Sakamenske Donatella di Cesare i Evelina Rudan obasjale su sajamski mikrokozmos
Više od pet minuta pljeskala je pulska publika i digla se na noge odajući priznanje talijanskoj filozofkinji Donatelli Di Cesare, velikoj gošći 30. Sa(n)jam knjige u Istri. Bilo je to u Kavani Mozart Doma hrvatskih branitelja u nedjelju u podne na Doručku s autorom, a jačina i dužina pljeska mogla se mjeriti s onima na otvorenoj kazališnoj pozornici.
Profesorica na Sveučilištu La Sapienza u Rimu Donatella Di Cesare, između ostalog, predavala je na Sveučilištu u Heidelbergu, bila je studentica Hansa – Georga Gadamera i družila se s francuskim filozofom Jacquesom Derridaom. Nakon što su objavljene „Crne bilježnice“ Martina Heideggera dala je ostavku na mjestu potpredsjednice Društva Martina Heideggera. I tada je izabrala treći put, i u svojoj filozofskoj analizi Heideggerov antisemitizam nazvala „metafizičkim antisemitizmom“. Jedna od tema njezinog znanstveno-istraživačkog interesa vezana je i uz filozofiju migracija, a iz te je perspektive sumnjičava prema ideji liberalne gostoljubivosti u Europi danas.
"Krajnje je vrijeme da se filozofija vrati politici, polisu, da se vrati u grad. Veliki problem danas je oikonomija koja negira polis i politiku koja bi težila ravnopravnosti. Ona podrazumijeva poremećeni ekonomizirani polis koji sebe pretvara u zajednicu po krvi. Mafija je odavno shvatila da se politike treba kloniti, zanima je isključivo financiranje oikosa i zajednica po krvi“ , objasnila je Donatella Di Cesare koja u svojim filozofskim razmatranjima suvremenog društva rabi i pojam kriptorasizam za ljude koji su rasisti a misle da nisu.
Ukratko: Donatella di Cesare dobila je zasluženo titulu prve Sakramenske 30. Sajma, žene koja je snažno obasjala sajamski mikrokozmos i potpisala jedan od najmoćnijih Doručaka s autorom u povijesti ovog programa. Njezini vrhunski suputnici bili su voditelj Aljoša Pužar i prevoditeljica Iva Grgić Maroević.
Svakome tko je ikada susreo pjesnikinju i znanstvenicu Evelinu Rudan i njen rad potpuno je jasno zašto je ona prva Sakramenska u novom programu Histrokozmosa, koji predstavlja moćne žene koje stvaraju, oblikuju identitet Istre. Svojom začudno stvarnosnom, postmodernom, vrsnom poezijom snažnih osjećaja Evelina je urezala nove emotivne brazde u sajamski mikrokozmos i do suza dirnula sajamsku publiku. Čitala je pjesme iz svoje zbirke "Smiljko i ja si mašemo“, a podarila je publiku i novom ljubavnom i erotskom poezijom. Dok su za nju sakramenske žene koje su „i pametne i moraju imati nešto drskosti da bi se prepoznale kao takve“, ona ih prepoznaje po onome što su učinile za kulturu.
Njene su Vilma Zohil Unukić, dugogodišnja tajnica Katedre Čakavskog sabora i pjesnikinja Zdenka Višković Vukić. A, Evelinin vitez na Histrokozmosu bio je Boro Sirovica koji je predstavio svoje vino Ground Zero, teran koji leži u amforama iz Gruzije zakopanim u istarskoj zemlji i kamenu, u Raklju.
