Šešeljeva hobotnica - Oni čuvaju zločinca od svake kazne
Hrvatska delegacija na čelu s predsjednikom Hrvatskog Sabora Gordanom Jandrokovićem jučer je napustila Beograd nakon divljanja osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja. Iako zapravo nitko nije vidio što se točno dogodilo, članovi hrvatske delegacije potvrdili su kako su čuli povike vrijeđanja koje im je Šešelj uputio u Narodnoj Skupštini nakon što je pokušao potrgati hrvatsku zastavu koja se nalazila na ulazu.
Radikali su Šešeljevo djelo priznali u svom službenom priopćenju, a na taj način ga i potvrdili. Ovaj incident narušio je dobre odnose koje su dvije zemlje izgradile u posljednjih nekoliko mjeseci i sada je pravo pitanje kako i kada će se odnosi popraviti.
Popravljanju narušenih diplomatskih odnosa zasigurno bi pomoglo i kažnjavanje Šešelja za incidente koje je počinio u posljednjih nekoliko dana. No kako se čini tu bi moglo biti problema zbog Šešeljeve povezanosti, ne samo sa 'svojim učenikom' predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, već i sa ostalim šefovima institucija koje bi trebale kazniti i vrijeđanje i prijetnje koje je izrekao zastupnicima Demokratske stranke Aleksandri Jerkov i Tomislavu Žigmanu.
Što se tiče ovog posljednjeg incidenta, vrijeđanja hrvatske delegacije i pokušaja trganja hrvatske zastave, Šešelj bi mogao biti kažnjen, kako pišu srpski mediji, po članku 175. stavku 1. Krivičnog zakona Republike Srbije u kojem stoji: "Tko javno izloži poruzi stranu državu, njenu zastavu, grb ili himnu, kaznit će se novčanom kaznom ili zatvorom do tri mjeseca".
U zakonu je objašnjeno kako gonjenje po ovom spomenutom stavku pokreće republički javni tužioc, što je u Srbiji Zagorka Dolovac. No hoće li ovaj slučaj uopće doći do njezinog ureda i hoće li se pokrenuti službeni postupak uvelike ovisi i o Aleksandru Martinoviću, predsjedniku Odbora za administrativno-budžetska i mandatno-imunitetska pitanja. Današnji 'naprednjak' Martinović svoju je političku karijeru započeo u Šešeljevim radikalima. Jedno vrijeme čak je sjedio i u fotelji potpredsjednika stranke. Radikale je 2012. godine napušta i otišao u stranku svog prijatelja Vučića.
Upravo odbor na čelu kojeg je Martinović trebao bi donijeti i odluku može li Šešelj, osuđeni ratni zločinac s kaznom od deset godina zatvora, nastaviti biti član Skupštine. Zakon je po tom pitanju jasan, i kaže kako svaki zastupnik s dosuđenom zatvorskom kaznom više od šest mjeseci zatvora ne može biti zastupnikom u skupštini. Martinović zasada nije pokrenuo taj proces, a upravo pitanje zastupnice Jerkov o (ne)pokretanju ovog postupka potaklo je niz uvreda prema njoj od strane radikala, naprednjaka a poslije sjednice i Šešelja samog.
U razgovoru za Express.hr, Jerkov nam je rekla "kako ju ne čudi što se ništa po tom pitanju nije napravilo s obzirom na potporu koju Šešelj i dalje uživa od svojih stranačkih kolega". Martinović je tako, kako kaže Jerkov, u svojim skupštinskim govorima negirao zločine u Hrtkovcima, te rekao kako "u Hrtkovcima nitko nije protjerivao Hrvate, da ni jedan Hrvat nije ubijen, da su to sve izmišljotine".
Nastavak pročitajte na idućoj stranici.
