Thompson blamira Hrvatsku izvana i dijeli je iznutra
Prije nekoliko godina slušali smo o Novoj pravednosti. Sad smo se mogli izboriti za Novo domoljublje.
Ono što je napravila nogometna reprezentacija svojim igrama i ponašanjem u Rusiji moglo je udariti temelje novoj, gotovo zaboravljenoj vrsti domoljublja: ujedinili su navijače, zarazili društvo pozitivnom energijom, udahnuli novu svježinu nacionalnim obilježjima i kreirali klimu u kojoj se cijela Hrvatska identificirala s nacionalnom vrstom. Sve dok se nije ukazao Marko Perković Thompson.
Kao simbol jedne, ekskluzivne, često radikalne, u pravilu isključive vrste domoljublja koje je dominiralo proteklih godina, koje je dijelilo društvo i s kojim su se mnogi teško identificirali.
Još od Tomislava Karamarka koji je udarao tempo napada na “loše Hrvate i one koji ne vole Hrvatsku”, preko šatoraša i stožeraša koji su uzurpirali domoljublje i kreirali ga po vlastitim mjerilima (i sredstvima), pa do referendumskih skupina usmjerenih protiv manjina, a obojenih takozvanim nacionalnim interesima.
Domoljubi su, po tim kriterijima, mogli biti samo oni bliski desnici, HDZ-u, Katoličkoj crkvi, te naravno oni koji su štovali Thompsona kao svoga gurua. Samo takvi mogli su se nazivati “pravim Hrvatima”.
U Rusiji se stvorila drukčija atmosfera. Bez provokacija i incidenata, bez paradiranja i politiziranja (osim predsjednice države), nacija se ponovno mogla ujediniti oko čistog i nepatvorenog iskaza domoljublja.
Čak je iz naftalina izvađena i “Moja domovina”, stari band aid šlager s početka Domovinskog rata, koji je simbolizirao jedno uljuđeno, građansko, gotovo romantizirano domoljublje.
S tom pjesmom nogometaši su ovog tjedna počeli svoje šestosatno putovanje do centra Zagreba, ali pojava Thompsona cijelu priču vratila je na početak. Opet su krenule svađe, optužbe, bojkoti, pa i brutalne prijetnje onima koji su se usprotivili pjevačevu šlepanju uz reprezentaciju.
Jer Thompson, više pjevač nego pjesme, simbol je onog starog, dobrim dijelom kompromitiranog, uskogrudnog i isključivog domoljublja s kojim se mnogi ne mogu poistovjetiti. I kakve se onda stigmatiziralo i javno žigosalo.
Takva društvena klima u pravilu je negativna, destruktivna i potiče apatiju. Hrvatskoj, međutim, nasušno je potrebna ona nogometna klima koja je bila puna optimizma i entuzijazma, lišena radikalizma i političkog manipuliranja, ona koja je čini simpatičnom u inozemstvu i ujedinjuje u zemlji.
Thompson je prepreka svemu tome: on blamira Hrvatsku izvana i dijeli je iznutra. Zato je doček nogometaša mogao proći bez kontroverznog pjevača jer je atmosfera na dočeku, bez incidenata, izgreda i provokacija udarila temelje za to Novo domoljublje.
Zapravo onakvo kakvo je oduvijek trebalo biti. Nažalost, čini se da bi Novo domoljublje moglo doživjeti sudbinu Nove pravednosti...
-
USPON MAFIJAŠA I ZLOČINCAArkanov dosje: Ubijao za Udbu i partiju, '69. opljačkao Generalturist na Zrinjevcu
-
FOTELJU NISU NI UGRIJALIDabro je trajao kratko, ali nije rekorder: Ovo su ministri koji nisu opstali ni jedan mjesec
-
PARANOJA U BEOGRADUPardon, Herr Vučić, bilo je namjerno: Brnabić podijelila naslovnicu našeg Expressa
-
PREDALI MORNARICI "Umag"S drugim ophodnim brodom kasne samo nekoliko godina, a naplatili i 5,7 mil € ekstra
-
PAZI, SNIMA SEAfera Vepar: Prije Dabre bio 'Kiro prosviro'! Zbog snimki iz lova otišao 'ministar Jubito'