Putinov projekt zvan Orešnik: 'Lješnjak' stoji 10 milijuna € i leti deset puta brže od zvuka
Nova vrsta balističke rakete srednjeg dometa što ju je Rusija jučer lansirala na Dnjipro, grad u istočnoj Ukrajini, ima domet pet tisuća kilometara i može gađati bilo koju metu u Europi, uključujući i London. Takozvani Orešnik, po ruski Lješnjak, može nositi nuklearnu bojevu glavu - u Dnjipru to, srećom, nije bio slučaj. Putuje brzinom, navodno, deset puta bržom od zvuka, a vjeruje se da je cijena svake rakete više od deset milijuna eura.
- U borbenim uvjetima testirali smo jedan od najnovijih ruskih raketnih sustava srednjeg dometa. U ovom slučaju s nenuklearnom hipersoničnom verzijom balističke rakete - rekao je Putin i prijeteći dodao:
- Trenutačno ne postoje načini da se Ukrajina suprotstavi ovom oružju, raketa putuje brzinom od deset Macha, što je 2,5-3 kilometra u sekundi. Spremni smo za bilo kakav razvoj događaja. Ako netko još sumnja u to, ne bi trebao...
Snimke udara, a i simulacije leta projektila što su ih jučer objavili ukrajinski mediji, zastrašujuće su.
No što je točno Orešnik? Stručnjaci zasad vjeruju kako se radi o modificiranoj verziji ruske rakete Rubež.
U ranim jutarnjim satima studenog 21. oglasila se uzbuna za zračni napad diljem zemlje zbog prijetnje balističkim projektilima, a kasnije i lansiranje nekoliko ruskih bombardera Tu-95MS.
"Konkretno, interkontinentalna balistička raketa lansirana je iz Astrahanske oblasti Ruske Federacije, balistička raketa Kh-47M2 'Kinžal' iz borbenog aviona MiG-31K lansirana je iz Tambovske oblasti, a sedam krstarećih raketa Kh-101 ispaljeno je iz strateških bombardera Tu-95MS", stoji u izvješću ukrajinskih snaga. Regija Astrahan se nalazi u južnoj Rusiji, preko 700 kilometara istočno od Dnjepra.
Ukrajinske zračne snage priopćile su da je šest projektila Kh-101 navodno oboreno.
Rusija redovito koristi balističke projektile bliskog i kratkog dometa u zračnim napadima na Ukrajinu, ali domet projektila poput Orešnika je daleko veći, mogu biti opremljene nuklearnim teretom i dizajnirane su za gađanje ciljeva na daleko većim udaljenostima.
Balističke rakete imaju raketni pogon i lansiraju se visoko u atmosferu prije nego što se u luku spuste na cilj.
Vođene su samo tijekom početnih faza lansiranja, tako da mogu biti manje precizni od krstarećih projektila, ali imaju prednost u postizanju nevjerojatno velikih brzina - ponekad i više od 3200 kilometara na sat - dok se približavaju svojim ciljevima. Preciznost im je radijus od oko 150 metara, piše Kyiv Independent.
Ono što je ključno, balističke rakete također imaju vrlo veliki domet - sve od oko 1000 kilometara, do 3000-5500 kilometara, u slučaju IRBM-ova.
Do sada je Rusija koristila nekoliko modela balističkih projektila kraćeg dometa, uključujući Iskander i Kinžal. Zbog njihove velike brzine, samo određeni sustavi protuzračne obrane mogu ih oboriti, među kojima je i sustav Patriot američke proizvodnje.
Malo se zna o raketi Orešnik koju spominje Putin, no vojni stručnjak Yan Matveev rekao je za IStories da bi to mogla biti modificirana verzija Rubeža. Ta interkontinentalna balistička raketa, RS-26 Rubež, navodno ima domet do 6000 kilometara, može nositi četiri bojeve glave, svaku s procijenjenim nosivosti od 0,3 megatona.
Fabian Hoffmann, stručnjak za obranu i doktorski istraživač na Sveučilištu u Oslu, rekao je za Kyiv Independent da je Rubež opremljen MIRV korisnim teretom, što je skraćenica za Multiple Independent Reentry Vehicles.
Navodna snimka napada pokazuje višestruke projektile koji pogađaju tlo, ali bez velikih eksplozija koje se obično povezuju s konvencionalnim projektilima ili teretom.
"Dakle, ovaj napad nema vojnu vrijednost, ovo je bilo čisto u političke svrhe", dodao je.
"Vjerojatno su razmišljali o testiranju nuklearne bojeve glave, za što se također pričalo da će se uskoro dogoditi, ali su zaključili da je to preintenzivno i da bi moglo izazvati protureakciju, posebno od partnera, poput Kine i Indije", rekao je Hoffman.
"I onda su vjerojatno smatrali da je ovo sljedeća najbolja opcija, jer šalje jasan signal Zapadu, a potencijalno ne antagonizira kritične međunarodne partnere."
SAD-ov dužnosnik je rekao za Kyiv Independent da "Rusija vjerojatno posjeduje samo nekoliko ovih eksperimentalnih projektila."
Kako je ranije pisao Forbes, samo jedna ruska krstareća raketa Kh-101 košta oko 13 milijuna dolara, krstareća raketa Kalibr 6,5 milijuna dolara, balistička raketa Kinžal 15 milijuna dolara, Iskander 3 milijuna dolara, a jedan dron Shahed 136 stoji 50.000 dolara. Prema tome, projektil Orešnik sasvim sigurno stoji više od deset milijuna.
Samo u jednom masovnom napadu početkom godine na Kijev, prema izračunu Forbesa, Putin je potrošio 620 milijuna dolara vrijedno oružje.
-
MISTERIOZNI NESTANAKMartina Horvat nestala je 2010. Par mjeseci kasnije njezin dečko se ubio. Je li tajnu odnio u grob?
-
ZAPISI ALEKSEJA NAVALJNOGPutin ga se bojao kao vraga, ovako ga je trovao: 'Ništa me ne boli, a na rubu sam smrti'
-
ZLOKOBNA PRIJETNJANjemačka se sprema za rat?! Imaju aplikaciju, a mjesto u skloništu ima svaki 10. Hrvat
-
JUNAK IZ SJENENa vječnu plovidbu otišao je vjerojatno najpoznatiji podmorničar u Hrvata
-
SKANDAL ZA SKANDALOMSin norveške princeze silovao i to snimio, drogiran i pijan napao curu, prijetio na Instagramu...