"To je prije sveg vino prijateljstva. Ovo vino nam pomaže da poetiziramo stvarnost, kazao je Boro Sirovica, a koji je i IT stručnjak, ali i zaštitnik Sajma od njegovih početaka, a ta „teško stečena titula“, objasnio je, znači da je “savršen muškarac, kombinacija Aljoše Pužara i Emira Imamovića.“
Voditeljski par bili su nježna i odmjerena znanstvenica i dramska pedagoginja Iva Đorđa Nemec i bard istarske kulture Milan Rakovac. On je obrazložio da sakramenske u religijskom kontekstu imaju negativno značenje jer ruše sveti poredak, dok u onom životnom sakramenska žena utjelovljuje svih sedam svetih sakramenata. I svoje sakramenske ubrojio je svoju nonu i veliku Mariju Crnobori, kao i sve one žene koje su 1970.-ih izvele kulturnu revoluciju u Puli – Jelenu Lužinu, Gorku Ostojić Cvajner, Nelidu Milani, a pridružile su se Giuseppini Martinuzzi, Alidi Vali, Lauri Antonelli.
U nastavku Histrokozmosa u programu Istra ispod kore predstavljena je knjiga kulturologa i filmskog umjetnika Erica Ušića "Zidovi pamte.“ (Srednja Europa), a koja je prema riječima urednika Damira Agičića izvorno bila njegova doktorska disertacija na engleskom jeziku o grafitima u Istri nastalim u Drugom svjetskom ratu i poraću.
"Ideja za ovo istraživanje nastala je u Vodnjanu: dvadesetak metar od kuće gdje živim na zidu je ispisan grafit „Viva Staljin“, a par metara dalje „Tito“…Kao i brojni ljudi u Istri, donedavno sam grafite samo viđao, a prije pet, šest godina odlučio sam ih proučavati. Dogodila se takozvana etnografija bliskosti, kad istraživač uoči nešto što je do tada bilo neprimijećeno, a uslijedio je terenski rad“, objasnio je korijene svog istraživanja Eric Ušić, koji je, u ovoj važnoj knjizi, između ostalog, zabilježio iskaze kazivača, o načinu na koji su grafiti nastajali, kao i rizicima koje su prolazili ispisujući antifašističke parole. Tako su ih, primjerice, na Labinštini ispisivali obuveni u „cavate“ od krpa kako bi njihov ilegalni noćni rad bio „nečujan“ u fašističkom okruženju.
"Grafiti su vrlo indikativni za socio-ekonomska kretanja. Prisutniji su u unutrašnjosti Istre, u malim zabačenim selima s vrlo malim brojem stanovnika, dok je na razvijenoj zapadnoj obali Istre situacija drugačija“, kazao je Eric Ušić te posebno ukazao na grafite koji izranjaju fragmentarno ispod obnovljenih fasada.
U Sutonu uz knjigu predstavljena je knjiga Vladislava Bajca "Pucanj u prazno“ (Geopoetika), a promocija je počela fantastičnim 12-minutnim filmom Borisa Miljkovića u kojem svjedoči o tročlanoj ekipi u kojoj je bio i Bajac, a koja je 1984. iz Beograda otputovala u SAD i zabilježila važne fragmente američke pop kulture. Svjedočanstvo je to o New Yorku 80-ih koji je proročki najavljivao suvremenost. Tu je legendarni hotel „Chelsea“, koji je i na naslovnici knjige, i njegovi osebujni stanari, Film, kao svojevrsni svjedok knjige, otvara Leonard Cohen, a tu su i Allen Ginsberg, David Byrnem, lica najpoznatijih televizijskih i producentskih kuća na svijetu… U filmu govori i Bajac, koji sam za sebe kaže: „Ja sam ostao jedini vizualac u književnosti. Priča je jedinstvo svih vremena kojima svjedočimo u životu i to je ono što najviše volim u književnosti – povezivanje nepovezivog.“ O "Pucnju u prazno“ govorili su Boris Dežulović, Emir Imamović Pirke i Zoran Paunović, urednik knjige, koji je rekao: “Ova je knjiga mnogo veća od sebe same: i putopis, i metafora, i fikcija, i esejistika…sve se to slijeva u formu romana“. Dodajmo samo glavni junak zove se „V“.
Inače, Boris Miljković sa svojom mladom ekipom i ove godine na Sajmu snima film o Sajmu, a jučer je „u film ušla“ fotografkinja Sajma, majstorica umjetničke fotografije Tanja Draškić Savić čija je izložba portreta dio 30. Sajma.
