"Postala je pročelnica mimo zakona, pa je tako i maknuta"
Nešto više od sedam mjeseci nakon što je Ana Lederer postavljena na funkciju pročelnice u zagrebačkom Uredu za kulturu natječaj je poništen, a ona je potvrdila kako je dobila obavijest o razrješenju s te funkcije.
Lederer je članica predsjedništva stranke "Neovisni za Hrvatsku", uz ljude poput Zlatka Hasanbegovića i Brune Esih. Gradonačelnik Zagreba Milan Bandić, koji ju je i smijenio, čistku je započeo i prije no što "Neovisni za Hrvatsku" nisu podržali prijedlog proračuna grada.
Još u prosincu Lederer je smijenjena iz vijeća Muzeja za umjetnost i obrt te Umjetničkog paviljona, a sa svojih funkcija u vijećima su uklonjeni i Esih i Hasanbegović.
"Kao pročelnica u gradskoj upravi radim svoj posao, zastupajući i provodeći odluke gradske uprave i gradonačelnika Milana Bandića. Njemu sada želim brz oporavak i ozdravljenje, a imat ćemo dovoljno vremena za razgovor o mom radu. Naravno, sve su mogućnosti otvorene", rekla je tada bivša HNK-ova intendantica za 100posto o Bandiću koji je u tom trenu bio hospitaliziran.
"Svatko onaj tko misli provoditi svoju politiku, i politiku stranke koja ga je predložila, neće biti pročelnik. "Neovisni za Hrvatsku" nisu dobili izbore u gradu, nemaju gradonačelnika koliko ja znam, barem ne još", rekao je Bandić.
Ana Lederer rođena je 1964. u Subotici, otac Petar Šarčević bio je kazališni redatelj i dugogodišnji direktor Drame zagrebačkog HNK, a majka Marliza sopranistica. Diplomirala je komparativnu književnost te ruski jezik i književnost. Doživjela je osobnu tragediju kada je 1991. na frontu smrtno stradao njezin suprug, snimatelj Gordan Lederer.
U njezinoj je biografiji u poslovnom smislu svakako najvažnije da je od 2005. do 2013. (dva mandata) bila intendantica Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. Od veljače do studenog 2016. bila je zamjenica ministra kulture RH, Zlatka Hasanbegovića.
Njezin je mandat kao intendantice bio premrežen skandalima. Optuživalo ju se da pretjerano troši i neprofesionalno kadrovira.
"Prema našem mišljenju u Ministarstvu kulture, analizirajući dva mandata Ane Lederer, ona u osam godina nije ni počela rješavati nijedno od gorućih pitanja samog ustroja HNK, iako je to najavila u svojim programima. Ako to nije napravila u osam godina, nema temelja na kojem bismo joj povjerili treći mandat. Problemi u HNK su vrlo jasni, to je pitanje druge scene, koja se najčešće veže uz dramu, što se financijski moglo izvesti. Zatim je tu pitanje načina zapošljavanja prvaka, posebno u baletu i njihove eventualne prekvalifikacije. Naime, činjenica je da su neki umjetnici u statusu zaposlenih, a nemaju više mogućnost umjetnički se realizirati i za njih treba naći rješenje. Treće je što HNK na žalost nije kao kazalište međunarodno pozicionirano, nije u osam godina napravljena nijedna ozbiljna koprodukcija, nije na karti značajnijih europskih festivala. Smatramo da je osam godina bilo dovoljno da se sve to realizira", rekla je 2013. tadašnja ministrica kulture Andrea Zlatar Violić.
"Financijski plan kazališta nije uravnotežen, pojedine poslovne promjene nisu evidentirane na propisanim računima, kazalište je plaćalo predujmove veće od 50.000 kuna bez suglasnosti ministra financija, za 1,5 milijuna kuna dospjelih potraživanja nisu se poduzimale učinkovite mjere naplate, 27,5 posto ulaznica je podijeljeno besplatno bez utvrđenih kriterija, nabavljen je plin u vrijednosti od 689.485 kuna bez provođenja postupka javne nabave, naknade su zaposlenici dobivali i za sudjelovanje na sjednicama Kazališnog vijeća u iznosu od 366 kuna po prisutnosti na sjednici", rekli su revizori.
Mediji su pisali kako "je intendantica Lederer u tih devet mjeseci uz plaću od oko 20.000 kuna bruto primila i još 71.490 kuna honorara. Honorare su dobivale i neke druge zaposlenice kazališta, primjerice tadašnja poslovna ravnateljica Stela Telebuh Stazić (88.216 kn), ravnatelj Opere Branko Mihanović (16.142 kn)... Njih ukupno 105 od 517 zaposlenih."
Zaključak revizije bio je da je HNK Zagreb 2013. godinu zaključio s manjkom u blagajni od 2,7 milijuna kuna.
Milana Vuković Runjić je bila kraća.
"To je moja kolegica iz Skupštine, koja je sada otišla u upravnu vlast, vidjet ćemo što će biti sada", rekla je.
"Sam sam bio u politici godinama, i cijenim rad Ane Lederer, i kao teatrologinje i kao nekadašnje intendantice HNK u Zagrebu. Silno je kompetentna, no pripada stranci koja je sada, na neki način, napravila raskol. Ne možete glasati protiv budžeta, a o tom istom proračunu ovisiti, to je, rekli bismo, contradictio in adiecto. Želim joj sreću u karijeri, manje politike, a više umjetnosti".
Književnica Julijana Adamović rekla je pak kako su to sve ""političke igre - aktualne, u prošlosti, budućnosti, desno, lijevo".
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
NA KIOSCIMA OD PETKANovi Express: Tajni život masona Beroša