podnošenje ostavke tijekom boravka u Rijadu. Svaki od ovih poteza, zaključuje, može se protumačiti kao jačanje pritiska na Iran, saudijskog regionalnog suparnika. Osim funkcije ministra obrane, princu je dodijeljena i kontrola nad Saudi Aramco, državnom naftnom kompanijom monarhije.

Prošle godine princ je objavio dugoročni ekonomski plan Vision 2030., po kojem bi Saudijska Arabija trebala osloboditi se isključive ekonomske ovisnosti o nafti. U listopadu je najavio gradnju megagrada "NEOM" koji bi se trebao u potpunosti oslanjati na obnovljive izvor energije. Cijena? 500 milijardi dolara.

Nedavno je najavio i kulturni zaokret Saudijske Arabije, i to prema, kako je nazvao, "povratku umjerenijem islamu" svoje zemlje. Vremenski je to odredio kao "prije 1979.", kada je skupina pobunjenika još vjerski ekstremnijih od tadašnjih saudijskih vlasti, pokušala vojnim udarom srušiti kraljevsku obitelj Saud. Kritizirali su vehabijske uleme zbog "izdaje islama" i "previše prozapadnog ponašanja". Udar je slomljen, no nakon toga vlasti Saudijske Arabije uvele su još rigidnije provođenje šerijata.

Princ Mohammed je inače bio onaj koji je zaslužan za dopuštanje ženama u Saudijskoj Arabiji ove godine da voze automobile.

Nije viđen Nasljednik krune nestao bez traga - zatočen u palači?

Kako je povećavao svoj utjecaj, počeo je uklanjati neke moćne osobe u svojoj zemlji. Princ prijestolonasljednik prije njega bio je Mohammed bin Nayef, tada ministar unutarnjih poslova. No, u lipnju 2017. kralj Salman je njega opozvao i princem prijestolonasljednikom imenovao Mohammeda bin Salmana. BI ne navodi da to nije išlo tako glatko

New York Times je tada pisao da ima insajderske čvrste informacije da su bin Nayefa tada danima držali zatočenog, prisiljavajući ga da ne pravi probleme u takvoj smjeni vlasti. Nešto potom kraljevska kuća to je opovrgnula. Točno na ovu povijesnu epizodu podsjećaju svi na Bliskom istoku, točnije u Libanonu, gdje su danas uvjereni da je njihov premijer Saad Hariri talac u Rijadu, da je prisiljen na ostavku.

Nadalje, jedno od najviših imena koje su uhićene u najnovijoj velikoj antikorupcijskoj akciji bio je princ Mutaib bin Abdullah, zapovjednik Nacionalne garde Saudijske Arabije, dijela nacionalne vojske izrazito pretorijanskog karaktera, odnosno zaduženog za sigurnost vladajuće dinastije. Posljedično, princ Mohammed bin Salman sada pod vlasti drži ministarstvo obrane, ministarstvo unutarnjih poslova i Nacionalnu gardu. Takva koncentracija moći jedne osobe u toj zemlji apsolutno je bez presedana.

On je veze s SAD-om počeo graditi od samog početka. Kada je kralj Salman napustio samit zaljevskih zemalja 2015., u SAD na sastanak s Barackom Obamom poslao je upravo njega i princa Mohammeda bin Nayefa, tada još uvijek važećeg kao prijestolonasljednika. Obama je tada za Al-Arabiyu izjavio da je ostao fasciniran koliko je princ Mohammed bin Salman "vrlo pametan, ekstremno upućen... S mudrosti iznad svoje dobi."

Snažne veze nastavio je gajiti i s predsjednikom Donaldom Trumpom, i to odmah nakon što je ovaj osvojio izbore. Kad je Trump posjetio Saudijsku Arabiju, domaćini su ga obasuli poklonima. Kako sada stvari stoje, jako su se dobro razumjeli oko pozicije protivljenja "iranskog nuklearnog sporazuma", koji je postigao Barack Obama, što se smatra njegovim najvećim političkim uspjehom.

Princ se nekoliko puta susreo s ministrom obrane SAD-a Jimom Mattisom. Navodno je postao jako bliza prijatelj s Trumpovim zetom Jaredom Kushnerom. BI ne navodi da se špekulira da je uoči "sječe prinčeva" Kushner bio u tajnom posjetu Rijadu. U svakom slučaju, nakon što njegov otac premine, princ prijestolonasljednik Mohammed postat će mladi vladar s perspektivom vladanja tijekom desetljeća, nešto što Saudijska Arabija također još nije imala.

Posjeti Express