Psiholozi o Tominoj dijagnozi: "Fantazira o svom uspjehu"
Osam godina traje suđenje zagrebačkom poduzetniku Tomislavu Horvatinčiću, optuženom da je u kolovozu 2011. godine sa svojom jahtom skrivio nesreću u kojoj je poginuo talijanski bračni par Francesco i Marinella Salpietro. U primoštenskom akvatoriju Horvatinčić je svojom jahtom Santa Marina tog 16. kolovoza skrivio nesreću, za koju mu se sudi već treći put.
U nastavku suđenja pregledavala se njegova medicinska dokumentacija, otkrivala mogućnost sinkope koja ga je jednom i oslobodila, problema s vratnom kralježnicom i mogućim degenerativnim promjenama a zamjenica državnog odvjetnika Irena Senečić zahtijevala je i psihijatarski nalaz Horvatinčića koji ga je okarakterizirao kao narcisoidnu osobu.
Pojam narcisoidne osobe često je korišten epitet u uobičajenoj komunikaciji, pogotovo među laicima. U potrazi za točnim i preciznim definicijama ovog poremećaja, kojeg neki stručnjaci, ovisno o nekim drugim kliničkim manifestacijama, uopće ne bi svrstali u grupu psihičkih bolesti, obratili smo se psihoterapeutkinji Ireni Jurjević.
Govoreći o razvoju tog poremećaja, toj sveobuhvatnoj i kompleksnoj temi, rekla nam je kako se temelji naše osobnosti, odnosno crte ličnosti formiraju još u doba djetinjstva, kada razvijamo različite obrambene mehanizme iz potrebe da preživimo djetinjstvo i razdoblje adolescencije. Narcisoidnost je model osjećaja veličine, potreba za divljenjem i nedostatak suosjećanja s drugima, naglašava Jurjević, navodeći kriterije priručnika Američkog psihijatrijskog udruženja DSM-4.
"Osobe s ovim poremećajem imaju grandomanski osjećaj vlastite važnosti, redovito precjenjuju svoje sposobnosti, i napuhuju svoja dostignuća, često čineći se hvalisavima, i pretencioznima. One mogu sa veseljem pretpostavljati da drugi pripisuju jednaku vrijednost njihovim naporima, i iznenaditi se kada uvide da neće dobiti pohvalu koju očekuju i smatraju da su zaslužili. Njihova napuhana prosudba vlastitih dostignuća često proizlazi iz podcjenjivanja, odnosno obezvrjeđivanja doprinosa drugih. Često su zaokupljeni fantazijama o neograničenom uspjehu, moći, uspjehu, ljepoti i idealnoj ljubavi. Osobe s narcisističkim poremećajem ličnosti vjeruju da su superiorne, posebne ili jedinstvene, i očekuju da to prepoznaju i drugi", naglašava Jurjević.
Medicinske vještakinje koje su svjedočile u nastavku suđenja, nisu mogle ni tvrditi ni opovrgnuti da se u određenom trenutku mogla dogoditi kriza svijesti odnosno sinkopa koja je Horvatinčiću poslužila kao olakotna okolnost na prijašnjem suđenju. On je pak po izlasku iz sudnice poručio kako mu je žao zbog nesreće.
"Žao mi je što se ovo suđenje vodi već osmu godinu i bio bih sretan da se to završilo što prije. Znate da sam bio na dvije operacije i nikad zbog mene nije bilo prolongirano. Uvijek kažem da mi je žao zbog nesreće i izražavam sućut. Neću biti miran dok ne stupim u kontakt s djecom poginulih. Pozivam sve koji mi mogu pomoći oko stupanja u kontakt s obitelji poginulih. Na raspolaganju sam tu da sjednemo i dogovorimo financijsku odštetu. Spreman sam pomagati toj obitelji dok god sam živ", naglašava Horvatinčić.
-
SPAŠAVANJE DIVAGlavni izvrši direktor Volkswagena: Otpuštanje 35.000 radnika dobro je za tvrtku
-
SKREĆU POZORNOSTParanoja iz Beograda, opet su Hrvati krivi za sve: Špijuni i povampirene ustaše...
-
NAJBOGATIJI JE MUSKNjima je 2024. bila odlična: Lista milijardera koji se se najviše obogatili
-
BAŠ IH IDEU top 10 najbogatijih milijardera s prostora bivše SFRJ šest ih je iz Hrvatske
-
FELJTON: HITLEROVO CARSTVO (1)Führerovo ludilo: Židovi sele na Madagaskar! Do kraja '43. razapet ćemo šatore u Iranu