Osim Martinovića čini se kako Šešelj uživa u zaštiti i predsjednice Skupštine Maje Gojković, jedne od osnivačica Srpske radikalne stranke, koja ni na koji način nije zaustavila spomenuto vrijeđanje i prijetnje. Nazivaju ju "Šešeljevom bliskom suradnicom" koja 2013. godine prelazi u Srpsku naprednu stranku, a bila je i pravna savjetnica Vojislava Šešelja pred Haaškim sudom.
"Oni su njega podržavali i kada je mnogo gore stvari radio, kada je zaista protjerivao ljude, kad je huškao na nas, kad je regrutirao, kad je stvarao paravojne formacije. Za sve to vrijeme su ga podržavali. Ja zaista ne očekujem od Maje Gojković da ga ne podržava i sada. Zbog čega ne bi? Pa ona je bila jedna od njegovih prvih savjetnika 90-ih", naglasila nam je Jerkov.
Jučer je pak, kako pišu srpski mediji, upravo Martinović odbio zahtjev predsjednika zastupničkog kluba Demokratske stranke Gorana Ćirića koji je zatražio da se po snimkama istraži koji su zastupnici vrijeđali i pisali uvredljive poruke zastupnici Jerkov. Martinović je zahtjev odbio i rekao kako odbor "nije nadležan za nabavu snimke" po kojoj bi se mogli otkriti koji su zastupnici vrijeđali Jerkov.
Hoće li Šešelj biti kažnjen za vrijeđanje i prijetnje ovisi o političkoj volji, tj. mogućnosti da njegovi donedavni suradnici pokrenu postupke protiv njega. Osim političke, 'radikalne' podrške koju ima Šešelja podržavaju i vjerski dužnosnici koji su mu 2015. godine uručili visoki Orden zlatnog lika Svetog Petra Drugog Lovćenskog Tajnovidca. Po pisanju srpskih medija Šešelj je orden primio od Amfilohija, arhiepiskopa cetinjskog i mitropolita crnogorsko-primorskog i skenderijskog Srpske pravoslavne crkve "za kosovsko rvanje i služenje Zakonu Svetom Božije Pravde u odbrani od 'pravde' Haškog suda, kojem tragovi smrde nečovještvom".
Hoće li ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović, bivši radikal koji je 2008. godine stranku napustio i prešao u Srpsku naprednu stranku, djelovati protiv Šešelja, zasad se ne zna. Nikakvu moguću kaznu protiv Šešelja, iako je oštro osudio njegov čin, nije spomenuo ni predsjednik Vučić.
"Sve što se dogodilo bilo je jako štetno za Srbiju. Kao predsjednik Srbije osuđujem svaku vrstu nasilja, prijetnji, gaženje i paljenje hrvatske i bilo koje zastave bilo koje suverene zemlje. To je nedopustivo, ovo je vrlo loša poruka koju mi kao narod šaljemo", rekao je Vučić za RTS.
Javna tužiteljica Dolovac, tako će čini morati pričekati ukidanje imuniteta zastupniku Šešelju kako bi eventualno mogla protiv njega pokrenuti postupak za novčano ili zatvorsko kažnjavanje zbog "poruge strane države".
Šešelj proteklih nekoliko dana, nakon što je prošlog tjedna osuđen za ratne zločine, nije proveo odmarajući. Uz radikale i naprednjake vrijeđao je zastupnike Jerkov i Žigman, kojem je čak i prijetio "da će ponoviti zločine i krenuti upravo od njega". Dan nakon toga izvrijeđao je hrvatsko izaslanstvo u srpskoj Skupštini i pokušao potrgati zastavu. A čini se da on i njegovi podržavatelji na tome neće stati.
"Dok su sjedili oko mene, zastupnici Srpske radikalne stranke pričali su kako će 6. svibnja ponovno ići u Hrtkovce kako bi vidjeli je li tamo netko ostao, mislim da je izraz koji su upotrebili bio da li je još poslao selo da se odradi. Govorili su kako će vratiti ime tog sela na Srbislavci a potom u Vojislavci", rekla je Jerkov.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
NA KIOSCIMA OD PETKANovi Express: Tajni život masona Beroša