Tko je bio Ante Ciliga? Tajne službe pratile ga 70 godina, bojao ga se i Josip Broz Tito

Facebook
Dosje Ante Cilige u Udbi ima punih 1019 stranica - dva i pol puta više od Luburićeva, odnosno gotovo pola Pavelićeva spisa. Socijalistička Federativna Jugoslavija očito se jako plašila njegova utjecaja.
Vidi originalni članak

Ante Ciliga danas je gotovo zaboravljen. To je šteta jer je riječ o jednom od najvećih i najznačajnijih hrvatskih intelektualaca, publicista i političara XX. stoljeća.

U vrijeme dok su se neki od najvažnijih zapadnih intelektualaca divili Staljinu i Sovjetskom Savezu - popis je dug i ide od Georgea Bernarda Shawa, preko Edgara Snowa pa do Isaka Deutschera, a oni su bili giganti - Ciliga je, u Parizu, objavio knjigu “U zemlji velike laži”. Uz Živojina Pavlovića, “Žiku Ždrebeta”, vlasnika partijske knjižare Horizons u Parizu, koji je 1940. objavio knjigu “Bilans sovjetskog termidora”, Ciliga je bio prvi važan rušitelj mita o “drugoj, lenjinskoj obali” - dosege prve zemlje socijalizma, i negativne i pozitivne, osjetio je na svojoj koži, piše Boris Rašeta.

Njegove su knjige u Hrvatskoj objavljivane početkom devedesetih, da bi vremenom izgubio na popularnosti, a to je šteta jer je ovaj istarski Hrvat, koji je prešao veliki idejni put od osnivanja Komunističke partije, preko trockizma do uredništva u ustaškoj Spremnosti i desničarske aktivnosti u emigraciji, bio jedan od najboljih pisaca ove, kako se to danas zove, regije. Nemoguće je ne primijetiti da je bivša Udba, Služba državne sigurnosti, kao i famozni Gestapo, u NDH reprezentiran ličnošću inteligentnog i sposobnog policajca Hansa Helma, bolje primjećivala njegov značaj od današnje hrvatske publike. Ciligin dosje u Udbi ima, naime, punih 1019 stranica - dva i pol puta više od Luburićeva, odnosno gotovo pola Pavelićeva spisa. Socijalistička Federativna Jugoslavija očito se jako plašila njegova utjecaja.

Bio je politički ideolog Hrvatskog narodnog odbora

U emigraciji je bio od 1945. godine. Ciliga se, kažu papiri Službe, eksponirao kao “vodeći funkcioner u emigrantskim organizacijama u Evropi”, prije svega u Hrvatskom narodnom odboru (HNO), gdje je bio politički ideolog i tajnik organizacije, a potom i njen potpredsjednik. Hrvatski narodni odbor osnovan je 1950. u Münchenu. 

Iz spisa vidimo da je Ante Ciliga tokom rata uhićen, a potom interniran u Jasenovac, “za vrijeme od 18. XII. 1941. do 18. XII. 1944. radi komunističke aktivnosti”. Ciliga se, naime, nakon nekoliko godina u SSSR-u strahovito razočarao Staljinom, ali nije napustio vjeru u socijalizam, pa je postao trockist. Gestapovac Hans Helm zaključio je da je Ciliga po povratku u Hrvatsku bio “izliječen od komunizma”. Iz Jasenovca je ovaj čovjek prebačen u Zagreb pa je počeo pisati za ustaški list Spremnost. Štoviše, već 1944. bio je jedan od glavnih propagandista režima.

Zato je pod nadzorom Službe ostao sve do povratka u Hrvatsku, 1990. godine. Od 1919. do 1989. biti pod policijskom paskom - sedam desetljeća - svakako je raritet. 

Što je sve Udba na 1019 stranica dosjea imala o Ciligi pročitajte OVDJE

Posjeti Express