Što se kuha oko Zdravka Mamića? Koračić bliže je izručenju no samo koračić

Canva
Glavni državni odvjetnik Hrvatske Ivan Turudić i glavni tužitelj Tužiteljstva BiH Milanko Kajganić sastali su se 26. studenoga u Sarajevu na nenajavljenom sastanku. Navodno su dogovorili izručenje braće Mamić
Vidi originalni članak

Nakon sastanka Kajganića i Turudića priopćeno jer da su razgovarali o "jačanju suradnje u procesuiranju ratnih zločina, organiziranog kriminala i korupcije", Posebna pozornost posvećena je slučajevima optuženika i osuđenika koji, koristeći dvojno državljanstvo, izbjegavaju procesuiranje ili služenje kazne.

Kako Hercegovina.info doznaje iz pravosudnih krugova, jedan od ključnih predmeta razgovora bilo je izručenje Zdravka i Zorana Mamića Hrvatskoj. Braća Mamić, pravomoćno osuđena za izvlačen je milijuna eura iz Dinama, godinama izbjegavaju kaznu i žive u BiH. Protiv njih u tijeku je još jedan sudski postupak na Županijskom sudu u Osijeku. 

PALE SVE OPTUŽNICE Zamuckivao je dok se Mamić nadvijao nad njim ko aždaja: Kako se izvukao Luka Modrić

Ivan Turudić, piše Hercegovina.info, inzistirao je navodno na rješavanju ovog slučaja. Braća godinama izbjegavaju odsluženje kazne životom u BiH. Iako su Turudić i Mamić nekada bili izuzetno bliski, što je i zabilježila SOA dok su bili u noćnoj vožnji autom nakon što je Mamić već bio u pritvoru, glavni državni odvjetnik inzistirao je na rješavanju slučaja. Načelno je postignut sporazum o njihovom izručenju.

Zdravkov sin Mario Mamić priznanjem krivnje i suradnjom s USKOK-om bitno je otežao očev položaj. U svjedočenju je naveo da je Zdravku predao gotovo 20 milijuna eura, nezakonito izvučenih iz GNK Dinamo, što dodatno potvrđuje navode optužnice, objavio je Nacional. To bi mogla biti osnova po kojoj bi Hrvatska, koja je već dobila "košaricu" mogla ponovno zatražiti izručenje. O tome malo kasnije. 

Mamić junior je priznanjem postigao nagodbu kojom će Dinamu vratiti dva milijuna eura, platiti kaznu i odslužiti smanjenu zatvorsku kaznu. Istovremeno, politička i pravosudna zaštita Zdravka Mamića u BiH sve više slabi, a neslužbene izjave Dragana Čovića, čelnika HDZ-a BiH, ukazuju na realnu mogućnost njegova izručenja Hrvatskoj.

Višestruka "košarica"

Hrvatska je u više navrata pokušala ovo izručenje, ali je ministar pravde BiH Davor Bunoza rekao da ne može odobriti izručenje Zdravka Mamića Hrvatskoj jer je Sud BiH odbio takvu mogućnost zbog Mamićevog BiH državljanstva. Andrej Plenković prethodno je poslao ministra pravosuđa Ivana Malenicu na razgovor s Bunozom kako bi pokušao ishoditi izručenje Mamića, nepravomoćno osuđenog na 6,5 ​​godina zatvora zbog izvlačenja novca iz Dinama.

Top News Zdravko M. loše spava, strahuje da će ga oteti i vratiti u RH

No, ako je Mamić imao zaštitu prijašnjeg ministra pravde BiH Josipa Grubeše i bivšeg predsjednika Suda BiH Ranka Debevca,  kako tvrdi tjednik Nacional, sada je izgubio tu vrstu zaštita. Protiv suspendiranog predsjednika Suda BiH Ranka Debevca ovih bi dana trebala biti podignuta optužnica zajedno s Osmanom Mehmedagićem Osmicom u aferi “Prisluškivanje”.

Osmica i Debevec sumnjiče se za zloporabu položaja, uništavanje dokaza o nezakonitom prisluškivanju, lažno predstavljanje, primanje mita. Jedan od predmeta kojim je Debevec podmićen bio je i skupocjeni sat vrijedan 15.000 eura koji mu je Mamić poklonio u Grudama uz posredovanje Ljiljanka Palca.

Preko grane Mamićev super život: Svima nam se cereka iz BiH

Izručenje državljana BiH i Hrvatske definirano je odredbama Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima i Ugovorom o izručenju između BiH i Republike Hrvatske. Što se tiče pravomoćne presude kojom je Zdravko Mamić osuđen na 6,5 godina zatvora njegov odvjetnik Veljko Miljević u nekoliko je navrata kazao kako po toj osnovi nikakvo izručenje ne dolazi u obzir. 

Zakonom su točno navedena djela zbog kojih je obavezno izručenje. Sporazum je zaključen 12. studenog 2012. godine no stupio je na snagu u veljači 2014. godine, a Zdravku Mamiću nije se  stavljalo na teret niti jedno kazneno djelo počinjeno nakon 5. veljače 2014. godine. 

“ Bitno je to da zaista stoji odredba da se to može primjenjivati samo od 5. veljače 2014. kad je Republika Hrvatska ratificirala taj ugovor i da se ne može odnosi na djela prije toga",  objasnio je svojedobno Miljević.

No nakon iskaza Marija Mamića na suđenju u Županijskom sudu u Osijeku neki iz pravosudnih krugova smatraju da se ne treba gledati samo kad je bila zadnja nedopuštena radnja nego kad je bio i učin te radnje, odnosno kada je novac sjeo na račune Zdravka Mamića pa tu nalaze mogućnost za novim zahtjevom za izručenjem. 

No prije nego se uopće krene s tim postupkom potrebno je da se završi suđenje koje se odnosi na drugu i treću optužnicu protiv Zdravka Mamića. Optužnice su objedinjene i taj postupak se vodi na Županijskom sudu u Osijeku. Nakon što se objavi nepravomoćna presuda, slijedi pisanje presude pa žalbe stranaka u postupku, a nakon toga i presuda Visokog kaznenog suda. 

Nakon toga novi zahtjev za izručenjem mogao bi se ponovno naći pred sudom BiH koji bi tada odlučivao o eventualnim novim okolnostima. Ako ih ocijeni zakonitim do eventualnog izručenja bjegunca pred hrvatskim pravosuđem moglo bi doći za najmanje dvije godine, uvjereni su ljudi iz pravosudnih krugova.

Posjeti Express