Senatori iz sjene utjecali su na likvidaciju Sulejmanija
Moje predviđanje kako će Islamska Republika Iran neizravno odgovoriti na ubojstvo generala Kasima Sulejmanija pokazalo se pogrešnim. Režim u Teheranu odlučio je da mora javno uzvratiti kako bi se smirilo domaće javno mišljenje. Ipak, ograničeni napadi dalekometnim projektilima na američke snage u Iraku, zapravo, smanjili su tenzije. Sve što se do sada dogodilo u ovoj krizi na granici je mirakula: izbjegnut je otvoreni rat. Zasad. Između ostalog zahvaljujući čak i Trumpovoj suzdržanosti nakon raketnih udara iz Irana.
Ali nemojmo se uopće zanositi: status quo nije dugoročno održiv. Washington nastavlja s pritiskom dok se Islamska Republika bori s unutrašnjim problemima: uličnim nemirima i jakom otporu režimu ajatolaha. Posebno je šokantna ucjena Trumpove administracije uvođenjem carina na automobile proizvedene u Europi ako Francuska, Njemačka i Velika Britanija ne aktiviraju mehanizam za utvrđivanje kršenja nuklearnog sporazuma (JCPOA) iz 2015. nakon što je Iran objavio da se više neće pridržavati odredbi spomenutog ugovora. U konačnici, ta europska objava režimu u Teheranu mogla bi uistinu dovesti do poništenja nuklearnog sporazuma.
Europljani kažu da su pokrenuli mehanizam kao napor za snažnije uključivanje Irana u pregovore koji bi doveli do snažnijeg i jasnijeg nuklearnog sporazuma, koji bi onda bio prihvatljiv i za administraciju u Washingtonu, a ne kao slom pred Trumpovom ucjenom.
Međutim, to je i utrka s vremenom. Kako prolaze dani, režim u Teheranu sve je bliži operativnoj sposobnosti uporabe nuklearnog oružja. Istodobno raste mogućnost snažnog preventivnog udara SAD-a ili Izraela na iranski nuklearni arsenal i prateću infrastrukturu.
Donald Trump navigava kroz iransku krizu u sjeni opoziva, impeachmenta. Njujorški Wall Street Journal piše da je u uskom privatnom krugu priznao kako je njegova odluka o likvidaciji iranskog generala Sulejmanija dijelom iznuđena zbog pritiska republikanskih senatora. Oni su mu potrebni da bi preživio postupak opoziva.
Vrlo je izvjesno da je mislio na senatora Lindseya Grahama (Južna Karolina), vodećeg eksponenta tvrdog pristupa prema Teheranu. Zanimljivo je kako iza opoziva kulisa traje napeto natjecanje za Trumpovu naklonost između “jastreba” Grahama i senatora Randa Paula (Kentucky), “goluba” koji se opire bilo kakvoj vojnoj intervenciji u Iranu. Senator Paul, čini se, pokušava nadmašiti Grahama u naporima da osigura presudu u korist Trumpa u procesu koji ga čeka pred Senatom. Paul je usredotočen na napore da se zabrani pristup svjedocima. Što znači da bi se cijeli proces u Senatu sastojao samo od dokaza koji su ranije izneseni u postupku opoziva pred Zastupničkim domom.
Saveznike predsjednika Trumpa, naravno, užasava mogućnost eventualnog svjedočenja bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost, Johna Boltona. On je tek nedavno pokazao interes da ispriča svoju stranu priče. Tvrdi se da je Bolton izravni svjedok Trumpove iznude ukrajinskog predsjednika kako bi Zelenski naredio istragu demokratskog predsjedničkoga kandidata Joea Bidena, najozbiljnijeg Trumpova suparnika.
To bi bio dovoljno jak razlog da Republikanci zaustave svjedočenja u Senatu. Dodatak misteriji je da Boltona prati glas snažnog zagovornika rušenja islamskog režima u Teheranu. Time se implicira da bivši bliski suradnik predsjednika nudi svoje svjedočenje kako bi predsjednika Trumpa natjerao na još drastičnije korake protiv iranskog režima.
Opoziv i kriza zbog Irana koincidiraju s američkim predsjedničkim izborima.
Prvi su predizbori u Iowi već 3. veljače. Tri glavna demokratska kandidata za predsjednika - Elizabeth Warren, Amy Klobuchar i Bernie Sanders - neće biti u kampanji tijekom kritičnih tjedana. Sjedit će u Senatu kao članovi porote u postupku opoziva. Zbog toga bi mogla profitirati dva druga jaka kandidata: Joe Biden i Pete Buttgieg. Oni će biti u kampanji sve do samih izbora.
Osam dana nakon Iowe slijede predizbori u New Hampshireu. Tradicija kaže da oni kandidati s dobrim rezultatima iz ta dva predizborna nadmetanja dobiju značajan zamah. Politički znalci nagađaju kako bi se ove godine moglo dogoditi da nijedan kandidat ne stekne značajnu prednost. Onda bi se protukandidat Trumpu izabrao pregovorima različitih frakcija na lipanjskom zasjedanju Nacionalne konvencije Demokratske stranke u Wisconsinu. Milijarder i bivši gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg, koji ima na raspolaganju ogromna sredstva za kupnju političkih oglasa, mogao bi postati ključni igrač na konvenciji. O tome drugi put.
-
TAJNI DOKUMENTIUbojstvo Arkana planirali godinama, iz pištolja Crvena zastava tri metka u potiljak
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
ZEPRIJETILI ŠEFUTeletekst poruka "Turčin sprema izdaju" navela narkobosa da prekine nagodbu s Uskokom
-
KOLUMNA IVANA PANDŽIĆADabrin krug: Vratio si zemlju državi? Naravno da će biti opet zapuštena i neobrađena
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa