Šef države ima ovlast za imenovanje šefa Vrhovnog suda
Sud Europske unije presudio je da se odredbe koje predsjedniku dodjeljuju odlučujuću ovlast u postupku imenovanja predsjednika Vrhovnog suda ne protive načelu vladavine prava i ne dovode u pitanje neovisnost sudstva. Međutim, ta se odluka Europskog suda iz travnja ove godine ne odnosi na aktualni spor predsjednika Zorana Milanovića i premijera Andreja Plenkovića o Vrhovnom sudu nego na slučaj imenovanja sudaca na Malti, premda je odluka Europskog suda iznimno zanimljiva i u kontekstu hrvatskog spora. Naime, suce na Malti - pa i predsjednika Vrhovnog suda - imenuje predsjednik države, dok je predlaganje u nadležnosti predsjednika vlade. Odlučujući o zahtjevu malteške udruge za promicanje i zaštitu vladavine prava Repubblika, Europski je sud zaključio kako činjenica da predsjednik vlade predlaže i predsjednik države imenuje suce ne narušava neovisnost sudstva, s obzirom na to da na Malti postoji stručni odbor koji savjetuje predsjednika vlade koga da predloži za suca.
Ako usporedimo sustave, vidjet ćemo da je stupanj neovisnosti u postupku imenovanja u Hrvatskoj viši nego na Malti. U Hrvatskoj predsjednik države predlaže, a Sabor imenuje čelnika Vrhovnog suda, što znači da u procesu imamo dvije grane vlasti, zakonodavnu i izvršnu, koje se međusobno nadziru, dok je na Malti sve u rukama izvršne vlasti. Osim toga, funkciju odbora koji savjetuje predlagatelja kod nas obavlja Vrhovni sud, koji na Općoj sjednici daje mišljenje o kandidatima za predsjednika Vrhovnog suda. Predsjednik vlade na Malti nije vezan mišljenjem odbora kad je riječ o izboru predsjednika Vrhovnog suda, što ne dovodi u pitanje usklađenost s pravom EU i načelom neovisnosti sudstva i vladavine prava.
Drugim riječima, unatoč nedavnoj odluci hrvatskog Ustavnog suda, odluka Europskog suda u predmetu Repubblika nedvosmisleno upućuje na zaključak da hrvatski ustavni model, prema kojem predsjednik države ima ovlast samostalno predložiti Saboru osobu za koju ocijeni da je sposobna obavljati dužnost predsjednika Vrhovnog suda ničim ne dovodi u pitanje vladavinu prava i neovisnost sudstva. Unatoč drukčijemu mišljenju premijera Plenkovića i Ustavnog suda.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
NA KIOSCIMA OD PETKANovi Express: Tajni život masona Beroša