"Oliver Lovrenski je napisao knjigu o svojoj generaciji. To je priča iz samog središta, u oku uragana, napisana na autentičnom jeziku mladih“, kazala je urednica Nataša Medved i istaknula da njegova knjiga daje drugi pogled na mlade, koji „imaju snove a nemaju nadu“.
"Uvijek sam volio čitati knjige, počeo sam čitati još kao četverogodišnjak, a onda sam sa 17 godina počeo i pisati. Pisanje mi je pomoglo da se nosim sa svojim emocijama. Zapisivao sam svoje misli osjećaje i iskustva i u jednom trenutku sam shvatio da ako priču o mojoj generaciji neću napisati ja, napisat će je netko drugi. Ispričao sam priču svoje generacije“, a kazao je Oliver Lovrenski. Napominjući da mu je teško govoriti o osjećajima i tome kako pokazati emocije i razlikovati slabost od ranjivosti, jer ima tek 20 godina, a knjigu je napisao s 19, Lovrenski je naglasio da je za njega pisanje važno i da i dalje piše svaki dan. Kaže da su mu mnogi mladi rekli da je njegova knjiga prva koju su pročitali, a nada se da će biti i poticaj da nastave čitati. Smatra da je važno potaknuti mlade na pisanje, ali to ne smije biti učinjeno nasilno nego organski.
Danas u ponedjeljak, 2. prosinca, sajamski program u 9 sati u Plavom salonu DHB-a otvara Librić na Sajmu gdje Mozaik predstavlja knjigu „Hrvatski znamenitaši“, a repriza je u 10.30 sati. Voditelj je Marko Hadjur.
U 10 sati u Crvenom salonu počinje Hop lektira s Viborom i Vjeranom Juhasom, a u 11 sati je Pop lektira: tema je Kako se piše film, gost Ante Tomić, a voditelj: Emir Imamović Pirke.
U 11 sati na programu je Doručak s autorom u Kavani Mozart gošća je Alenka Zupančič, a voditelj Aljoša Pužar.
U 12.30 sati na istom mjestu počinje Histrokozmos, koji u programu Sakramenske predstavlja Đurđicu Orepić, a njen vinar i vitez je Ivica Matošević s vinom Ironwitch. Voditelji su Milan Rakovac i Iva Đorđa – Nemec.
U 17 sati u Centralnoj dvorani Histrokozmos predstavlja Sagu o vinu a sudjeluju sommelieri Hrvatskog sommelierskog kluba i vinari Istre.
U 18 sati u Crvenom salonu u Razgovoru iza zavjese na programu je predstavljanje knjige Dubravke Stojanović: „Prošlost dolazi“ (XX vek). Uz autoricu sudjeluju Ivan Čolović i Andrea Matošević.
U 19 sati u programu Moć žene Karolina Ramqvist predstavit će svoju knjigu „Žena medvjed“ (Iris Illyrica), a sudjeluju i Aljoša Pužar i Ivana Ostojčić.
U 20 sati u programu Mikrokozmos bit će predstavljena knjiga Miljenka Smoje (priredio Boris Dežulović): „Libret o našem malom portu“ (Ex Libris). Sudjeluju: Boris Dežulović, Milan Rakovac i Emir Imamović Pirke.
Na Libriću na Sajmu u 18 sati u Plavom salonu počinju „Šašave ure librokulture“, a sudjeluje Ludita, dok u 19 sati Priču za laku noć priča Baka Librić.
-
JUGO-TRILER50 godina najveće nuklearne tajne SFRJ: Udbini dokumenti o projektu elektrane Krško
-
SLOBODNI ZIDARITajni popis članova Beroševe lože: Na listi masona i dva kandidata za Ustavni sud?!
-
KRVAVI BIZNISProizvođači oružja zaradili lani 600 milijardi eura: Evo tko profitira na ratu u Ukrajini
-
FRONTALNI SUDARDetalji Banožićeve optužnice: Evo kako je došlo do nesreće, ali - gdje je 'ispario' alkohol?!
-
BITKA ZA FUNKCIJUOtkrivamo: Kolinda umalo opet ušla u vrh NATO-a! Ali pretekla je bivša ministrica...