Sve kontroverze Andreja Plenkovića - čiji je on projekt?
Projekt Vladimira Šeksa ili projekt stranih sila, blizak Ivici Račanu, ali dobar prijatelj Mati Graniću. Samo neke su to od priča koje prate novog predsjednika HDZ-a i izglednog novog premijera Andreja Plenkovića.
Već prošle godine, nedugo prije redovnih parlamentarnih izbora pojavile su se glasine da "mladi Andrej Plenković" želi preuzeti vodstvo HDZ-a od Tomislava Karamarka. Kako su neki hrvatski mediji pisali, jedan dio vodstva HDZ-a nije se mogao pomiriti s činjenicom da je Karamarko postao neprikosnoveni šef najveće hrvatske stranke, a posebno nakon odlaska potpredsjednika Drage Prgometa.
Plenković je, navodno, imao veliku podršku u liku i djelu Vladimira Šeksa. Mediji su ustvrdili da Šeks smatra pozitivnim ono što je donedavno bio politički nedostatak. U prvom redu, riječ je o pasivnom promatranju događaja u stranci koje je Plenković promatrao s drugog kraja Europe. Možda i najbitnije od svega, Plenković je spreman i sposoban raditi s drugim političkim opcijama, u što su ubrajali i SDP.
Kao argument da iza Plenkovića stoji Šeks, mediji su naveli i unutastranačke izbore na kojima je Karamarko preuzeo vlast od Jadranke Kosor. Na tim izborima Plenković je bio kandidat za zamjenika predsjednika stranke u Kosoričinom timu. Određenu težinu takvim napisima dala je sama Kosor koja je u srpnju rekla: "Ostaje činjenica da bez Šeksa Plenković ne bi bio predsjednik stranke".
S druge strane, Zdravko Tomac izjavio je da je Plenković zasjeo na čelo stranke zato što je projekt stranih sila. "Znam da već tri godine SAD i EU guraju Plenkovića. Oni nisu htjeli dopustiti orbanizaciju Hrvatske koju bi predvodio Tomislav Karamarko koji je zbog toga sotoniziran", izjavio je Tomac u razgovoru za Večernji. Dodao je da HDZ može pobijediti na izborima samo uz Plenkovića zato što oni koji ga podržavaju neće dopustiti da pobijedi SDP sa Zoranom Milanovićem.
S krajnje desnice pojavile su se i velike zamjerke zato što je Plenković sudjelovao u pregovorima za sklapanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju u vrijeme Vlade pokojnog Ivice Račana. Činjenicu da je Račan imenovao Plenkovića među pregovarače neki su zamjerili zato što su protumačili da je Plenković napustio tradicionalne HDZ-ovske vrijednosti.
Dodatno ulje na vatru dolijeva činjenica da je Plenković vodio predsjedničku kampanju Mati Graniću 2000. godine. Granić je u to vrijeme promovirao svojevrsno distanciranje od HDZ-ova naslijeđa koje je ostalo nakon smrti Franje Tuđmana. Na izborima je Granić ostvario tek treći rezultat iza Stipe Mesića i Dražena Budiše i napustio je HDZ. Osnovao je stranku Demokratski centar, ali tamo se nije dugo zadržao. Neko vrijeme proveo je kao savjetnik u HSP-u, a ovih dana je na Pantovčaku, kao posebni savjetnik u Uredu predsjednice. Svih ovih godina, Granićeva jedina konstanta su dobri odnosi s Plenkovićem.
Možda i najteže optužbe na Plenkovićev račun uopće nisu izrečene izravno o njemu. Pokušajima blaćenja Marija Plenkovića, Andrejevog oca, razni desničarski mediji pokušali su ocrniti i novog predsjednika stranke. Starijem Plenkoviću pokušavaju staviti na teret da je bio član Udbe i KOS-a, da je predavao polaznicima Udbinih tečajeva te da je zbog toga bio nagrađen činom majora. "Vi niste nikad bili Hrvat, domoljub, kršćanin i katolik, nego Jugoslaven, Titov omladinac, dijete partije i sin majora", prenijeli su neki mediji optužbe upućene na račun novog šefa HDZ-a.
Plenković je izborom u Europski parlament izbjegao najteže optužbe za nečistu ideologiju, ali nakon povratka iz Bruxellesa i dolaskom na čelo HDZ-a više pažnje je posvećeno i njegovom radu institucijama Europske unije. Tijekom jednog razgovora za Novu TV, Plenković se dotakao i ideoloških tema poput pobačaja.
"Stav HDZ-a je jasan - za nas život počinje od začeća, želimo zaštititi dostojanstvo života i naravno da želimo sa svim mjerama koje imamo pomoći onim mladim majkama, ili drugima koji se nađu situaciji, da do toga ne dođe", rekao je šef HDZ-a.
Takve izjave potpuno su u skladu s njegovim radom u Europskom parlamentu. Tamo je glasao protiv izvješća belgijskog parlamentarca Marca Tabarella o pravima žena. Između ostaloga, u izvješću piše da žene moraju imati kontrolu nad vlastitim seksualnim i reproduktivnim zdravljem, ali i znanja o vlastitim pravima. Prvenstveno bi se to ostvarilo lakšim pristupom kontraceptivnim sredstvima i pobačaju, stoji u Tarabellovom izvješću. Plenković i njegov bliski suradnik Davor Ivo Stier glasali su protiv tog izvješća, ali i protiv službenog stava Europske pučke stranke.
-
BARBARA MARKOVIĆRaskol malih iznajmljivača: Infiltrirala im se HDZ-ovka i buši im prosvjed u subotu
-
PET KLJUČNIH DETALJAIma Berošev mobitel, ali ne i WhatsApp poruke: Turudić u nevolji s Malim i Zrikavcem
-
PRITVORENTko je Novica Petrač? On se predao dok je brat Nikola i dalje nedostupan pravosuđu
-
MOĆNO ORUŽJEStorm Shadow ima predigru, probija 5 metara armiranog betona, raketa košta milijun €
-
MONSTRUM IZ PROVANSEKuća horora Pelicot: Skrivena kamera snimala je golu kćer i snahe, je li zlostavljao unuke?