Riješili misterij epskog pada mreže: Evo zašto je cijela Dalmacija bila satima bez struje
Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS) u srijedu je objavio da je dan ranije, u utorak, 16. srpnja u 20. satu zabilježena nova rekordna potrošnja električne energije od 3341 megavatsata (MWh), piše Hina.
A u međuvremenu je Europska mreža operatora prenosnog sistema električne energije (ENTSO-E) objavila kako je došlo do nezapamćenog nestanka struje 21. lipnja u skoro cijeloj Crnoj Gori, dijelovima Hrvatske i BiH te Albanije.
"U 12:09h 400 kV dalekovod Ribarevine - Podgorica 2 u Crnoj Gori je isključen zbog kratkog spoja. Nakon ovog kvara, opterećenje nekoliko drugih linija je povećano bez stvaranja preopterećenja mreže i bez problema sa naponom ili frekvencijom. U 12:22h, 400 kV dalekovod Zemblak - Kardia između Albanije i Grčke je isključen zbog kratkog spoja. Oba događaja isključenja su rezultirala incidentom sa nekoliko grešaka sistema u smislu opterećenja linija i napona. Nakon ovog drugog isključenja, napon u jugoistočnom dijelu kontinentalnog europskog elektroenergetskog sistema je počeo rapidno padati", priopćio je ENSTO-E.
U 12:24h zbog nastavka problema nekoliko dalekovoda se isključilo jedan za drugim zbog zaštite od previsokog napona i prejakih struja, što je izazvalo odvajanje sistema.
"Kaskadno isključenje dalekovoda brzo je dovelo do pada napona i prekida napajanja električnom energijom u pogođenom području. Naponi su nastavili padati do nule", objavio je ENTSO-E nakon sastanka zajedničkog Ekspertskog panela.
-
MORSKO GROBLJEVeća nesreća od Titanica: U potonuću ovog broda poginulo je 5000 djece!
-
MOGUĆI ISHODIŠto bi se moglo dogoditi ako SAD napadne Iran? Ovo je sedam scenarija
-
NAJVEĆI PROJEKTPlan je na stolu: Tunel koji spaja SAD, Rusiju i Kinu stoji 250 milijardi dolara
-
NA DANAŠNJI DANKorak po korak: Ovako je Hitler došao na vlast
-
STRATEŠKO BLAGOZaboravite zlato! 'Rudnik čudovište' u SAD-u sadrži metal kojeg baš svi žele