Putinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka

Balističke rakete poput Orešnika imaju raketni pogon i lansiraju se visoko u atmosferu prije nego što se u luku spuste na cilj. Domet im je 4500-6000 kilometara, što znači da mogu bez problema gađati i London
Vidi originalni članak

Nova vrsta balističke rakete srednjeg dometa što ju je Rusija jučer lansirala na Dnjipro, grad u istočnoj Ukrajini, ima domet pet tisuća kilometara i može gađati bilo koju metu u Europi, uključujući i London. Takozvani Orešnik, po ruski Lješnjak, može nositi nuklearnu bojevu glavu - u Dnjipru to, srećom, nije bio slučaj. Putuje brzinom, navodno, deset puta bržom od zvuka, a vjeruje se da je cijena svake rakete više od deset milijuna eura. 

- U borbenim uvjetima testirali smo jedan od najnovijih ruskih raketnih sustava srednjeg dometa. U ovom slučaju s nenuklearnom hipersoničnom verzijom balističke rakete - rekao je Putin i prijeteći dodao:

- Trenutačno ne postoje načini da se Ukrajina suprotstavi ovom oružju, raketa putuje brzinom od deset Macha, što je 2,5-3 kilometra u sekundi. Spremni smo za bilo kakav razvoj događaja. Ako netko još sumnja u to, ne bi trebao...

Snimke udara, a i simulacije leta projektila što su ih jučer objavili ukrajinski mediji, zastrašujuće su. 

No što je točno Orešnik? Stručnjaci zasad vjeruju kako se radi o modificiranoj verziji ruske rakete Rubež.

U ranim jutarnjim satima studenog 21. oglasila se uzbuna za zračni napad diljem zemlje zbog prijetnje balističkim projektilima, a kasnije i lansiranje nekoliko ruskih bombardera Tu-95MS.

"Konkretno, interkontinentalna balistička raketa lansirana je iz Astrahanske oblasti Ruske Federacije, balistička raketa Kh-47M2 'Kinžal' iz borbenog aviona MiG-31K lansirana je iz Tambovske oblasti, a sedam krstarećih raketa Kh-101 ispaljeno je iz strateških bombardera Tu-95MS", stoji u izvješću ukrajinskih snaga. Regija Astrahan se nalazi u južnoj Rusiji, preko 700 kilometara istočno od Dnjepra.

Ukrajinske zračne snage priopćile su da je šest projektila Kh-101 navodno oboreno.

Rusija redovito koristi balističke projektile bliskog i kratkog dometa u zračnim napadima na Ukrajinu, ali domet projektila poput Orešnika je daleko veći, mogu biti opremljene nuklearnim teretom i dizajnirane su za gađanje ciljeva na daleko većim udaljenostima.

Balističke rakete imaju raketni pogon i lansiraju se visoko u atmosferu prije nego što se u luku spuste na cilj.

Vođene su samo tijekom početnih faza lansiranja, tako da mogu biti manje precizni od krstarećih projektila, ali imaju prednost u postizanju nevjerojatno velikih brzina - ponekad i više od 3200 kilometara na sat - dok se približavaju svojim ciljevima. Preciznost im je radijus od oko 150 metara, piše Kyiv Independent. 

Ono što je ključno, balističke rakete također imaju vrlo veliki domet - sve od oko 1000 kilometara, do 3000-5500 kilometara, u slučaju IRBM-ova.

Do sada je Rusija koristila nekoliko modela balističkih projektila kraćeg dometa, uključujući Iskander i Kinžal. Zbog njihove velike brzine, samo određeni sustavi protuzračne obrane mogu ih oboriti, među kojima je i sustav Patriot američke proizvodnje.

Malo se zna o raketi Orešnik koju spominje Putin, no vojni stručnjak Yan Matveev rekao je za IStories da bi to mogla biti modificirana verzija Rubeža. Ta interkontinentalna balistička raketa, RS-26 Rubež, navodno ima domet do 6000 kilometara, može nositi četiri bojeve glave, svaku s procijenjenim nosivosti od 0,3 megatona.

Fabian Hoffmann, stručnjak za obranu i doktorski istraživač na Sveučilištu u Oslu, rekao je za Kyiv Independent da je Rubež  opremljen MIRV korisnim teretom, što je skraćenica za Multiple Independent Reentry Vehicles.

NA KIOSCIMA OD PETKA Novi Express: Tajni život masona Beroša

Navodna snimka napada pokazuje višestruke projektile koji pogađaju tlo, ali bez velikih eksplozija koje se obično povezuju s konvencionalnim projektilima ili teretom.

"Dakle, ovaj napad nema vojnu vrijednost, ovo je bilo čisto u političke svrhe", dodao je.

"Vjerojatno su razmišljali o testiranju nuklearne bojeve glave, za što se također pričalo da će se uskoro dogoditi, ali su zaključili da je to preintenzivno i da bi moglo izazvati protureakciju, posebno od partnera, poput Kine i Indije", rekao je Hoffman.

"I onda su vjerojatno smatrali da je ovo sljedeća najbolja opcija, jer šalje jasan signal Zapadu, a potencijalno ne antagonizira kritične međunarodne partnere."

SAD-ov dužnosnik je rekao za Kyiv Independent da "Rusija vjerojatno posjeduje samo nekoliko ovih eksperimentalnih projektila."

Kako je ranije pisao Forbes, samo jedna ruska krstareća raketa Kh-101 košta oko 13 milijuna dolara, krstareća raketa Kalibr 6,5 ​​milijuna dolara, balistička raketa Kinžal 15 milijuna dolara, Iskander 3 milijuna dolara, a jedan dron Shahed 136 stoji 50.000 dolara. Prema tome, projektil Orešnik sasvim sigurno stoji više od deset milijuna.

Samo u jednom masovnom napadu početkom godine na Kijev, prema izračunu Forbesa, Putin je potrošio 620 milijuna dolara vrijedno oružje. 

Posjeti Express