Putin zove Dodika u Moskvu tri dana pred sporni referendum
Ruski predsjednik Vladimir Putin pozvao je Milorada Dodika u posjet Moskvi 22. ovog mjeseca, samo tri dana uoči referenduma o proglašenju datuma 9. siječnja Danom republike u Republici Srpskoj. Tog datuma 1992. Republika Srpska doista i jest proglašena, ali kao secesionistički samoproglašeni entitet, čime je službeno počelo razbijanje Bosne i Hercegovine i brutalni rat u toj zemlji. Proglašenje tog datuma praznikom zato se u Republici BiH, te diljem Zapada, smatra direktnim udarom na cjelovitost BiH i Daytonski sporazum kojim je rat u BiH okončan 1995.
Zbog svih tih razloga, Ustavni sud BiH najavljeni referendum proglasio je ništavnim, no Dodik od njega nije odustao. O Putinovom pozivu Dodiku RTRS izvijestio je kao o sastanku zbog "konzultacija o različitim temama". Putin je do sada s Dodikom igrao posebnu igru. Prošle godine veleposlanik Rusije u BiH Petar Ivancov izjavio je da je referendum unutarnja stvar Republike BiH, što je američki Foreign Policy protumačio time da je lako moguće da Putin u tome doista podrži Dodika.
Prošle godine Rusija je u UN-u blokirala karakteriziranje zločina u Srebrenici kao genocida, nego tek kao ozbiljnog zločina. No, u ožujku ove godine veleposlanik Ivancov je Srebrenicu u službenom dokumentu nazvao genocidom, što sigurno nije napravio na svoju ruku i što je Dodika moglo samo šokirati. Ipak, 2014. je ruski predsjednik Dodika zvao i na otvorenje Zimskih olimpijskih igara u Sočiju i na sastanak u Beogradu.
-
FOTOGALERIJABura u Dalmaciji vjetrenjače od 65 tona kida kao igračke, cijena jednoj je milijun i pol €
-
BIZNISI TOME PAVIĆAZrikavac kao Bob Graditelj: Ćopili su ga taman kad je krenuo graditi vile u Zagrebu
-
U UKRAJINSKOJ VINICIDok se elitni odredi ustaša bore u Staljingradu, Pavelić leti na sastanak s Hitlerom
-
ZASTRAŠUJUĆE ORUŽJEPutinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
-
SUSRETI S DIKTATOROMMemoari Merkel: Putin nije rekao niti riječi o zločinima Srba pri raspadu Jugoslavije